Tėvynė mūsų

PRAŠOME 2021 metus paskelbti VYSKUPO MOTIEJAUS VALANČIAUS METAIS

Written by Redakcija · 6 min read

LIETUVOS SĄJŪDŽIO VILNIAUS SKYRIAUS TARYBA 

Jo Eminencijai Kardinolui Audriui Juozui Bačkiui Jo Eminencijai Kardinolui Sigitui Tamkevičiui Jo Ekscelencijai Lietuvos Vyskupų Konferencijos Pirmininkui Gintarui Grušui Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pirmininkei Daliai Henkei LR Seimo nariams Pasaulio Lietuvių bendruomenės Seimo nariams Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos Prezidentei Nijolei Goštautaitei Midttun Lietuvos žmonėms Žiniasklaidai 

PRAŠYMAS 2021 metus skelbti VYSKUPO MOTIEJAUS VALANČIAUS METAIS 

Vilnius, 2020-12-04 2021 m. bus minimos Vyskupo Motiejaus Kazimiero Valančiaus 2020-osios gimimo metinės (gim. 1801 m. vasario 16 d.). 2020-02-05, 2020-03-20, 2020-03-26 ir dar kitais laiškais kreipėmės į atsakingas institucijas, kad birželio 3-čia diena būtų paskelbta BLAIVYBÉS DIENA, O 2021 metai būtų paskelbti VYSKUPO MOTIEJAUS VALANČIAUS METAIS arba BLAIVYBĖS METAIS (laiškai yra atsakingų vadovų, institucijų ir Seimo narių archyvuose). 

Per praėjusį laikotarpį gauta daug pasiūlymų, patikinimų ir prašymų, kad tos iniciatyvos būtų įteisintos ir kad jų statusai būtų sustiprinti. 

PAŽYMĖTINA, kad alkoholizmas labai gajus su labai skaudžiomis pasekmėmis. 

– ATKREIPTINAS DĖMESYS, kad Lietuva yra psichotropinių medžiagų, narkotikų ir cigarečių kontrabandos lyderė. 

Seimas šiais metais atliko daug darbų dėl Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivinančios veiklos ir visuomeninių iniciatyvų (pridedame). 

PRAŠOME 2021 metus paskelbti VYSKUPO MOTIEJAUS VALANČIAUS METAIS. 

  1. Jakubonis 

Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivystės Sąjūdžio pirmininkas Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivystės Sąjūdžio Vilniaus skyriaus pirmininkas Lietuvos Sajūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininkas Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininko pavaduotoja 

  1. A. Juknevičius L, Kerosierius R. Jakučiūnienė 

Pasiteiravimui: V. Jakubonis tel 8679 33348, L. Kerosierius tel 8674 38465 Adresas korespondencijai V. Jakuboniui, Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius, el. p. vaidotasjakub@yahoo.com vilnius@sajudis.com 

XVII PGP06 1 . HR Loo 05-07

AIŠKINAMASIS RAŠTAS DĖL ATMINTINŲ DIENŲ ĮSTATYMO NR. VIII-397 1 STRAIPSNIO 

PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO 

  1. Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai: 

2021 m. bus minimos Vyskupo Motiejaus Kazimiero Valančiaus 220-osios gimimo metinės (gim. 1801 m. vasario 16 d.). 

Vyskupas M. K. Valančius yra laikomas blaivybės sąjūdžio Lietuvoje pradininku ir puoselėtoju. Judėjimo pradžia laikomi 1858 m., kai lankydamasis Kupiškyje, paragino užsirašyti į blaivybės broliją ir pats užrašė daugiau nei šimtą pasižadėjusių negerti. 

Girtavimas XIX a. buvo rimta problema, nes bajorai iš grūdų ir bulvių pertekliaus pagamintą degtinę stengėsi bet kokiais būdais parduoti, girdė savo valstiečius. Iš girtuokliavimo uždarbiavo ir karčemų savininkai. Girtavimas buvo itin paplitęs ir skaudžiai veikė ūkį. Todėl M. K. Valančiaus propaguojama blaivybė buvo sutikta su dideliu valstiečių džiaugsmu. 

Blaivybės sąjūdis ne tik skatino žmones negerti, bet juos suvienijo, padėjo pamatus tautinei savimonei ugdyti. 

Charakteringa, kad patys žmonės pabrėždavo norintys blaivybės, tarsi iniciatyva būtų kilusi ne iš jo. 1858 m. spalio 11 d. Vyskupas išsiuntinėjo laišką kunigams, kad uoliai laikytųsi blaivybės, ją skatintų žmonėse ir steigtų brolijas. 

1858 m. gruodžio 23 d. Vyskupas M. K. Valančius parašė laišką visiems tikintiesiems, kurį klebonai turėjo perskaityti per tris sekančius sekmadienius ar šventadienius, sakydami pritaikytus pamokslus iš sakyklų. Žmonės klausé Vyskupo laiško su džiaugsmu ir ašaromis akyse. 

