Aktualijos

Algimantas Rusteika. Propagandozojus

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read
 1. Paaiškinkit pasaulį penkiais sakiniais – to visiškai pakanka.
  2. Schemoje numatykite gėrietišką tikslą ir kaltininkus, trukdančius jį pasiekti.
  3. Kaltuosius pavadinkite priešais, juos konkrečiai įvardinkite.
  4. Tie, kuriems kalbate, – nekaltos, nuo priešų kenčiančios aukos.
  5. Pagal tai Visatą padalinkite į savus ir svetimus.
  6. Apsimeskit, kad labai norit viską išsiaiškinti.
  7. Savuosius, net niekšus, liaupsinkite, svetimuosius net už smulkmeną apspjaudykite.

Jei turėsit šiek tiek gabumų ir netingėsit, tapsite geru, šiuolaikiniu žurnalistu.

Pagal šį brėžinuką gaminamos sąmokslo teorijos ir propaganda. Ir tekstai, neigiantys sąmokslo teorijas ir propagandą. 9 iš 10 žinių kanalų, delfių ir šiaip laikraštienos politinių kūrinėlių. O Feisbuke tai praktiškai viskas. Įdomesnės apžvalgos ir retos, bet vis dar pasitaikančios nepriklausomos nuomonės pasibjaurėtinai styro lyg neišspausti inkštirai ant užpakalio.

Bukinanti ir primityvi propaganda išugdė atbukintą ir primityvų skaitytoją, kuris pasaulį mąsto ir aiškina pagal tuos pačius genialius punktus. Smagu juk gyventi už savo paties grotų, kur viskas aišku ir tu visada teisus. Sėdus ant šitos adatos kiekvienas blaivaus pagalvojimo epizodas tampa kančia ir žadina nesuvaldomą norą dar vienos bukinimo dozės, kuri sugrąžintų supratimo ir teisumo palaimą. Taip palaipsniui tampama zombiu.

Nuojauta, kad pasidavei primityvui, lieka. Bet kovojama ne su liga – ją siekiama nuo savęs ir kitų paslėpti. Iki išsekimo žiniasklaidoje ieškoma savo nuomonės patvirtinimų ir jais džiaugsmingai dalinamasi. Feisbuke bendraujama tik su savais, kolektyviškai užsipuldinėjant kitokius.

Neapsigaukit, radę daug piktų komentarų po bukais propagandiniais tekstais – dauguma jų autorių piktinasi ne propaganda ir bukumu, o tuo, kad straipsnio nuostatos neatitinka pačių skaitytojų propagandinių ir bukų įsitikinimų. Tai tik kitokių atmetimo reakcija.

Vieniems viskuo kalti rusai, kitiems – amerikiečiai ar lenkai su trim raidėmis, dar yra ir komunistai, skiepai, mėsos valgytojai, konservatoriai ir klimato atšilimas. Kaltininkų šaltinis niekada neišsenka ir visada tai yra kiti, o tu – nekalta auka.

Pagrindinė bukumo epochos tikėjimo tiesa: aplinka kalta. Mažai kam rūpi, ką tu galvoji. Svarbu – ar galvoji kaip kiti tavo schemos narvelyje. Jei taip, esi geras, jei nors kiek kitaip – svetimas. Mažai kas benori pats suprasti įvykius, išsiaiškinti nelengvas tiesas ar pastebėti imitacijas. Duokit mums duonos, žaidimų ir saldainių.

Argi kam paaiškinsi, kad pasaulis spalvotas, prieštaringas. Kad ir savi, ir teisieji būna neteisūs ir kalti. Kad ir svetimieji, ir priešai pasako apie mus tiesą. Kad savi išduoda, o kitaip manantys tave gal išgelbės. Kad didžiausi mūsų priešai esam mes patys, mūsų ydos ir melas patiems sau, užmaskuotas teisybe.

Esam žuvytės propagandos, pusiau tiesos, bukumo skatinimo akvariume. Aš irgi tokia žuvytė. Žiopčiojam be garso, ir tiek. Sunku išvengti primityvumo, vidinis cenzorius vis spūsčioja raudoną mygtuką: šitas kam nors nepatiks, šito gal nepraleis, šitaip gal koks rusas yra sakęs, tai ir vėl negerai. Stengiamės, kiek galim. Jei pajėgi išspjauti akvariumo maitinamąją terpę – kartais pavyksta.

Tik to leniniško ką daryti? nereikia. Nes nieko nepakeisi.Tokia epocha – primityvumo eros bukinimo periodas. Propagandozojus. Jei kalbėsimės apie tai, gal daugiau suprasim. Ir truputį pabusim, ir pabūsim laisvesni.

veidalnygė