Mums rašo

Ramūnas Alaunis. Kokia Rusijos demografinė padėtis?

Written by Redakcija · 2 min read

2021 m., „pandemijos“ įkarštyje, Rusijoje natūraliai sumažėjo daugiau nei 1 milijonas žmonių (kai mirčių skaičius viršija gimimų skaičių). Tai rekordinis Rusijos gyventojų gyvybių netekimas nuo Didžiojo Tėvynės karo laikų.

2022 m. Rusijoje buvo užfiksuoti penktieji gyventojų skaičiaus mažėjimo metai iš eilės. 2022 metų pabaigoje Rusijoje buvo 600 000 žmonių mažiau, nei 2021 metais

„Mirtingumas grįžo į „normalų lygį“, tačiau nėra pagrindo džiaugtis: pagrindinis natūralaus Rusijos gyventojų skaičiaus mažėjimo veiksnys yra rekordiškai mažas gimstamumas.

2022 metais mirtingumas 600 000 žmonių viršijo gimstamumą, o jis tik didės. Rusija nuolat juda link „natūralaus“ 1 mln. žmonių praradimo kasmet.

Gyventojų nykimas tokiais tempais nutraukia ne tik bet kokią šalies raidą, bet ir kelia grėsmę pačiam Rusijos valstybės egzistavimui.

Kodėl su visais valdžios pareiškimais apie gimstamumo palaikymą jis tik krenta – galo nematyti?

Mirtingumas Rusijoje jau grįžo į ankstesnį lygį – 1,8 mln. žmonių per metus. Tačiau gimstamumas, kuris 2010-ųjų viduryje siekė 1,9 mln., tiesiogine prasme sumažėjo per kelerius metus – šiais 2023 metais galime tikėtis tik 1,2 mln. gyventojų prieaugio. Tai yra, naujojo demografinės skylės papildymo priežastis yra stiprus gimstamumo sumažėjimas, o ne mirtingumas. (…).

Viena iš (demografinės krizės) priežasčių – nevaisingumas, kurio mastai Rusijoje tik auga, tai vėlgi patvirtina statistika. Apie 15 proc. Rusų porų yra nevaisingos. (…).

Tačiau gimstamumas valdžios vis dar nedomina. Tik žodžiai – jokių darbų. Dar žiemą buvo kalbama, kad valdžia kuria naujas gimstamumo skatinimo priemones. Tam buvo atliktos kai kurios apklausos ir išnagrinėti įvairūs klausimai.

Gruodį Rusijos vicepremjerė Tatjana Golikova sakė, kad iki 2023 balandžio 15 dienos regionai gaus tikslines rekomendacijas didinti gimstamumą.

Ar tai viskas, ką gali padaryti Vyriausybė? Rekomendacijos?“, – rašo Rusijos žiniasklaida nakanune.ru.

Gegužės 19 d. kalbėdamas su žurnalistais Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas taip pat pripažino demografinę krizę Rusijoje – tebesitęsiančius „sunkumus“ išlaikant Rusijos gyventojus:

„Taip, iš tiesų, demografija mums dar nepasisekė. Ir dėl gerai žinomų ir suprantamų priežasčių dabar esame labai sudėtingoje demografinėje situacijoje“, – sakė P. Peskovas. 

Anot jo, „panacėjos ar stebuklingos piliulės“ šiuo klausimu nėra. Kartu čia yra ir neįveikiamo pobūdžio problemų – demografinių skylių, kurios persekiojo Rusiją per visą istoriją.“

Kokios yra šios „gerai žinomos ir suprantamos priežastys“ dėl mažėjančio Rusijos gyventojų skaičiaus? Peskovas paaiškino:

„Ši demografinė skylė siejama su Didžiuoju Tėvynės karu ir su 9-uoju dešimtmečiu, kai šalis žlugo ir sumažėjo gimstamumas… Dabar yra dešimtmetis, kai šios skylės susijungė, ir tai yra mūsų istorinė uodega, kuri mus persekioja. ” sakė Peskovas.

Tačiau Peskovas nutylėjo apie pragaištingas neoliberalios „sveikatos priežiūros optimizavimo“ (ligoninių uždarymas kaimuose ir mažuose miesteliuose) pasekmes Rusijoje, kurios pirmą kartą buvo atliktos Rusijoje vadovaujant Billo Gateso bendražygei ir bendramintei Rusijos sveikatos apsaugos  ministrei Veronikai Skvorcovai.  Veronika Skvorcovai taip pat yra Billo Gateso finansuojamo Rusijos „Visuomenės Sveikatos“ klubo, propaguojančio „naują normalumą“, narė. 

Vadovaujant šiai Sveikatos apsaugos ministrei neoliberalios „sveikatos priežiūros optimizavimo“ reformos sugriovė Rusijos sveikatos apsaugos sistemą. Laimei, po to, kai 2020 m. sausį Skvorcova buvo pašalinta iš pareigų dėl vyriausybės kabineto sukrėtimo, Skvorcova buvo išsiųsta į Sibiro aukso kasyklą reabilitacijai. Tiesą sakant, ji iškart buvo paskirta Rusijos Federalinės medicinos-biologijos agentūros (FMBA) vadove ir pastaruosius dvejus metus „hiperventiliavo“ egzistencinę Covid-19 grėsmę, kurią kelia į peršalimą panašūs simptomai.

Peskovas taip pat nutylėjo apie pragaištingą ar žudikišką sprendimą sustabdyti įprastinę medicininę priežiūrą, siekiant „išlyginti gimstamumo kreivę“.

Tačiau Peskovas kažkodėl nurodė: Rusijos demografinė problema ta, kad „susijungė dvi skylės“.

2017 m. Peskovas nurodė „objektyvias priežastis“ dėl Rusijos demografinių bėdų, tačiau visus patikino, kad vyriausybė sugalvojo sprendimą. Tuo metu, kai Rusijos demografinė situacija buvo žymiai geresnė, nei dabartinė.