Mums rašo

Ramūnas Alaunis. Kokią vidaus politiką vykdys naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas?

Written by Redakcija · 6 min read

Redakcijos pastaba: Ramūno Alaunio str., kurį spausdiname žemiau, yra jo asmeninė nuomonė apie tai, kas vyksta JAV. Deja, nuomonė nėra objektyvi. 

**************************

Naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas iš esmės pasiruošęs pakeisti ankstesniojo JAV prezidento D. Trumpo politiką daugelyje sričių.
Praėjus kelioms valandoms po inauguracijos, prezidentas Joe Bidenas pasirašė 17 prezidentinių įsakų, kuriais siekiama pertvarkyti JAV federalinės vyriausybės prioritetus. taip sunaikindamas savo pirmtako prezidento D. Trumpo vykdytos politikos palikimą. Taigi, kokią šalies vidaus politiką vykdys naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas?JAV COVID-19 pandemijos valdymo politika

Pirmasis Joe Bideno prezidentinis įsakas dar žinomas kaip „100 dienų veido kaukių iššūkį“, reikalauja privalomai dėvėti veido kaukes ir laikytis fizinio atstumo JAV federaliniuose pastatuose, federalinėse žemėse, taip pat ragina valstybes ir vietos valdžios institucijas tai padaryti.
Joe Bidenas prašo Amerikiečių 100 dienų nešioti veido kaukes. Prezidentas negali priversti miestus ir valstijas įvesti privalomą veido kaukių nešiojimą, tačiau gali kontroliuoti, kas vyksta federaliniuose pastatuose. Tai apima pašto skyrius, nacionalinius parkus ir lėktuvus.

Joe Bidenas pasirašė savo prezidentinį įsaką siekiant užkirsti kelią koronaviruso ligos (COVID-19) plitimui pagal kurį privalomos veido kaukės dėvėjimas keliaujant tarp valstijų ir užsienyje, pagal kurį reikalaujama dėvėti kaukę tam tikrose susisiekimo transporto rūšyse – oro uostuose, komerciniuose lėktuvuose, traukiniuose, jūrų laivuose ir jūrų keltuose,
tarpmiestiniuose autobusuose, viešajame transporte. 

Taip pat privaloma laikytis fizinio atstumo, privaloma tinkama ventiliacija ir savalaikiai COVID-19 testai galintys sumažinti riziką tarp keliautojų platinti COVID-19 ligos virusą. 
JAV prezidentas Joe Bidenas pasirašė įsaką, kuriuo atšaukė ankstesnio prezidento D. Trumpo įsaką pasitraukti iš Pasaulio Sveikatos Organizacijos, kuriuo taip pat įsteigė Baltųjų rūmų COVID-19 komandą, kad pertvarkytų federalinį COVID-19 pandemijos koordinavimą sprendžiant skubias vakcinų tiekimo, koordinavimo, stebėsenos spragas ir stiprinant vakcinų tiekimo grandines. Prezidento įsakas įtrauktas į prezidento administracijos 200 puslapių nacionalinę COVID-19 reagavimo ir pasirengimo pandemijai
strategiją. Joe Bidenas pasirašė įsaką susijusį su COVID-19 pandemiją, siekdamas saugiai vėl atverti mokyklas ir įmones, tokiais veiksmais išplėstas COVID-19 testavimas, darbuotojų apsauga ir aiškių visuomenės sveikatos standartų nustatymas. Ankstesnis JAV prezidentas D. Trumpas COVID-19 pandemija nelaikė tikra ir ignoravo privalomą veido kaukių dėvėjimą. Prezidentas Donaldas Trumpas akivaizdžiai atsisakė viešai dėvėti veido kaukę per visą savo prezidentavimo laiką, o D. Trumpo politiniai
patikėtiniai federalinėse tarnybose dažnai nevertė dėvėti veido kaukių savo darbuotojų. 

Baltųjų rūmų remiami renginiai vykę be veido kaukių buvo siejami su daugybe CIVID-19 infekcijų protrūkių. Pats D. Trumpas 2020 metų rudenį buvo paguldytas į ligoninę dėl COVID-19 koronaviruso infekcijos. 

