Sportas

Arūnas ABROMAITIS. Atidarytos Pjongčango žiemos olimpinės žaidynės

Written by Redakcija · 9 min read

Olimp zaidyn Liet veliava  olimp ziedaiPenktadienį iškilmingos ceremonijos metu Pjongčango (Pietų Korėja) olimpiniame stadione atidarytos 23-iosios žiemos olimpinės žaidynės.Pagrindine ceremonijos tema tapo taika ir susitaikymas. Dvi valandas trukusi ceremonija 35 tūkst. žiūrovų talpinančiame penkiakampio formos stadione atspindėjo tradicinius ir modernius Pietų Korėjos istorijos bei kultūros bruožus.

Dalyvių paradą pradėjo šiuolaikinių olimpinių žaidynių pradininkė Graikija. Lietuvos delegacija, kurią sudarė aštuoni sportininkai ir septyni delegacijos nariai, į stadioną žengė 15-a. Iškilmėse nedalyvavo biatlonininkė Diana Rasimovičiūtė. Patyrusi atletė, kuriai šios žaidynėse jau penktosios, nutarė pailsėti prieš šeštadienio startą. Mūsų šalies vėliavą nešė biatlonininkas Tomas Kaukėnas.

Pietų ir Šiaurės Korėjos delegacijos stadiono taku žengė kartu po bendra vėliava. Abi Korėjos olimpinių žaidynių atidaryme kartu žygiavo ketvirtąjį kartą – 2000 metais Sidnėjuje, 2004 metais Atėnuose, 2006 metais Turine ir Pjongčange.

Tuo tarpu Rusijos atletai, sulaukę kvietimo į žaidynes, žygiavo po olimpine vėliava.

Žaidynes atidarytomis paskelbė Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae Inas.

Tuo tarpu Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) prezidentas Thomas Bachas paragino sportininkus likti „švariais“.

„Iš tikrųjų mėgausitės savo olimpiniu pasirodymu, tik jei laikysitės taisyklių ir liksite švarūs. Tik tuomet jūsų prisiminimai bus tikro ir nusipelniusio olimpiečio atsiminimais“, – savo kalboje teigė T. Bachas.

Olimpinę ugnį stadione uždegė olimpinė dailiojo čiuožimo čempionė Kim Yuna. Ugnis liepsnos iki žaidynių uždarymo ceremonijos, kuri vyks vasario 25 dieną.

Šiemet 15 sporto šakų varžysis beveik 3000 atletų iš 92 šalių. Jie kovos dėl 102 medalių komplektų. Pirmieji medaliai bus išdalinti jau šeštadienį.

Lietuviai Pjongčange: kas, kur, kada

Šiandien Pjongčange įvyks XXIII žiemos olimpinių žaidynių atidarymas, o rytoj trasoje pasirodys pirmosios Lietuvos sportininkės – sprinto varžybose startuos mūsų biatlonininkės. Iš viso į Pietų Korėją išvyko devyni Lietuvos atletai. Skaičius nedidelis, tačiau kiekvienas mūsiškis planuoja dalyvauti daugiau nei vienoje rungtyje. „Lietuviškų“ rungčių bus bent 16, o jei pasiseks, jų gali padaugėti iki 20.

13.15 val. Biatlonas, moterų 7,5 km sprintas (Diana Rasimovičiūtė, Natalija Kočergina)

D.Rasimovičiūtė būtent sprinte pasiekė savo geriausius rezultatus tiek olimpinėse žaidynėse, tiek pasaulio čempionatuose, tiek pasaulio taurės varžybose. Tiesa, tie rezultatai pasiekti jau senokai. 18-oji vieta olimpinėse žaidynėse užimta 2006 m., 11-oji vieta planetos pirmenybėse – 2009 m., 9-oji vieta pasaulio taurės varžybose – 2012 m. Įdomu, kad 2009 m. pasaulio čempionatas vyko būtent Pjongčange. Prieš ketverius metus Sočio žaidynėse Diana sprinte buvo 51-a. N.Kočerginai šios lenktynės bus olimpinis debiutas. Sprintas yra stiprioji Natalijos rungtis. Pasaulio taurės etapuose jai kelis kartus pavyko patekti į 40-uką. Tai padaryti pavyko ir šiemet Antholce (Italija), kur Natalija sprinte buvo 38-a.

