Aktualijos

Danas NAGELĖ. Seimo koalicija apsieis be anūko

Written by Redakcija · 4 min read

  ,Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), pirmadienį pradėjusi derybas dėl valdančiosios koalicijos su socialdemokratais, artimiausiu metu suderins programines nuostatas ir tą ketina padaryti per savaitę. Konsultacijos su konservatoriais derybomis taip ir nevirto. Anot LVŽS derybininko Povilo Urbšio, tai nulėmė nekorektiška konservatorių laikysena.

– Konsultacijos dėl galimos koalicijos su konservatoriais baigėsi vos prasidėjusios. Kodėl? 

– Konsultacijos vyko dėl galimybės sudaryti plačią koaliciją. Mes norėjome išsiaiškinti, ar konservatoriai sutinka su tokiu formatu, nes, priešingai nei jie, mes į koaliciją nenorime nieko per prievartą tempti. Išsiaiškinome, kad jie nėra pasirengę plačiai koalicijai, nes konservatorių priešiškumas socialdemokratų atžvilgiu yra išlikęs ir išliks. Tada pasirinkome formatą, kad dėl valdančiosios koalicijos deramės atskirai su konservatoriais ir atskirai su socialdemokratais, kad būtų rastas geriausias variantas Lietuvai. Konservatoriai pareiškė: jei tuo pačiu metu deratės su socialdemokratais, tuo pačiu metu jokios derybos su mumis negali vykti. Todėl šią savaitę derėsimės tik su socialdemokratais.

– Konservatoriai buvo iškėlę kokių nors reikalavimų, kurie „valstiečiams“ buvo nepriimtini?

– Pirmiausiai jie pareiškė nematantys galimybės būti vienoje koalicijoje su socialdemokratais. Ir primygtinai siūlė į ją įtraukti Liberalų sąjūdį – kad jie turi būti privalomi partneriai. Paskui išaiškėjo, kad patys liberalai nenori į koaliciją. Trečias dalykas – konservatoriai iškėlė reikalavimą, kad tie politikai, kurie norės pasirašyti koalicijos sutartį, gautų Valstybės saugumo departamento „indulgenciją“. Kai kurie konservatoriai negali susitaikyti su pralaimėjimu Seimo rinkimuose, todėl iš anksto ėmė kelti neįvykdomas sąlygas – tiek dėl liberalų įtraukimo, tiek dėl VSD „indulgencijų“. Dar vienas dalykas – jau prasidėjus konsultacijoms konservatoriai pareiškė, esą LVŽS siunčia deryboms mane, kad iš anksto būtų aišku, jog su konservatoriais nebus susitarta… Tai buvo desperatiškas noras pateisinti savo elgesį, kodėl jie nenori derėtis, jei nesutinkama su jų neįvykdomomis sąlygomis. Dar daugiau – prieš antrą rinkimų į Seimą turą konservatoriaus Gabrieliaus Landsbergio iniciatyva vyko jo ir mano susitikimas akis į akį. Jis man pasakė, kad mano buvimas LVŽS sąraše jiems duoda garantijas dėl mūsų „dešinumo“. O kažkodėl pasikeitus rinkimų rezultatams, kai per antrąjį turą iškovojome labai daug mandatų, mes tapome „neaiškiais“, o aš iš dešiniojo tapau vos ne prorusiškas.

– Dėl VSD „indulgencijų“ – LVŽS vadovai buvo pareiškę, kad jie nieko prieš, jei bus patikrinti.

– Mes esame už tai, kad nekiltų jokių abejonių dėl mūsų skaidrumo. Net esame priėmę sprendimą, kad visi 56, kurie yra išrinkti į Seimą, kreiptųsi į VSD – kad gautų leidimą dirbti su slaptais dokumentais ir panaikintų bet kokias abejones. Tačiau išankstinis konservatorių reikalavimas dėl VSD patikros leidžia suprasti, kad jie patys bando inicijuoti tokią situaciją ir patys „iškepti“ pažymą pirmiausia apie Ramūną Karbauskį. Nes žiniasklaidoje jau minima Ukrainos slaptosios tarnybos pažyma. Labai panašu, kad pažymų karas inicijuojamas kai kurių konservatorių, kurie tokiu būdu siekia įtraukti ne tik Lietuvos slaptąsias tarnybas, bet ir pačią prezidentę.

– Ar taip siekiama mesti šešėlį tik ant R.Karbauskio, ar apskritai perimti iniciatyvą sudarant koaliciją, nes gali atsirasti slaptosios pažymos, kad ir, pavyzdžiui, jūs ar kiti derybininkai yra kažkokie neskaidrūs?

