Tėvynė mūsų

(Ne) ištremtas menas

Written by admin · 1 min read

(,,Menu Jadvygą  fiziškai ligų nualintą, bet nepalaužiamos dvasinės tvirtybės moterį‘‘, – bendražygė Irena Vasinauskaitė)

Miesto meno galerija pasitiko laiptais, kurių viršutinę aikštelę apjuosė dailės  darbų ekspozicija. Piešiniai ir paveikslai atlikti kukliomis priemonėmis, bet jų   kompozicija ir proporcijos išduoda autorių krimtusį profesionalumo paslaptis. Darbų specifika – tai tremtinės Jadvygos  Bieliauskienės kūriniai, užfiksuotos skurdžios buities detalės ir Sibiro gamta.

Šiandien paveikslų apsupty, jaukioje šviesoje, skambant sveikinimams, dainai,  –   sukrėtė  trys moters gyvenimo epizodai. Pirmasis – tai  sūnaus Žilvino paaiškinimas, kad jo mamą piešti, tapyti mokė taip pat tremtinys, studijavęs  dailės mokslus Paryžiuje. Bandau įsivaizduoti to žmogaus jausmus : Paryžiaus linksmos spalvos randevouz  ir streliat bez predupreždenijie mirtimi spengianti Sibiro katorga.  Gal  perduodamas savo patirtį kitiems kaliniams, jis turėjo tikslą –  prasmę gyventi. Iš Lietuvos buvo išvežti geriausi, mokyčiausi, tvirčiausi, didžioji dauguma sunaikinti. Nejučia kirba mintis, kas būtų, jei tie šviesuoliai ir drąsuoliai būtų likę tėvynėje, kokia ta tėvynė būtų dabar.

Antras įstrigęs epizodas iš atsiminimų  kaip Palangos saugume buvo mušami žmonės, moterys, tik įėjus pas tardytoją – smūgis į veidą. Nugriuvusią moterį – į krūvą kitų, pridaužytų. Ar šiandien dar gyvas tas ,,narsuolis‘‘ tardytojas, jo vaikai, artimieji ?  Gal taikiai vaikšto kurorto gatvėmis, sezono metu meilikauja poilsiautojams.

Trečias vaizdas, kaip sunkiai  sergančią sinusitu ir nefritu kalinę Jadvygą sniego pusnimis automatais ginkluoti veda du sargybiniai į pasimatymą su sūnumi, per sniegą šaltį …du kariai atstatytais  automatais ligonę…

Tie trys  fragmentai, sukrečiančiai apnuoginti, man įstrigo kaip ryškiausi žmogaus ir kultūros naikinimo vaizdai.
Atmintin įsirašė skaidrus  valingas Jadvygos  žvilgsnis iš fotografijos.
Nusileidžiame  laiptais, per kuriuos suplaukia ekspozicijoms meno kūriniai, po to paplinta nevaržomi sienų,  kad jų vietą galėtų užimti nauji.

Tapybos darbas tremtyje. Ekspozicija Šiaulių Laiptų galerijoje.