8.15 val. Slidinėjimas, vyrų skiatlonas (Mantas Strolia)

Skiatlono varžybų dalyviai turi įveikti 30 km trasą. Pirmuosius 15 km jie šliuožia klasikiniu stiliumi, kitus 15 km – laisvuoju. M.Strolia sausio mėnesį iškovojo pakankamai reitingo taškų, kad patektų į skiatlono rungtį, tačiau neįmanoma prognozuoti, kaip joje seksis. Iki šiol Mantui neteko išbandyti skiatlono nei olimpinėse žaidynėse, nei jokiose kitose aukšto rango varžybose.

13.15 val. Biatlonas, vyrų 10 km sprintas (Tomas Kaukėnas, Vytautas Strolia)

T.Kaukėnui šios žaidynėse bus antrosios. Prieš ketverius metus Sočyje sprintas jam buvo pati prasčiausia rungtis – užimta 47-oji vieta. Kita vertus, pasaulio čempionatuose būta daug geresnių pasirodymų. 2013 m. Tomas buvo 22-as, 2016 m. – 21-as, pernai – 31-as. Šiame fronte sprintas yra geriausia T.Kaukėno rungtis. V.Strolia Sočyje dar buvo slidininkas, taigi jo įdirbis biatlone kol kas nėra didelis. Sprinte geriausia Vytauto vieta pasaulio čempionatuose yra 54-oji, ji užimta pernai.

3.15 val. Kalnų slidinėjimas, moterų didysis slalomas (Ieva Januškevičiūtė)

2014 m. Sočyje I.Januškevičiūtė didžiojo slalomo varžybų nebaigė. Tiksliau, nebaigė antrojo nusileidimo. Porą kartų Ievai teko dalyvauti pasaulio pirmenybėse. 2013 m. didžiajame slalome ji užėmė 72-ąją, o pernai – 62-ąją vietą. Jei Pjongčange pavyks sėkmingai užbaigti pirmajį nusileidimą, antrasis prasidės 6.45 val.

12.10 val. Biatlonas, moterų 10 km persekiojimo lenktynės (D.Rasimovičiūtė, N.Kočergina)

Tam, kad sportininkė patektų į persekiojimo lenktynes, sprinte reikia užimti ne žemesnę kaip 60-ąją vietą. Nėra garantijos, kad lietuvėms pavyks, nors D.Rasimovičiūtei pavyko trejose iš ketverių žaidynių, kuriose ji dalyvavo. 2006 m. Diana persekiojime buvo 27-a, 2010 m. – 34-a, 2014 m. – 43-ia. Vietos neblogos, bet tik Sočyje pavyko pagerinti sprinte užimtą poziciją. N.Kočergina per visą savo karjerą pasaulio čempionatuose į persekiojimo lenktynes nepateko nė karto.

14 val. Biatlonas, vyrų 12,5 km persekiojimo lenktynės (T.Kaukėnas, V.Strolia)

Vyrams galioja tos pačios taisyklės, kaip ir moterims – reikia būti sprinto 60-uke. T.Kaukėnas Sočyje pateko į persekiojimo lenktynes ir jose finišavo 40-as. Pasaulio čempionatuose niekada nepavyko patekti į 30-uką. V.Strolia per neilgą biatlonininko karjerą į persekiojimo lenktynes patekdavo retai. Tačiau šiemet būtent šioje rungtyje Vytautas pasiekė patį geriausią savo rezultatą pasaulio taurės varžybose. Jis finišavo 38-as antrajame etape Hochfilcene (Austrija).

10.30 val. Slidinėjimas, vyrų ir moterų sprintas (Modestas Vaičiulis, M.Strolia, Marija Kaznačenko)

M.Vaičiulis ir M.Strolia turi olimpinės patirties, jie varžėsi sprinte 2010 m. žaidynėse. Vankuveryje geriau sekėsi 46-ąją vietą užėmusiam Mantui, o Modestas liko 54-as. Šiuo metu komandos lyderis yra M.Vaičiulis. Modestas užpernai pasaulio čempionate užėmė 66-ąją, o pernai – 67-ąją vietą. Šių metų sausį jis buvo 37-as pasaulio taurės etape. Lietuvos sportininkams 37-oji vieta yra labai aukšta, bet ji vis tiek reiškia, kad pasirodymas baigiasi po atrankos varžybų. Į ketvirtfinalį patenka 30 slidininkų. Olimpinė debiutantė M.Kaznačenko tik prieš porą metų perėjo į slidinėjimą iš biatlono. Šį sezoną ji porą kartų išbandė jėgas pasaulio taurės etapuose, bet abu kartus sprinte liko paskutinė. Moterų ir vyrų sprinto varžybos rengiamos tą pačią dieną. Pjongčange 10.30 val. prasidės atrankos varžybos. Kova dėl medalių prasidės 13 val.