JAV švietimo politika 

COVID-19 pandemija taip pat pablogino padėtį milijonams Amerikiečių paėmusių federalines studentų paskolas. Atsakydamas į tai prezidentas Joe Bidenas paprašė JAV Švietimo departamento pratęsti studentų paskolų ir palūkanų mokėjimo sustabdymą. 

Prezidentas Joe Bidenas pasirašė įsaką dėl JAV ​​federalinių studentams išduotų paskolų gražinimo sustabdymo pratęsimo iki šių metų rugsėjo 30 dienos. Prezidento Joe Bideno administracija daugumai Amerikiečių siūlo panaikinti 50,000 JAV federalinės studentams išduotų paskolų gražinimą. 

JAV gamtos apsaugos politika 

Joe Bidenas siekdamas atkurti valstybinę žemės apsaugą ir atkurti JAV kaip pasaulinę lyderę klimato kaitos politikos srityje prezidentiniu įsaku prisijungė prie Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos ir priėmė pažangią gamtos aplinkos ir įvairovės politiką, kurią prezidentas D.Trumpas ketverius metus blokavo. 

JAV oficialiai pasitraukė iš Paryžiaus susitarimo dėl klimato atšilimo siekdama apriboti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją 2020 metų pabaigoje, prezidentui Donaldui Trumpui pradėjus išstojimo iš sutarties procesą 2017 metais. JAV vienintelė iš beveik 200 pasirašiusiųjų šalių, kuri pasitraukė iš sutarties. Paryžiaus sutartimi siekiama išvengti
katastrofiškų klimato pokyčių scenarijų išlaikant vidutinę pasaulinę temperatūrą iki 2100 metų ne aukštesnę kaip 2 laipsniai, o pageidautina – žemesnę nei 1,5 laipsnio Celsijaus. Pasaulinė temperatūra jau padidėjo šiek tiek daugiau nei vienu laipsniu Celsijaus. JAV yra antra pagal dydį anglies dvideginio gamintoja po Kinijos, o laikui bėgant daugiau nei bet
kuri kita šalis prisidėjo prie pasaulinės klimato kaitos – pasaulinio atšilimo.
Prezidento Joe Bideno JAV gamtos apsaugos politika apima D. Trumpo administracijos susilpnintą nykstančių rūšių apsaugą, miškų valdymą, naftos ir dujų išmetimo standartus ir begalę taršos kontrolės standartų. Taip pat numatyta apsaugoti JAV Šiaurės rytų kanjonus ir jūrų nacionalinius paminklus. 

JAV prezidento Joe Bideno administracija taip pat panaikino leidimą naudoti prieštaringai vertinamą „Keystone XL“ naftotiekį, kuriuo transportuojama žalia nafta iš vakarinės Kanados Albertos provincijos į naftos perdirbimo gamyklas Ilinojaus ir Teksaso valstijos, bei į kitas naftos gamyklas Oklahomoje. „Keystone XL“ naftotiekis, kuris buvo prezidento
B. Obamos administracijos atmestas, o po to D.Trumpas atstatytas kaip vieną iš jo pirmųjų veiksmų, prieštarauja J. Bideno administracijos planams spręsti klimato kaitos problemą ir didinti darbo vietas švarios energetikos sektoriuje.

Kanados Albertos provincijos premjeras Jasonas Kenney JAV prezidento Joe Bideno sprendimą atšaukti leidimą Kalgaryje įsikūrusiam „TC Energy“ dujotiekiui „Keystone XL“ apibūdino kaip „tiesioginį išpuolį prieš dviejų šalių prekybos santykius nukreiptą į svarbiausią JAV sąjungininkę ir prekybos partnerę.“ JAV prezidento Joe Bideno įsake numatyta nedelsiant peržiūrėti daugelį nacionalinių gamtos apsaugos paminklų išsaugojimą, kuriuos prezidentas D. Trumpas atšaukė pramonininkų prašymu, įskaitant Didžiuosius laiptus – Eskalantės nacionalinį gamtos paminklą valstijų saugomose žemės Jutos valstijos pietuose ( Grant Esircante-Escalante ),
kurį 2017 metais JAV prezidentas D. Trumpas išleista direktyva Eskalantės nacionalinio gamtos paminklo dydį sumažino perpus.
Taip pat numatyta apsaugoti JAV Nacionalinį „Meškų ausų“ paminklą Jutos valstijos pietryčiuose (Bears Ears National Monument), kurio saugomą teritoriją ankstesnis JAV prezidentas Donaldas Trumpas 2017 m. gruodžio 4 d. prieštaringai sumažino 85 procentais. 

