Mums rašo

Romualdas OGINSKAS. Iškrovos dietos

Written by Redakcija · 3 min read

Iškrovos dietos – praėjusio šimtmečio produktas, sulaukiantis nemažai dėmesio ir šiandien (nuolatos atsiranda naujų iškrovos dietų). Šias dietas sukūrė dietologas, prof. M. Pevzneris (1872–1952) kaip papildomą elementą pagrindinėms dietoms. Jų paskirtis – tausoti pažeistus organus ir sistemas, normalizuoti medžiagų apykaitą, mažinti kūno masę, didinti pagrindinės dietos efektyvumą. Pasitarus su gydytoju, iškrovos dietos paprastai taikomos ne dažniau kaip 1–2 kartus per savaitę, laikantis tam tikrų taisyklių: 1) taikant iškrovos dietas pageidautina užsiimti įprastu protiniu ar fiziniu darbu (tai atitraukia nuo minčių apie valgį); 2) maitintis atskirai nuo bendradarbių ar kitų šeimos narių; 3) po iškrovos dietų prailginti nakties miegą iki 9 valandų.Pagal sudėtį iškrovos dietos sąlygiškai skirstomos į:
1) baltymingas (varškės, mėsos, žuvies);
2) angliavandenių (cukraus, vaisių, daržovių);
3) riebalų (grietinės, grietinėlės);
4) kombinuotas (kompleksines), pavyzdžiui, ryžių ir obuolių.
Klasikinių iškrovos dietų sąrašas
Agurkų dieta
Valgoma po 300 g šviežių agurkų be druskos 5 kartus per dieną (iš viso – 1,5 kg).
Dieta taikoma nutukus, pakilus arteriniam kraujospūdžiui, sergant ateroskleroze, podagra, kai kuriomis sąnarių, kepenų ir tulžies latakų ligomis.

Paaiškinimas: podagra – liga, kurią sukelia šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimas organizme; šiai ligai būdingas sąnarių sustorėjimas, pirštų nejudrumas, patinimas ir skausmas.
Arbūzų dieta
1,5 kg arbūzo minkštimo (be žievės) suvalgoma per 5 kartus.
Dieta taikoma pakilus arteriniam kraujospūdžiui, sergant ateroskleroze, kepenų ligomis.

Obuolių dieta Nr.1
1,2–1,5 kg šviežių prinokusių luptų sutrintų obuolių suvalgoma per 5 kartus.

Dieta taikoma sergant ūminiu ir lėtiniu kolitu (storosios žarnos uždegimu) su viduriavimu.
Obuolių dieta Nr.2
2 kg šviežių obuolių suvalgoma per 5–6 kartus.

Dieta taikoma nutukus, sergant nefritu (inkstų uždegimu), podagra, cukriniu diabetu, pakilus arteriniam kraujospūdžiui.
Kompoto dieta
Iš 1,5 kg obuolių, 150 g cukraus ir 0,8 litro vandens išvirtas kompotas išgeriamas per 5 kartus.
Dieta taikoma sergant kepenų ir inkstų ligomis.
Kompoto su ryžiais dieta
1,5 litro kompoto, išvirto iš 1,2 kg šviežių, arba 250 g džiovintų vaisių, arba uogų, 50 g ryžių ir 100 g cukraus išgeriama per 5 kartus po 300 ml.
Dieta taikoma sergant kepenų ligomis, podagra, oksalurija (šlapime padaugėjus oksalatų).

Mėsos (žuvies) dieta
Duodama po 80 g neriebios virtos mėsos arba žuvies 5 kartus per dieną (iš viso 400 g), po 100–150 g daržovių (kopūstų, morkų, agurkų) 5 kartus per dieną (iš viso – 0,6–0,9 kg), 1–2 stiklinės arbatos be cukraus.

Dieta taikoma nutukus, sergant ateroskleroze, cukriniu diabetu.
Salotų dieta
Salotos iš 1,2–1,5 kg šviežių daržovių ir vaisių (be druskos). Prie daržovių pridedama truputį grietinės arba aliejaus, o prie vaisių – cukraus sirupo. Suvalgoma per 4–5 kartus.