3.15 val. Kalnų slidinėjimas, moterų slalomas (I.Januškevičiūtė)

Sočyje I.Januškevičiūtei slalome sekėsi dar blogiau nei didžiajame slalome – nepavyko užbaigti jau pirmojo nusileidimo. Pasaulio čempionatuose Ieva dukart nebuvo klasifikuota, finišą ji pasiekė tik 2015 m., kai liko 59-a. Jei šįkart pavyks pasiekti antrąjį nusileidimą, jis prasidės 6.45 val.

13.05 val. Biatlonas, moterų 15 km asmeninės lenktynės (D.Rasimovičiūtė, N.Kočergina)

Sprinte ir persekiojime už netaiklų šūvį reikia įveikti baudos ratą, asmeninėse lenktynėse iškart skiriama baudos minutė. Toks formatas ilgą laiką buvo nelabai palankus D.Rasimovičiūtei. 2006 m. olimpinėse žaidynėse ji užėmė 66-ąją, 2010 m. – 30-ąją vietą. Kitose varžybose asmeninėse lenktynėse rezultatai irgi būdavo prastesni nei sprinte ar persekiojime. Tačiau bėgant metams ši snaiperių rungtis Dianai po truputį darėsi palankesnė. 2014 m. D.Rasimovičiūtė finišavo 42-a, Sočyje tai buvo geriausia jos pozicija. N.Kočergina irgi nėra asmeninių lenktynių specialistė.

8.30 val. Slidinėjimas, moterų 10 km lenktynės (M.Kaznačenko)

Ilgesnėse distancijose M.Kaznačenko yra stipresnė nei sprinte, tačiau aukštos vietos vistiek sunku tikėtis. Sausio pabaigoje pasaulio taurės etape Marija liko 71-a tarp 73 dalyvių.

13 val. Biatlonas, vyrų 20 km asmeninės lenktynės (T.Kaukėnas, V.Strolia)

Prieš ketverius metus būtent per asmenines vyrų lenktynes suspindo viltis išvysti stebuklą, nes T.Kaukėnas ilgai buvo tarp lyderių. Viltį sužlugdė trys netaiklūs šūviai per paskutinį šaudymą, tačiau Tomas Sočio žaidynėse vistiek užėmė aukštą 23-iąją vietą. Visgi kitose varžybose asmeninės lenktynės niekada nebuvo jo arkliukas. Atvirkščiai, trijuose paskutiniuose pasaulio čempionatuose prasčiausiai sekdavosi būtent jose. V.Strolia asmeninėse lenktynėse kol kas nėra patekęs į 60-uką nei pasaulio čempionatuose, nei taurės varžybose.

8 val. Slidinėjimas, vyrų 15 km lenktynės (M.Vaičiulis, M.Strolia)

Valstybės atkūrimo šimtmetį varžybomis paminės du mūsų slidininkai. M.Vaičiulis yra tikras sprinteris, todėl 15 km nuotolyje aukštesnės vietos galima tikėtis iš M.Strolios. Sausio pabaigoje Mantas išbandė jėgas pasaulio taurės etape Austrijoje, tačiau vieta buvo kukli – 91-a tarp 94 sportininkų. Olimpinėse žaidynėse, kur susirenka daug sportininkų iš slidinėjimo tradicijų neturinčių šalių, gali pasisekti geriau.

13.15 val. Biatlonas, moterų bendro starto 12,5 km lenktynės (D.Rasimovičiūtė, N.Kočergina)

Į bendro starto lenktynes patenka tik 30 geriausių sportininkių, atrinktų pagal ankstesnių rungčių rezultatus. Lietuvos biatlonininkėms patekimas būtų didelė šventė. Net tokia patyrusi sportininkė kaip D.Rasimovičiūtė iki šiol bendro starto lenktynėse startavo tik du kartus – 2009 m. pasaulio čempionate (28-oji vieta) ir viename iš 2011-2012 m. sezono taurės varžybų etapų (29-oji vieta).

3.15 val. Kalnų slidinėjimas, vyrų didysis slalomas (Andrejus Drukarovas)

18-metis A.Drukarovas yra jauniausias Lietuvos olimpietis, žaidynių debiutantas, tačiau jis sparčiai tobulėja. Pernai jaunių olimpinėse žaidynėse Andrejus buvo 27-as, o viename iš pasaulio taurės etapų – 43-ias. Antrasis didžiojo slalomo nusileidimas prasidės 6.45 val.

13.15 val. Biatlonas, vyrų bendro starto 15 km lenktynės (T.Kaukėnas, V.Strolia)

Vyrams patekimas į bendro starto lenktynes būtų nė kiek ne mažesnė šventė nei moterims. V.Strolia šios rungties nėra išbandęs, T.Kaukėnas joje dalyvavo tik kartą – 2013 m. pasaulio čempionate (29-oji vieta).