Joe Bideno įsake nustatytas laikinas moratoriumas visoms naftos ir dujų gręžimo operacijoms Arkties nacionaliniame laukinės gamtos rezervate pagerins naftos ir dujų metano reglamentavimą, energijos prietaisų vartojimo efektyvumo standartus ir oro toksiškumo taisyklė elektrą gaminančioms jėgainėms. 

JAV imigracijos politika

Prezidentas Joe Bidenas atšaukė rasistinį diskriminacinį draudimą atvykti į JAV žmonėms iš Musulmoniškų ir Afrikos šalių, kurį ankstesnis prezidentas D. Trumpas buvo įvedęs 2017 metais. Pagal šį prezidento D. Trumpo draudimą įvažiuoti į JAV buvo uždrausta piliečiams iš 7 šalių: Sudano, Libijos, Somalio, Irano, Irako, Sirijos, Jemeno piliečiams. Šis ankstesnis D. Trumpo draudimas buvo politiškai rasistinis ir Meksikiečiams.
Joe Bideo memorandumu apsaugota ir įtvirtinta Atidėtų Veiksmų Atvykstančių Mažamečių Atžvilgiu Programa (DACA), o ankstesnis D. Trumpo įsakas, pagal kurį surašymas reikalavo pašalinti iš Programos ne JAV piliečius, buvo panaikintas.
Atidėtų Veiksmų Atvykstančių Mažamečių Atžvilgiu Programa (DACA – Deferred Action for Childhood Arrivals) yra Jungtinių Valstijų imigracijos politika, leidžianti kai kuriems neteisėtai Jungtinėse Valstijose esantiems asmenims atvežtiems į šalį vaikystėje gauti atnaujinamą dvejų metų laikotarpio atidėtų veiksmų nuo deportacijos ir gauti leidimą dirbti
JAV teise. 

Joe Bidenas taip pat išsiuntė JAV Kongresui Imigracijos reformų įstatymą – 2021 metų JAV Pilietybės įstatymo projektą, kuriame siūloma iš esmės pertvarkyti imigracijos sistemą, įskaitant dešimčiai tūkstančių dokumentų neturinčių imigrantų ir kitų grupių teisinio statuso suteikimą ir kelią į JAV pilietybę ir sutrumpinti laiką, kurį šeimos nariai turi laukti už JAV
ribų norėdami gauti „Žalią Kortą“ – oficialiai vadinama JAV nuolatinio gyventojo asmens dokumentą, rodantį, kad asmuo nuolat gyvena Jungtinėse Valstijose,

Prezidentiniu įsaku Joe Bidenas sustabdė ankstesnio prezidento D. Trumpo sienos su Meksika statybų finansavimą.
Didesnis dėmesys bus skiriamas Pietų Amerikai, ypač norint sustabdyti imigrantų srautus į JAV. 

