Tėvynė mūsų

Nepavykęs privatizavimo startas

Written by admin · 2 min read

Jo Ekscelencijai Europos Komisijos Pirmininkui Jose Manueliui Barosui
Jos Ekscelencijai LR Prezidentei Daliai Grybauskaitei
LR Seimo Pirmininkei Irenai Degutienei
LR Ministrui Pirmininkui Andriui Kubiliui
Europos Komisijos Jūrų reikalų ir žuvininkystės generalinio direktorato Generalinei direktorei Lovri Evans
LR Žemės ūkio ministrui Kaziui Starkevičiui

LR Aplinkos ministrui G. Kazlauskui
LR Seimo Kaimo reikalų komiteto Pirmininkui Edmundui Pupiniui
LR Seimo Aplinkos apsaugos komiteto Pirmininkui Jonui Šimėnui
LR Seimo Jūrinių ir žuvininkystės reikalų komisijos Pirmininkui Audriui Endzinui
LR Seimo nariams
Žiniasklaidai

TREČIASIS LAIŠKAS

Nepavykęs privatizavimo startas

2010 09 16  Žemės ūkio ministerijos Žuvininkystės departamentas organizavo susitikimą – diskusiją „Žuvivaisos perspektyvos Lietuvoje ir Europos žuvininkystės fondo paramos žuvivaisai galimybės“.
Kaip ir dera susirinkimuose, pranešėjai išdėstė suplanuotas temas. Ypatingai didelio dėmesio susilaukė mokslininkų dr. E. Bukelskio, dr. V. Kesmino, A. Kontauto ir dr. R. Repečkos pranešimai, jų prognozės ir pasiūlymai.

Baigiantis susirinkimui Žuvininkystės departamento direktoriaus D. Nieniaus buvo paklausta, ar bus galima gauti susirinkimo protokolą ir ar rengiatės privatizuoti žuvivaisos įmones. D. Nienius atsakė, kad protokolas nevedamas ir kad valstybinius žuvivaisos objektus reikės paversti UAB‘ais. Salėje kilo šurmulys. D. Nienius bandė glaistyti savo paskelbtas tezes. Jam į pagalbą bandė stoti Žuvininkystės tarnybos direktorius V. Grušauskas, aiškindamas, kad tokį sprendimą gali priimti tik ministras. Salė buvo sunkiai valdoma. Paaiškėjo, kad D. Nienius išsakė ministerijos vadovų ir vyriausybės, o gal ir grupuočių poziciją ir interesus privatizuojant valstybinius žuvivaisos objektus. Formulė labai paprasta – įmones pervesti į UAB‘us, nustekenti, paskandinti skolose, ekonomiškai sužlugdyti, o tada jau tik imk ir PRICHVATIZUOK !

Susirinkimo moderatoriai vengė aiškinti susirinkimo dalyviams žuvivaisos objektų privatizavimo klausimus, nors ministerijos vadovai jau nuo 2009 metų pavasario (ministras K. Starkevičius, viceministras A. Macijauskas, Žuvininkystės departamento direktorius D. Nienius, Žuvininkystės tarnybos direktorius V. Grušauskas, Žuvivaisos skyriaus vadovas V. Gečys ) Seime, Vyriausybėje, Saulėlydžio komisijoje ir kitose institucijose žuvivaisos objektų privatizavimo klausimus deklaruoja.

Aišku viena, kad ŽŪM vadovai norėjo neteisėtai privatizuoti Trakų Vokės mokomojo skyriaus objektus. Tik protestuojant visuomeninėms organizacijoms vyriausybė uždraudė privatizuoti šiuos objektus. Yra pagrindo manyti, kad ŽŪM vadovai dės visas įmanomas pastangas, kad iki kadencijos pabaigos suspėtų prichvatizuoti valstybinius žuvivaisos objektus.

Įdomu tai, kad organizatoriai buvo sumanę surengti mini – susirinkimą, bet spaudžiant visuomenei praplėtė kviečiamųjų sąrašą. ŽŪM viešųjų ryšių specialistai apie susirinkimą plačiai informavo visuomenę, tačiau jokios medžiagos apie susirinkimą 2010 09 16 nepaviešino.

Į susirinkimą buvo pakviesti Seimo Aplinkos ir Kaimo reikalų komitetų bei Jūrinių reikalų ir žuvininkystės komisijos nariai. Įdomiausia tai, kad ketvirtadieniais Seimas įtemtai dirba, o Seimo nariai dėl didelio užimtumo ir darbo krūvių negali išvykti iš Seimo. Susidarė nuomonė, kad susirinkimo organizatoriai, turėdami galimybę pasirinkti pirmadienį, trečiadienį ar penktadienį, specialiai pasirinko ketvirtadienį, matyt, tikėdamiesi, kad Seimo nariai negalės dalyvauti šiame atsakingame darbe.

Susidarė įspūdis, kad organizatoriai norėjo suorganizuoti susirinkimą, tik tam, kad galėtų aukštoms Europos ir Lietuvos institucijoms pranešti, kad žuvivaisos klausimais įvyko susirinkimas. Tačiau organizatoriai neprognozavo tokios katastrofiškos susirinkimo baigties. Tokį fiasko gali patirti netinkamai ir neskaidriai dirbanti organizacija arba ribotų gebėjimų ir nežinantys elementariausių žuvininkystės reikalų vadovai, norintys nuo visuomenės slėpti užmaskuotus kėslus ir tikslus.

Dar kartą noriu atkreipti dėmesį, kad Lietuvos valdžia neskelbia kaip vykdomi Johanesburgo 2002 m. Darnaus vystymosi deklaracijos įpareigojimai visus žuvų išteklius atkurti iki stabilaus lygio iki 2015 m. ir kaip bus pasiekta 2020 m. Europos žuvininkystės vizija pagal ES Žaliąją knygą: „ Beveik visi Europos žuvų ištekliai atkurti iki didžiausio tausią žvejybą užtikrinančio sužvejoto žuvų kiekio. Daugelio išteklių atžvilgiu tai reiškia, kad, palyginus su 2010 m. ištekliais, jie labai išaugo“. Susidaro nuomonė, kad paskelbus žinią apie šios Deklaracijos ir vizijos vykdymą Lietuva gali atrodyti labai negražiai Europos Bendrijos narių tarpe.

Dar kartą atkreipiu dėmesį, kad vieni iš pagrindinių žuvininkystės problem sprendimų uždaviniai yra žuvivaisa, žuvisauga ir moksliniai darbai. Šių uždavinių sprendimui valstybė turi skirti ypatingą dėmesį.

Valstybinių žuvivaisos objektų privatizavimas gali labai neigiamai paveikti žuvininkystę.

Apie problemas žuvininkystėje Jums rašiau 2009 05 22, 2010 06 02, 2010 08 02, 201008 27.

Problemos sprendžiamos vangiai.

Todėl prašau dar kartą prisiminti rašytus Jums laiškus, įsigilinti į juose keliamas problemas ir pateiktus pasiūlymus.

Pagarbiai,
L. Kerosierius
Tel. 231 81 11, el. paštas leonaske@takas.lt
2010 09 20