13.15 val. Biatlonas, mišri estafetė (D.Rasimovičiūtė, N.Kočergina, T.Kaukėnas, V.Strolia)

Lietuvių yra per mažai, kad jie galėtų startuoti atskirose vyrų ar moterų estafetėse, bet mišriai estafetei keturių sportininkų užtenka. Šį sezoną pasaulio taurės varžybose mišri estafetė buvo surengta tik vieną kartą, Lietuvos komanda užėmė 17-ąją vietą tarp 24 ekipų.

10 val. Slidinėjimas, vyrų komandų sprintas (M.Vaičiulis, M.Strolia)

2010 m. žaidynėse Modestas ir Mantas aplenkė keturis duetus ir užėmė 18-ąją vietą. Dabar jie yra daug labiau patyrę, bet, kita vertus, jau seniai nestartavo komandų sprinte kartu. Visgi būtent su šia rungtimi siejamos didžiausios slidininkų viltys.

3.15 val. Kalnų slidinėjimas, vyrų slalomas (A.Drukarovas)

Svarbiausiose varžybose A.Drukarovui slalome kol kas sekasi prasčiau nei didžiajame slalome. Pernai nei jaunių olimpinėse žaidynėse, nei pasaulio taurės etape pasiekti finišo nepavyko. Jei šįkart pavyks, antrajame nusileidime Andrejus jėgas išbandys 6.45 val.

7 val. Slidinėjimas, vyrų 50 km lenktynės (M.Strolia)

Paskutinę žaidynių dieną vyks slidinėjimo maratonas, o jį atlaiko anaiptol ne visi sportininkai. M.Stroliai tai bus jau penktoji rungtis. Jei Mantas pasieks finišą, tai bus garbingas finalinis Lietuvos sportininkų akordas.

Parengta pagal savaitraščio „Respublika“ priedą „Sporto gyvenimas“

Lietuviai Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje žygiuos penkiolikti

Penktadienį vykstančioje Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje Lietuvos atstovai dalyvių parade pasirodys neįprastai anksti – penkiolikti, nors dažniausiai žygiuodavo daug vėliau. Taip nutiko dėl korėjiečių abėcėlės ypatumų.

Pirma tradiciškai stadiono taku žengs šiuolaikinių olimpinių žaidynių pradininkė Graikija. Po jos bus pasitikta ne, kaip įprasta, valstybė, kurios pavadinimas prasideda A raide, bet Gana. Už jos – Nigerija, Pietų Afrikos Respublika, Nyderlandai, Norvegija, Naujoji Zelandija, Danija, Vokietija, Rytų Timoras, Latvija, Libanas, Rumunija, Liuksemburgas ir Lietuva. Pirma valstybė, kurios pavadinimas prasideda A raide – Armėnija – parade pasirodys tik 42-a. Iš viso žaidynėse dalyvauti 91 delegacija.

Lietuviams atidarymo parade skirta kvota – 15 žmonių. Iš devynių sportininkų iškilmėse nedalyvaus tik biatlonininkė Diana Rasimovičiūtė. Patyrusi atletė, kuriai šios žaidynėse jau penktosios, nutarė pailsėti prieš šeštadienio startą. 13.15 val. Lietuvos laiku 7,5 km sprinto lenktynėse dalyvaus D. Rasimovičiūtė ir Natalija Kočergina.

Prieš aštuonių sportininkų atidarymo parade prisijungs septyni delegacijos nariai.

Nors atidarymo iškilmės vyks spaudžiant iki 14 laipsnių šalčiui, organizatoriai parūpins įvairių priemonių apsisaugoti nuo šalčio – nuo specialių šildančių pagalvėlių ant kėdžių tribūnose, iki uždangalų nuo vėjo ir šildymo zonų stadione.

„Mūsų delegacijos apranga ir batai labai šilti, be to, sportininkams nereikės stovėti vietoje, o pražygiavus parade visi galės iškart važiuoti į kaimelį“, – aiškino viena Lietuvos olimpinės misijos vadovių Vida Vencienė. 

Lietuvos vėliavą per atidarymą neš biatlonininkas Tomas Kaukėnas, o iškilmes iš tribūnų stebės Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kitą dieną ji aplankys lietuvių olimpiečius Pjongčango olimpiniame kaimelyje.

Žiemos olimpinės žaidynės Pjongčange vyks vasario 9-25 dienomis.
Pjongčango žaidynių dailiojo čiuožimo komandų varžybose pirmauja kanadiečiai

Penktadienį prasidedančių Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių dailiojo čiuožimo komandų varžybose po pirmosios dienos pirmauja Kanados atstovai, turintys 17 taškų.