JAV vidaus ekonominė ir socialinė politika 

Jie Bidenas pasirašė prezidentinį įsakymą taip vadinamą „Pirk Amerikietiška prekę“ (Buy American!) iniciatyvą, kuris turėtų sustiprinti JAV vyriausybės prekių ir paslaugų pirkimo iš JAV bendrovių reikalavimus, kad JAV įmonės būtų įtrauktos į didžiulę JAV vyriausybės viešųjų pirkimų rinką. Tai ypač aktualu Kanadai ir JAV dėl abiejų šalių giliai integruotos ekonomikos.
Nors detalės skiriasi, Joe Bideno iniciatyva atkartoja paties buvusio prezidento Donaldo Trumpo programą „Pirk Amerikietiška (prekę)“ iniciatyvą, kuri buvo jo „Amerika pirmiausia!“ politikos dalis, kurstanti įtampą su prekybos partneriais muitų karuose ir susidūrimus su Pasaulio Prekybos Organizacija. .
Prezidentas Joe Bidenas pasirašė dar du prezidentinius įsakus: vieną orientuotą į pagalbos maistu išplėtimą ir piniginių čekių išdavimą labai mažas pajamas gaunantiems Amerikiečiams, o kitas – dėl minimalaus darbo užmokesčio padidinimo iki 15 JAV dolerių už valandą.
Pagal šį planą papildomai didinamos bedarbio pašalpos ir pagalba maistu, bei suteikiama daugiau pagalbos nuomininkams ir namų savininkams, kuriems to reikia. 1 iš 7 namų ūkių – daugiau nei 1 iš 5 juodaodžių ir lotynų Amerikos šeimos sako, kad neturi pakankamai maisto, 14 mln. amerikiečių neišgali apmokėti būsto nuomos, o 2021 sausio mėnesio viduryje 900,000 žmonių buvo įregistruoti bedarbiais. 

JAV Kongreso Biudžeto Biuro (CBO) analitikai mano, kad tai nuo skurdo išgelbėtų maždaug 1,3 milijono Amerikiečių darbuotojų gyvenančių žemiau skurdo ribos. Ankstesnio prezidento D.Trumpo administracija padėjo darbdaviams lengviau diskriminuoti darbuotojus dėl jų atliekamos religinės praktikos, milijonams darbuotojų buvo sunkiau reikalauti atlyginimo už viršvalandžius.
Ankstesnio prezidento D. Trumpo administracija dar labiau pablogino darbuotojų kolektyvinių derybų teises, ėmėsi veiksmų, kad susilpnintų reformas, kurias pradėjo prezidento Obamos vadovaujama Nacionalinė Darbo Santykių Valdyba (NLRB). D.Trumpo administracija pakenkė darbuotojų teisei į profesinę sąjungą.
Prezidentas Joe Bidenas jau atleido du D.Trumpo paskirtus patarėjus iš Nacionalinės Darbo Santykių Tarybos, jiems atsisakius atsistatydinti. Šį atleidimą pasveikino JAV profesinės sąjungos atstovai.
Naujasis prezidentas Joe Bidenas paskelbė įsaką padidinti Papildomos Mitybos Pagalbos Programos (SNAP) išmokų („maisto čekių“) vertę, skirtą milijonams labiausiai nepasiturinčių šalies namų ūkių, ir numatyti tolesnes bedarbio išmokas darbuotojams, kurie baiminasi, kad grįžus į savo darbą jiems gresia COVID infekcija. 

Joe Bidenas yra pasirengęs suteikti darbuotojams ir profesinėms sąjungoms galias taip, kaip nebuvo bandyta tai padaryti nuo 1930 metų. 

JAV abortų draudimų politika 

Prezidento Joe Bideno administracija pakeis vadinamąją Meksiko Miesto Politiką – politiką, kuria draudžiamas JAV federalinis finansavimas bet kokioms organizacijoms,  palaikančioms teises į abortus visame pasaulyje, teikiančioms abortų konsultacijas ar rekomendacijas, pasisakančioms už abortų dekriminalizavimą. arba abortų paslaugų išplėtimą.
Meksiko Miesto Politiką dar vadinamą „Global Gag Rule“, kurią Demokratų administracijos reguliariai keičia ir įvairiomis formomis ją atkuria Respublikonų prezidentai. 

Pabaigai 

Deja, tačiau daugelį Joe Bideno pažadų būtų sunku įgyvendinti. Daugelį kitų savo rinkiminių pažadų Joe Bidenas paprasčiausiai atsisakys įgyvendinti. Bet kokiu atveju tikimasi, kad Joe Bidenas suteiks daugiau stabilumo JAV politikoje, „net ir tada, kai politika yra bloga“, teigė Nepriklausomo Instituto Taikos ir Laisvės centro vyresnysis bendradarbis
ir direktorius Ivanas Elandas.