Tėvynė mūsų

Lina VYŠNIAUSKIENĖ. Kiek uždirba valdžia, geriau nežinoti

Written by Biciulystė Siūlo · 3 min read

Nors skelbiamės esantys vieši ir skaidrūs, bet daug ko mums žinoti nedera. Pavyzdžiui, žinoti, kiek uždirba prezidentė ar premjeras galima, bet – šiukštu – nevalia žinoti, kiek gauna valstybės valdomų įmonių vadovai. Jei nėra jų sutikimo. O žinoti įdomu, nes daugelio stambiųjų įmonių vadovams mokama daugiau, negu jų steigėjų – ministerijų – vadovams.Valstybės įmonių vadovai yra tiesiog vadybininkai, kurių atlyginimams nustatyti taikoma atskira tvarka. Teisės aktai numato, kad valstybės įmonių vadovų darbo užmokestį sudaro mėnesinė alga ir premija. Valstybės įmonių vadovai, priklausomai nuo kategorijos, gauna nuo 2357 iki 5013 eurų atlyginimą. Palyginimui – premjero pareiginis darbo užmokestis – 3418 eurų, Seimo pirmininko irgi 3418 eurų. Tačiau šie skaičiai yra tik tai, ką rodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atsiųsti vidutinio darbo užmokesčio rodikliai. Visi šie skaičiai nurodomi iki mokesčių.

Panaršius po valstybės valdomų įmonių tinklalapius susidaro įspūdis, kad viešai skelbiami tik vidutiniai darbuotojų atlyginimai. Sutikite, kad susumavus visų atlyginimus – nuo generalinio direktoriaus iki valytojos – nelabai susigaudysi, kiek gauna įmonių vadovai. Yra įmonių, kurios nesislėpdamos rodo savo atlyginimus. Pavyzdžiui, AB „Amber Grid“ atvirai deklaruoja: generalinis direktorius Saulius Bilys šiuo metu gauna 7498 eurus „ant popieriaus“. Palyginus su pernai metais rodytomis pajamomis jo alga sumažėjo. Užuojauta. AB „Lietuvos energijos gamyba“ irgi nesislapsto – jos vadovė Eglė Čiužaitė uždirba 4344 eurus per mėnesį. VŠĮ „Lietuvos oro uostai“ generalinis direktorius Marius Gelžinis – 6347 eurus. Bet tokių viešuolių – mažuma. Kiti, kaip jau minėta, apsiriboja nurodydami vidutinį darbo užmokestį. Išduoti valstybinės paslapties – vadovų atlyginimų dydžio – nenori ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuri yra šių duomenų valdytoja, ir Valstybinė asmens duomenų apsaugos inspekcija. Buvo paaiškinta, kad tai privatūs asmens duomenys. „Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neturi valstybės įmonių vadovų sutikimų, todėl negali viešinti konkretaus asmens darbo užmokesčio“, – teigiama atsakyme redakcijai.

Ką gi, tuomet pažvelkime į darbo užmokesčio vidurkius. Pagal tinklalapiuose skelbiamus rezultatus lyderiauja UAB „Lietuvos energija“, kurios darbuotojai vidutiniškai uždirba beveik po 2000 eurų per mėnesį. „Litgas“ – 1200 eurų. ESO – šiek tiek mažiau negu 1200. Užtat, pavyzdžiui, „Amber Grid“ ir VšĮ „Lietuvos oro uostai“ nesimaivydami įvardija – „kiti darbuotojai“ gauna atitinkamai 550 ir 666 eurus per mėnesį. Tačiau čia svarbu atkreipti dėmesį, kad pastarosios įmonės atvirai skelbia vadovų atlyginimus. O tos, kurių vidutinis darbo užmokestis perlipęs per tūkstantį eurų, vadovų atlyginimo atskira eilute neskelbia. Tenka tik spėlioti, ar koks nors darbininkas tikrai tiek gauna?

atlyg.lentele

VŽ Trigrašis

Reikia pastebėti, kad net vadovų atlyginimus viešinančios įmonės skelbia tik pareiginį atlyginimą. O kur dar kintamoji dalis, premijos ir kitokios išmokos, apie kurias mes, varguoliai, net nežinome. Gal ir nereikia žinoti – širdies smūgis garantuotas.