1859 m. pirmaisiais mėnesiais beveik visa Žemaičių vyskupijos liaudis priklausė blaivybės brolijoms. 

Vis dėlto, blaivybės draugijos buvo persekiojamos visus šešerius egzistavimo metus. Dideli blaivybės draugijų priešininkai buvo dvarininkai ir visi, uždarbiavusieji iš degtinės. 

Nors blaivybės brolijos 1864 m. buvo uždraustos, blaivybė Žemaičių vyskupijoje niekada ir nebuvo išnykusi. 

Blaivybės draugija oficialiai buvo atgaivinta 1908 m. (1908 m. balandžio 3 d. įkurta Katalikų draugija ,,Blaivybė“ Kaune). 

Primename, kad Pasaulio sveikatos organizacijos skelbiamoje Globalioje sveikatos statistikos ataskaitoje (Global Health Statistics Report 2017), 2017 m. b gryno alkoholio suvartojimo, tenkančio vienam vyresniam negu 15 metų amžiaus Lietuvos gyventojui rodiklis, nurodantis 18,2 litrų suvartojimą. Pagal šį rodiklį Lietuva atsidūrė pirmoje vietoje, kaip šalis, kurioje galimai suvartojama daugiausia alkoholio. 

Siekiant sumažinti alkoholio prieinamumą ir norint užtikrinti nuoseklią alkoholio kontrolės politiką Lietuvoje, 2017 metais Seime buvo priimtas alkoholio kontrolės priemonių paketas. 

Dabartiniu metu yra labai svarbu išsaugoti ir įgyvendinti 2017 metais priimtas visas alkoholio kontrolės priemones, kurias Pasaulio sveikatos organizacija įvardija kaip ekonomiškiausią alkoholio politiką, suderintą su Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, t.y. ekonomiškai efektyvias priemones, skirtas sumažinti alkoholio vartojimą ir su juo susijusią naštą. 

Pasaulio sveikatos organizacijos biuras iki šiol vykdytą Lietuvos alkoholio kontrolės politiką vertina kaip didelį žingsni į priekį, saugant Lietuvos gyventojų sveikatą. 

Tarptautinė patirtis aiškiai parodė, kad įgyvendinus alkoholio kontrolės politiką, gerėja gyventojų sveikata ir bendras gerbūvis, padidėja gyvenimo trukmė ir sumažėja alkoholio vartojimo sukelta ekonominė našta, taip pat kitos svarbios visuomenės išlaidos. 

Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivybės Sąjūdžio, Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus atstovai ne kartą yra kreipęsi į Lietuvos Respublikos Seimą, prašydami inicijuoti Atmintinų dienų įstatymo pakeitimo projektą, į jį įtraukiant atmintiną dieną – „Blaivybės diena“, kuri turėtų būti minima birželio 3 d. 

Būtent 1989 m. birželio 3 d. Vilniaus mieste, Kalnų parke, įvyko Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivybės, Sąjūdžio aktyvistų svaigalų išpylimo akcija – mitingas, meninė dalis – svaigalų išpylimas į kanalizaciją „Lietuva! Negersiu – verčiau išpilsiu!“. Paminint šį įvykį, į alkoholio išpylimo akciją, buvo suėję keliasdešimt tūkstančių žmonių, kurie tikėjosi atsikratyti ne tik okupacijos pančių, bet ir dvasinės vergijos, į kurią daugelį žmonių įstūmė alkoholizmas ir kvaišalai. 

Alkoholio vartojimo daroma žala Lietuvoje per metus sudaro apie 0,4 milijardų eurų, valstybė už kiekvieną iš alkoholio verslo i biudžeta patenkanti eura, iš pasekmėms likviduoti. Lietuva dėl alkoholizmo kasmet praranda apie 1,3 Eur BVP. (H, 

Sveikatos apsaugos ministerija, gavusi Vyriausybės pavedimą, pritarė Vyskupo Motiejaus Valančiaus Blaivystės Sąjūdžio prašyniui birželio 3 d. atmintinos Blaivybės dienos paskelbimui ir pasiūlė apsvarstyti 2021 m. paskelbimą Blaivybės metais. 

įstatymo projekto tikslas – į atmintinų dienų sąrašą įtraukti Blaivybės dieną, taip būtų pagerbtas Vyskupo Motiejaus Kazimiero Valančiaus 220 metų gimimo jubiliejus, Katalikų Bažnyčia visuomenininkai. Tai būtų dar viena iš iniciatyvų, kad ateityje Lietuvos vardas neskambėtų tarp pirmaujančių Pasaulyje pagal alkoholio suvartojimą vienam žmogui. 

  1. Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai: 

Seimo narė Laimutė Matkevičienė. 

  1. Kaip šiuo metu yra reguliuojami įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai: 

Blaivybės dienai pažymėti data nėra numatyta LR atmintinų dienų įstatyme. 