Dieta taikoma pakilus arteriniam kraujospūdžiui, sergant ateroskleroze, inkstų ligomis, oksalurija, kai kuriomis sąnarių ligomis.
Varškės dieta

400–600 g liesos varškės, 60 g grietinės ir 100 ml pieno suvalgoma per 4 kartus. Galima papildomai 2 kartus per dieną išgerti kavos su pienu ir 1–2 stiklines erškėtuogių nuoviro.
Dieta taikoma nutukus, sergant ateroskleroze, širdies ligomis.
Morkų dieta
1–1,5 kg morkų suvalgoma per dieną per 5–6 kartus.
Dieta taikoma sergant inkstų, kepenų ir reumatinėmis ligomis.
Abrikosų dieta
5 kartus per dieną valgoma abrikosų po 100 g.
Dieta taikoma pakilus arteriniam kraujospūdžiui bei sergant širdies ir kraujagyslių ligomis.
Sulčių dieta
Per 4 kartus išgeriama 600 mililitrų (ml) daržovių arba vaisių sulčių, atskiestų 200 ml vandens.
Dieta taikoma nutukus, pakilus arteriniam kraujospūdžiui, sergant ateroskleroze, II tipo diabetu su nutukimu, kepenų, inkstų, tulžies latakų ligomis, podagra, inkstų akmenlige be fosfaturijos (fosfatų buvimas šlapime).
Svarbu! Antai iškrovos taikymo dieną žmogus gali jausti ne tik alkį, nuovargį, bet ir sumažėjusį darbingumą. Be to, pertekliniai kilogramai gali grįžti vos tik organizme atsistatys įprastos angliavandenių ir druskų atsargos. Ir dar: toks liekninimosi būdas dažnai nerekomenduojamas žmonėms, sergantiems skrandžio ir žarnyno ligomis.
Kad iškrovos dietos organizmui duotų daugiau naudos, geriausia būtų iškrovai skirtus produktus kaitalioti. Po kelių mėnesių iškrovos dietos organizmui taps naudingu įpročiu, dings noras persivalgyti, ypač tukinančiais produktais.

Iškrovos dietos nerekomenduojamos:
P vaikams ir paaugliams (augančiam organizmui reikia pakankamo kiekio maistnių medžiagų);
P nėščiosioms (maistinių medžiagų stygius gali sukelti vaisiau žūtį), žindyvėms (gali neigiamai atsiliepti kūdikio vystymuisi), sergantiems lėtinėmis ligomis (kad jos nepaūmėtų);
P turintiems polinkį sirgti gastritu, opalige, kasos, tulžies pūslės uždegimu (tokiems ligoniams sukurtos ypatingos maitinimosi schemos, kurių jiems privalu laikytis).
Abejotinos vertės iškrovos dietų pavyzdžiai
Bulvių dieta
1,5 kg virtų neluptų arba keptų be druskos bulvių su trupučiu aliejaus arba grietinės. Suvalgoma per 5 kartus po 300 gramų (g).
Dieta taikoma pakilus arteriniam kraujospūdžiui, sergant inkstų uždegimu, kraujotakos nepakankamumu.
Realybė: 1) ši dieta pradžioje buvo skirta žmonėms, sergantiems inkstų ligomis, nes bulvėse yra pakankamai kalio; 2) asmenims, kurie neturi problemų su inkstais, tačiau tikisi detoksikacijos efekto, bulvių dieta netiks, nes galima ne tik priaugti svorio, bet ir sukaukti arterinio kraujospūdžio pakilimo.
Pieno (kefyro) dieta
Kas 2 valandas 6 kartus per dieną geriama po 200 ml pieno arba kefyro, rūgusio pieno; prieš naktį išgeriama 200 ml vaisių sulčių su 20 g gliukozės arba cukraus. Galima 2 kartus per dieną suvalgyti po 25 g padžiovintos baltos duonos.
Dieta taikoma sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, kraujotakos nepakankamumu.

Realybė: 1) paprastai tokioms dietoms neparuoštas organizmas gali reaguoti galvos skausmu ir tokiu silpnumo pojūčiu, kad būna sunku pajudinti ranką ar koją; 2) tokios dietos nerekomenduojamos mėnesinių metu, esant stresui, sergant skrandžio ir žarnyno ligomis paūmėjimo laikotarpiu.
Įsidėmėtina!
Iškrovos dienų fone negalima vartoti jokių alkoholinių gėrimų, nes bus pažeistas riebalų skaidymo procesas.

Mitas apie greitai tirpstančius kilogramus
Dar vis sklando senas mitas, kad, iškrovos dietos vos per dieną padeda atsikratyti… 0,5 kg ir daugiau (iš tikro – idealiausiu išskirtiniu atveju – apie 200 g) riebalų. Beje, panašus mitas tebesklando nuo neatmenamų laikų dar ir apie tai, kad pirties procedūros tirpdo riebalus ir kad, pavyzdžiui, saunoje galima „palikti“ 1,5–2 kg riebalų. Kad įsitikintumėte patys, pasisverkite prieš pirtį ir po jos. Žinoma, po pirties svarstyklės tikrai parodys sumažėjusį svorį, nes gerai išprakaitavęs žmogus, kaip ir pridera, netenka atitinkamo kiekio vandens.