Vertinimas

Virgilijus PODERYS
Seimo Energetikos komisijos pirmininkas

Valstybės nutarime rašoma, kad turi būti paviešintas bendras vidutinis darbo užmokestis pagal einamas pareigas ir pagal padalinius. Atrodytų, tik šito ir tereikia. Jei kalbame apie valstybės valdomų įmonių atlyginimus, tai vadovas tėra vienas. Bet…

Dabar atsirado tokia naujovė: steigti koncernus. Koncernas, arba, kitaip tariant, valstybės kontroliuojama įmonė, yra tik akcijų laikytojas. O dukterinės įmonės, kurios ir uždirba pelną, jau neprivalo laikytis nustatytų taisyklių. Joms ne viskas galioja. Labai svarbu, kad tokios įmonės laikytųsi ir skaidrumo, ir vadovų skyrimo, ir jų atlyginimų viešinimo. Paraidžiui skaitant Vyriausybės nutarimus, daug kas negalioja net pagrindinėms įmonėms. Tuo naudojantis ir privatizacija vyksta, pavadinkime, kabutėse. Kadangi valstybės įmonėms skaidrumas galioja, tai valstybės valdomą koncerną „pakiša“, o dukterinėms įmonėms jau negalioja nei privatizavimo, nei skaidrumo, nei viešinimo taisyklės. Bet juk ten irgi valstybės kapitalas.

Sakote, energetikai viešina vadovų atlyginimus. Taip atsitiko dėl to, kad mes (Energetikos komisija – aut. past.) pernai tyrėme energetikus. Juos „paskrudinome“, nes atradome labai blogų dalykų. Tuomet jie savo duomenų irgi neskelbė. Dabar skelbia, bet žiūrėkite, ką skelbia. Jūs radote, kad Saulius Bilys gauna šiek tiek daugiau negu 7000 eurų. Mano turimais duomenimis – daugiau kaip 9000 eurų. Skelbia be kintamosios dalies? Bet kintamoji dalis juk mokama nuolat. Čia kaip pateiksi. Skelbia ir apsimeta, kad tos lentelės yra viešos.

Manau, kad tikrai inicijuosime įstatymo pataisas. Dabartiniai nutarimai yra parašyti keistai: vienur yra reikalavimai, kitur yra rekomendacijos, galima jų laikytis, galima ir ne.

Komentaras

Arvydas Vaitkus
Klaipėdos valstybinio jūrų uosto generalinis direktorius

Valstybės valdomų įmonių vadovų atlyginimai neturėtų būti matuojami viena ir ta pačia liniuote. Pirmiausia reikia atsižvelgti į rinkos sąlygas, įmonės veiklos specifiką, reikšmingumą valstybiniu mastu. Nebūtų korektiška komentuoti kitas įmones, galime kalbėti tik apie savo sritį – t.y. valstybinio jūrų uosto valdymą. Uostas yra vienas svarbiausių šalies transporto infrastruktūros objektų, kasmet uosto veikla valstybės ir savivaldybių biudžetus papildo apie 800 mln. Eur.

Uosto direkcijos darbų reikšmingumą sunku nuginčyti. Tačiau Klaipėdos uosto vadovų darbo užmokestis kelis kartus mažesnis, negu kaimynių šalių uostuose. Nors mūsų uosto direkcijos pasiekiami rezultatai yra daug geresni už kaimyninių šalių uostų, Klaipėdos uosto direkcijos vadovo darbo užmokestis yra 1,8-2,4 karto mažesnis, palyginti su konkuruojančių uostų (Ventspilio, Rygos) vadovų darbo užmokesčiu. UAB „HayGroup“ 2017 metais atliko nepriklausomą KVJUD pareigybių darbo užmokesčio vertinimą, kuris parodė, kad generalinis direktorius pagal darbų apimtis, uždirba 55 proc.Lietuvos rinkoje faktiškai mokamo darbo užmokesčio analogiškai pareigybei. Šiuo metu aukščiausio lygio vadovams rinka gali pasiūlyti daug geresnes sąlygas nei valstybe

atlyginimai prezidegrybe atlyginimai prezidenestija atlyginimai prezideMerkel  atlyginimai prezidTrump

respublika.lt