Tėvynė mūsų

Justina Andriuškevičiūtė. Emigrantų sėkmės istorija

Written by Redakcija · 2 min read

Andriuskeviciute emigrant 1  Andriuskevicuute emigr.Cikaga 1„Amerikietiška svajonė“ išsipildė tik sugrįžus į Lietuvą

Gyvendama Čikagoje, ji dažnai sapnuodavo siaurutes Vilniaus gatveles. Ir prabusdavo ant šlapios nuo ašarų pagalvės. Paradoksas, bet ti k su šeima sugrįžusi atgal – į Lietuvą –  susikūrė savo „amerikietišką svajonę“ – „rožinį“ verslą, kuris padeda sveikiau gyventi tūkstančiams moterų visame pasaulyje.„Šiandien eilinė diena ten, kur tu buvai, o kur tu esi – viskas atvirkščiai“, – dainuoja Andrius Mamontovas. Čikaga jauną šeimą pasitiko atšiauriai: Vilmantė įsidarbino padavėja užkandinėje, o jos vyras sėdo prie taksi vairo. Tai buvo didelis psichologinis lūžis: šeima Vilniuje patys turėjo nuosavą kavinę, o Vilmantė dirbo farmacijos bendrovės rinkodaros skyriuje. Laimė, kartu į JAV atvyko Vilmantės močiutė, kuri padėjo prižiūrėti šeimos mažuosius – dar metukų neturinčią dukrelę Eivę ir keturmetį sūnų Ivo. Ir pati Vilmantė, kiek leido aplinkybės, stengėsi kuo daugiau laiko būti su vaikais. Šeima buvo laimėjusi „Žaliąją kortą“ – tai leido legaliai dirbti ir įsigyti namus.

Kaip skaudžiausią emigracijos patirtį, Vilmantė įvardija mamos ilgesį – dėl nežinomų priežasčių jai buvo atsisakyta išduoti JAV vizą, todėl dukra su mama keletą metų nebuvo susitikusios. „Kartais netgi negalėdavome pasikalbėti telefonu – tik verkdavome“, – prisimena Vilmantė.E

migruodama į JAV šeima planavo niekada atgal nebegrįžti: pardavė namą Vilniuje, verslus.  Visas „naujasis“ gyvenimas turėjo tilpti į šešis didelius lagaminus.

Bėgo dienos ir šeima vis labiau pradėjo įsitvirtinti Čikagoje: Vilmantė išsilaikė licenciją ir pradėjo dirbti manikiūrininke prestižiniame grožio salone, vyras Egidijus su draugu sukūrė savo verslą – atidarė lombardą. Bet suskausdavo širdį, išgirdus, kaip vaikai tarpusavyje kalbasi angliškai, noes vasaros atostogas ir leisdavo Lietuvoje, ir lietuviškai mokėjo.

Po kelerių metų emigracijoje, Vilmantė grįžo į Vilnių ir liko sužavėta pokyčiais: miestas akivaizdžiai gražėjo, visur vyko statybos, stiebėsi pirmieji dangoraižiai. Grįžusi į Čikagą, vyrui nedrąsiai užsiminė:  “ o – gal – ir Lietuvoje būtume laimingi?“. Po kurio laiko Vilnių aplankė ir Egidijus – jo įspūdžiai buvo dar optimistiškesni. Šeima apsisprendė – gerai ir gražiai galima gyventi ir Lietuvoje.

Rengdamasi grįžimui, Vilmantė apsisprendė koledže baigti interjero dizaino studijas. „Turbūt tik apie trisdešimtuosius gyvenimo metus moteris supranta, ko išties nori, – kalba moteris, – mane visada traukė kūrybingumas, nors Lietuvoje esu baigusi „sausas“ verslo administravimo studijas“.  Studijos Amerikoje jai paliko tik malonius prisiminimus, ypač dėstytojai praktikai, kurie patys „valgo duoną“ iš to, ką moko. Ir nors jaunai mamai brėžiniams ir namų darbams dažniausiai likdavo tik naktys, tai nesutrukdė tapti viena geriausių kurso studenčių.

Žinios atsipirko su kaupu – grįžus į Lietuvą, jauna specialistė, pilna šviežių idėjų iš už Atlanto, buvo labai populiari.

O šiandien? Vilmantė Markevičienė laiko rankose nedidelį rožinį, sakuros žiedais puoštą paketėlį. Jo viduje – eko-sertifikuoti higieniniai įklotai moterims su japonų išradimu: anijono juostele.

Šiemet bus jau dešimt metų, kai visa šeima „sukasi“ šiame versle. Jų prekės ženklas yra pavadintas „Genial Day“, nes eko-sertifikuoti produktai „tas“ dienas moterims paverčia „švelniomis“.

„Genial Day“ produkcijos galima įsigyti elektroninėje parduotuvėje, parduotuvėlėse JAV ir Kanadoje bei daugiau nei dešimtyje Europos valstybių (čia produktai žymimi „Gentle Day“ ženklu).

Vilmantė Markevičienė ragina moteris nebijoti kalbėti apie menstruacijas ir jų metu kylančias problemas, nes tik taip galima rasti sprendimą. „Genial Day“ pradinė verslo idėja ir kilo iš to, kad Vilmantės menstruacijos buvo skausmingos, kamavo bėrimai, o tinkamų higienos priemonių ji nerado. Tad kilo mintis sukurti tokias pačiai.

Tuo labiau, kad iš emigracijos JAV grįžusi šeima dar neturėjo aiškaus plano, ką darys toliau. Vilmantė džiaugiasi, kad vyras ją tvirtai palaikė nuo pat pirmosios minutės ir abu kibo į darbus.

Emigracijos ratas tarsi apsisuko: Čikagoje kažkada dirbę sąlyginai „juodus“ darbus, dabar čia grįžta jau kaip verslininkai – pristatyti savo produkcijos. 

Vilmantė įsitikinusi, kad apie sveikas menstruacijas mamoms labai svarbu kalbėtis su paauglėmis dukterimis, kurioms kyla begalės klausimų, ne visus drąsu užduoti. Tam tikslui moteris yra sukūrusi „Pirmųjų menstruacijų rinkinį“, kuriame pateikiama tiek esminė  informacija, tiek pagrindines higienos priemonės.

Kurdama ir gamindama „Genial Day“ produktus, Vilmantė su šeima siekia, kad viso pasaulio moterys gyventų sveikiau.

Kartais tenka perplaukti vandenyną, kad suprastum, kad tavo laimė slypi namuose.