Antrąją vietą užima 14 taškų pelnę amerikiečiai, po 13 taškų pelnė japonai ir Rusijos atstovai.

Solistų trumpojoje programoje geriausiai pasirodė japonas Shoma Uno (103,25 tšk.), antras buvo Izraelio atstovas Aleksejus Byčenka (88,49 tšk.), trečias – triskart pasaulio čempionas kanadietis Patrickas Chanas (81,66 tšk.).

Sportinių porų trumpojoje programoje pirmoji pozicija atiteko Rusijos duetui Jevgenijai Tarasovai ir Vladimirui Morozovui (80,92 tšk.), antroji – kanadiečiams Meagan Duhamel ir Ericui Radford ui (76,57 tšk.), trečioji – Vokietijos atstovams Alionai Savčenko ir Bruno Massotui (75,36 tšk.).

JAV čiuožėjai abu kartus liko ketvirti.

Sekmadienį trumpąsias programas atliks ledo šokių poros ir solistės, o sportinių porų grupės dalyviai atliks laisvąją programą.

Varžybose dalyvauja dešimties šalių komandos.

CAS atmetė Rusijos sportininkų apeliacijas

Sporto arbitražo teismas (CAS) atmetė 45 Rusijos sportininkų ir dviejų trenerių apeliacijas dėl draudimo jiems dalyvauti penktadienį prasidedančiose Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse.

CAS pareiškė, kad Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) sprendimas nepakviesti Rusijos atletų į žaidynes „nėra sankcijos, o greičiau sprendimas dėl sportininkų tinkamumo startuoti žaidynėse“.

„Mes džiaugiamės šiuo CAS sprendimu, kuris palaiko kovą su dopingu ir suteikia aiškumo sportininkams“, – paskelbė IOC savo išplatintame pareiškime.

„Sprendimo paskelbimas prieš pat žaidynių atidarymo ceremoniją yra puikus, nes parodys visiems, jog tik tie Rusijos sportininkai, kurie griežtai laikosi antidopingo kriterijų, dalyvaus žaidynėse“, – sakė Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) prezidentas Craigas Reedie.

Rusijos vicepremjeras Vitalijus Mutko pareiškė, kad „sprendimas negalėjo būti kitoks, nes kvietimo į žaidynes formulę itin sunku nuginčyti, net jei ir egzistuoja pažeidimai“. Bei pridūrė, kad „procedūra nėra skaidri ir, aistruolių nuomone, nesuteikia organizacijai patikimumo“.

IOC gruodžio 5 dieną suspendavo Rusijos olimpinį komitetą dėl sistemingo valstybės skatinamo antidopingo taisyklių pažeidinėjimo 2014 metų Sočio žiemos olimpinių žaidynių metu, tačiau leido „švariems“ Rusijos sportininkams dalyvauti Pjongčango žaidynėse. IOC į Pjongčangą pakvietė 169 Rusijos atletus. Atidarymo ceremonijos metu jie žygiuos po olimpine vėliava. Per sportininkų apdovanojimų ceremonijas bus grojamas olimpinis himnas.

Pjongčango žaidynių dailiojo čiuožimo komandų varžybose pirmauja kanadiečiai

Penktadienį prasidedančių Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių dailiojo čiuožimo komandų varžybose po pirmosios dienos pirmauja Kanados atstovai, turintys 17 taškų.

Antrąją vietą užima 14 taškų pelnę amerikiečiai, po 13 taškų pelnė japonai ir Rusijos atstovai.

Solistų trumpojoje programoje geriausiai pasirodė japonas Shoma Uno (103,25 tšk.), antras buvo Izraelio atstovas Aleksejus Byčenka (88,49 tšk.), trečias – triskart pasaulio čempionas kanadietis Patrickas Chanas (81,66 tšk.).

Sportinių porų trumpojoje programoje pirmoji pozicija atiteko Rusijos duetui Jevgenijai Tarasovai ir Vladimirui Morozovui (80,92 tšk.), antroji – kanadiečiams Meagan Duhamel ir Ericui Radford ui (76,57 tšk.), trečioji – Vokietijos atstovams Alionai Savčenko ir Bruno Massotui (75,36 tšk.).

JAV čiuožėjai abu kartus liko ketvirti.

Sekmadienį trumpąsias programas atliks ledo šokių poros ir solistės, o sportinių porų grupės dalyviai atliks laisvąją programą.

Varžybose dalyvauja dešimties šalių komandos.

Eltos inf.