Aktualijos

Danas NAGELĖ. A. Skardžius konservatoriams: Grąžinkit išvežtus KGB archyvus

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

Vakar pagaliau iš kelinto karto Seimas po pateikimo pritarė parlamentaro Zbignevo Jedinskio pasiūlymui paviešinti visų buvusių kagėbistų pavardes. Konservatoriai, kelis kartus pasiekę, kad klausimo nagrinėjimas būtų nukeliamas vis į kitą posėdį, šįkart to nebegalėjo padaryti, nes Seimo statutas to neleido. Tačiau tiek jie, tiek Liberalų sąjūdžio atstovai, ypač blokuojantys šią iniciatyvą, bent iki rudens sesijos gali būti ramūs, mat tik tada projektas pasieks svarstymo stadiją.Po pateikimo už kagėbistų paviešinimą balsavo 55 Seimo nariai, „prieš“ buvo 34 ir 9 susilaikė. Tarp balsavusiųjų „už“ nebuvo nė vieno konservatoriaus ir liberalo. Projekto pateikimas vyko jau trečią kartą per pastarąjį mėnesį (vienas vyko pernai), o scenarijus buvo beveik identiškas ankstesniems, išskyrus tai, kad konservatoriai neprašė daryti pertraukos.

„Nebegalėjo prašyti, nes statutas neleidžia toje pačioje – pateikimo – stadijoje prašyti dar vienos pertraukos“, – paaiškino parlamentaras Artūras Skardžius, kuris kagėbistų paviešinimo klausimu yra vienas aršiausių liberalų ir konservatorių oponentų. Labiausiai jis stebėjosi tuo, kad praėjus kelioms valandoms po pateikimo, kai Seimas nagrinėjo visai kitus klausimus, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis pasinaudojo proga ir per šoninį mikrofoną pareiškė tai, ką antradienį buvo pasakiusi jo kolegė Rasa Juknevičienė: kas balsuoja už kagėbistų paviešinimą, tas tarnauja Kremliaus interesams, mat esą Rusijos specialiosios tarnybos sužinos, ką galima šantažuoti. Ir esą tokio požiūrio laikosi VSD.

„Konservatoriai yra manipuliacijų meistrai. Nežinau, ar tai jie išmoko KGB mokyklose, ar kur kitur, tačiau jie viską bando apversti žemyn galva. Net ir nelogiškus argumentus bando pateikti kaip logiškus. Atseit apie paviešintus asmenis sužinos Rusijos specialiosios tarnybos ir galės šantažuoti. Bet juk ir mes tada apie juos žinosime. Ir būtent tas viešumas atims galimybę šantažuoti“, – logiškai mąstė A.Skardžius.

Politiko teigimu, viešumas kaip tik būtų tų žmonių apsisaugojimo priemonė.

„Manau, būtent konservatoriai, išvežę dalį KGB archyvų, tuos žmones šantažuoja: arba dirbkite mums, arba būsite šantažuojami. Aš du kartus per posėdžius paprašiau konservatorius grąžinti pavogtus KGB archyvus. Kur juos padėjo – sunku pasakyti. Tačiau konservatoriai, kurie paprastai būna aštrialiežuviai, į šiuos raginimus net nesugebėjo atsikirsti“, – pastebėjo A.Skardžius.

Konservatoriai ir vėl bandė apeliuoti, kad negalima viešinti prisipažinusių kagėbistų pavardžių, nes esą jie buvo lojalūs Lietuvai ir Nepriklausomybės pradžioje sutiko pereiti į kitą pusę. Todėl bus pažeisti jų interesai. Konservatoriams atsikirto A.Skardžius.

„Mano replika buvo tokia, kad buvusių kagėbistų nebūna. Jei esi kagėbistas, tai tokiu būsi iki gyvenimo galo. Todėl paviešinimas yra būtinas bent jau vien dėl to, kad žmonės žinotų, kokie kandidatai siekia Seimo nario ar savivaldybės tarybos nario posto. Nes, kaip paaiškėjo, tarnybos kandidatų praeities, susijusios su SSRS slaptosiomis tarnybomis, net netikrina“, – „Vakaro žinioms“ paaiškino A.Skardžius.

Politiko nuomone, konservatoriai turi ką slėpti.

„Manau, jie nori paslėpti visas savo šaknis. Nes paviešinimas labiausiai pažeistų būtent juos. Tikėtina, kad apie sąjūdiečiais save įvardijančius išlįstų visokie galai. Kitokių paaiškinimų aš nematau. Tikriausiai pamatytume, iš kokių šaknų išaugo Gabrielius“, – kalbėjo Seimo narys.

Pasak A.Skardžiaus, konservatoriai bijo ir to, kad paviešinimas sugriautų jų pačių susikurtą mitą.

„Mitą, kad konservatoriai yra vienintelė partija, besirūpinanti Lietuvos išlikimu, apsauganti Lietuvą nuo išorinių grėsmių, kad vienintelė patriotinė partija yra konservatoriai. Viešumas sugriautų visą kortų namelį, pastatytą ant pseudopatriotizmo pagrindo“, – svarstė Seimo narys.

Kagėbistų paviešinimo klausimo svarstymo Seimas nusprendė imtis rudens sesijos metu.

respublika.lt