  1. Kokios siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų laukiama: 

Blaivybės diena būtų didžiulė parama aukoms, kenčiančioms šeimoms, jaunimui atsisakyti alkoholinių, tiek ir nealkoholinių gėrimų ir visiems siekiantiems blaivinti Lietuvą, sumažėtų biudžeto našta gydyti kenčiančius nuo priklausomybės alkoholiui. 

  1. 5. Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai (jeigu rengiant įstatymo projektą toks vertinimas turi būti atliktas ir jo rezultatai nepateikiami atskiru dokumentu), galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta: 

Neigiamų pasekmių nenumatoma. 

  1. Kokią įtaką priimtas įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai: Priėmus įstatymo pakeitimą, tikėtina teigiama įtaka kriminogeninei situacijai ir korupcijai. 
  2. 7. Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai: 

Tikėtina, kad tai paskatins verslo sektorių didesnę socialinę atsakomybę. 

  1. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios: 

Nereikia. 

  1. Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka: 

Taip. 

  1. Ar įstatymo projektas atitinka žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus: 

Taip 

  1. 11. Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įgyvendinamųjų teisės aktų, – kas ir kada juos turėtų priimti: 

Nereikia. 

  1. Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais): 

Papildomų lėšų neprireiks. 

  1. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados: 

Negauta. 

  1. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant Europos žodyno ,,Eurovoc“ terminus, temas bei sritis: 

blaivybė, blaivybės diena. 

  1. Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai: 

Néra. 

Teikia Seimo naré 

Laimutė Matkevičienė 

MLUVA 

LIETUVOS R LIKOS SEIMAS projekto Nr. Rusis (S1P I BORDO-0

Projektas 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ATMINTINŲ DIENŲ ĮSTATYMO NR. VIII-397 1 STRAIPSNIO PAKEITIMO 

ĮSTATYMO PROJEKTAS 

2020 m. 

  1. Nr. Vilnius 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas Pakeisti 1 straipsnio 2 dalies 33 punktą ir ji išdėstyti taip: ,,33) birželio 3-ioji – Sąjūdžio diena, Blaivybės diena;“. 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą. 

Respublikos Prezidentas 

Teikia Seimo nariai 

Laimutė Matkevičienė 

Jo

Algimantas Dumbrava 

Asta Kubilienė 

Antanas Matulas 

Andrius Navickas 

Petras Nevulis 

ht 

Česlav Olševski 

Algirdas Sysas 

t he 

das Sysas 

// Algis Strelčiūnas 

Irena Šiaulienė Audrys Šimas 

drys Sima 

Jonas Varkalys 

Aurelijus Veryga 

LIETUVOS RESPI, BLINQS SEMAS 

Projekto N_ 

UPY P 

Rūšis W Data Sourco 

Projekto lyginamasis variantas 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ATMINTINŲ DIENŲ ĮSTATYMO NR. VIII-397 1 STRAIPSNIO PAKEITIMO 

ĮSTATYMO PROJEKTAS 

2020 m. 

  1. Nr. Vilnius 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas Pakeisti 1 straipsnio 2 dalies 33 punktą ir jį išdėstyti taip: „33) birželio 3-ioji – Sąjūdžio diena, Blaivybės diena;“. 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą. 

Respublikos Prezidentas 

Teikia Seimo narė 

aimutė Matkevičienė 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS Projekto NF Rūšis B Datá 9020-0531 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJA 

Biudžetinė įstaiga, Gedimino pr. 30, LT-01104 Vilnius, 

tel. (8 5) 266 2984, faks. (8 5) 262 5940, el. p. rastine@tm.it, atsisk. sąskaita LT574010051004670211 Luminor Bank AS, banko kodas 40100. 

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188604955 

Lietuvos Respublikos Seimui 

2020-05- Nr. (8.7.1E) 4T Į 2020-05-11 Nr. S-2020-2088-XIIIP-4806 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ATMINTINŲ DIENŲ ĮSTATYMO NR. VIII-397 1 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-4806 ATITIKTIES EUROPOS SĄJUNGOS TEISEI 

Įvertinę Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo Nr. VIII-397 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-4806 atitiktį Europos Sąjungos teisei, pažymime, kad pastabų neturime. 

Teisingumo ministras 

Elvinas Jankevičius 

Rūta Butvydytė, (8 5) 266 2923, el. p. ruta.butvydyte@tm.It 

Tikime laisve  1990 KOVO 1

LiilliiS SPUBLIKOS: Projek ini. Nt, XIIe 480

Rūšis Data Dozoos-08 LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS 

TEISĖS DEPARTAMENTAS  STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO 

PROJEKTO 

2020-05-07 Nr. XIIIP-4806 

Vilnius 

Įvertinę projektą pagal jo santykį su Konstitucija, galiojančiais įstatymais bei teisės technikos taisyklėmis, pastabų neturime. 

Departamento direktorius 

Andrius Kabišaitis 

  1. J. Jarmakovič, tel. (8 5) 239 6055, el. p. jelena.jarmakovic@lrs.lt Ožiūnienė, tel. (8 5) 239 6168, el. p. audrone.oziuniene@lrs.lt