– Bet kokia kaina siekiama revanšo, norima paniekinti žmonių pasirinkimą, pasėti tam tikrą nestabilumą valstybėje ir per R.Karbauskį mesti šešėlį ant visos LVŽS. Konservatoriai akcentuoja, kad aplink Lietuvą yra itin sudėtinga tarptautinė situacija, tačiau kai kurie dėl savo siaurų partinių interesų ignoruoja tą išorinę grėsmę. Ir tai, kas šiuo metu vyksta, naudinga ne kam kitam, kaip Rusijai, kuri ir siekia diskredituoti demokratiją Pabaltijo valstybėse bei sukelti politinę krizę, nepasitikėjimą valdžia. Įsivaizduokite, jei koks nors žmogus, atvirai siejamas su Kremliumi, atsirastų su užsienio specialiosios tarnybos pažyma, visi sakytų, kad tai inicijuojama Rusijos, kad tai provokacija. Tačiau kai tokia pažyma sušmėžuoja konservatorių rankose, iš karto tarsi įgauna visai kitą atspalvį, nors iš tikrųjų provokacijos ir inicijuojamos tariamų patriotų pagalba, o ne žmonių, kurie laikomi vos ne Lietuvos priešais.

– Jei koaliciją sudarytų tik jūsų partija ir socialdemokratai, ji teturėtų 73 mandatus ir būtų labai trapi. Gal bus siekiama, kad prisijungtų ir, pavyzdžiui, „tvarkiečiai“, darbiečiai“ ar kitos jėgos, turinčios nedaug mandatų?

– Koaliciją sudarytų 73 Seimo nariai, o atskirais svarbiais klausimais būtų atskirai deramasi su kitomis frakcijomis. Pavyzdžiui, jei spręstume klausimą dėl Konstitucinės pataisos, apibrėžiančios šeimos sąvoką, mes palaikytume tik nuostatą, kad šeima atsiranda tik sudarius santuoką. Tačiau labai realu, kad dalis socialdemokratų nepalaikytų mūsų, bet abejoju, kad to nepalaikytų dalis konservatorių ar lenkų. Lygiai taip pat, jei svarstytume klausimus dėl socialinės atskirties mažinimo, su kitomis frakcijomis tartumės, kad balsuojant už tai jos pritartų koalicijos nuostatai. Bet kokiu atveju kiekvienu svarbiu klausimu vyktų derybos ir su koalicijai nepriklausančiomis frakcijomis. Mes turime panaikinti ydingą principą, kai pataisoms nepritariama atsižvelgiant ne į tai, kas siūloma, o į tai, kas siūlo. Mūsų politinėje kultūroje, deja, dabar galioja priešinga nuostata – kad ir koks naudingas projektas siūlomas, koalicijai nepriklausančios frakcijos jam nepritaria. Mes bandysime šį požiūrį pakeisti, nes rinkėjai iš mūsų reikalauja kitokio požiūrio.

– Socialdemokratai jau pateikė kokių nors savų reikalavimų?

– Nė vieno. Be to, noriu akcentuoti, kad pirmą kartą Lietuvos istorijoje koalicija sudarinėjama ne nuo rankų sukirtimo dėl postų, o derinant vertybines nuostatas. Tik kai bus suderinti šie esminiai dalykai, bus pereita prie kalbų, kam koks postas ir kiek jų turėtų priklausyti.

– Savo ruožtu kokių savo programinių nuostatų niekaip neatsisakys LVŽS, net jei tai ir trukdytų suburti koaliciją?

– Jokiu būtų neatsisakysime savo nuostatų, kurios susijusios su valstybės, Tautos tapatybe, tradicijų saugojimu. Jei kalbame apie valstybinę kalbą, mes tikrai nesutiksime, kad reikia įsileisti nelietuviškus ženklus į lietuvišką abėcėlę, taip sumenkinant valstybinės kalbos statusą. Tikrai nepakeisime savo požiūrio į tradicinės šeimos sampratą, nekeisime nuostatos dėl partnerystės ir tikrai neleisime įteisinti partnerystės tarp tos pačios lyties asmenų, nes tai pakirstų šeimos instituciją. Sieksime, kad būtų peržiūrėtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas ir būtų užtikrinta pagarba žmogaus gyvybei, kartu ir padedant šeimoms, kurios turi nevaisingumo problemų. Tačiau kad embrionas, prisidengiant ta problema, netaptų preke ir laboratorine žaliava.

„Pasirinktas variantas, kad dirbame LVŽS programos „Darni Lietuva“ pagrindu. Tam skirta savaitė laiko, iki pirmadienio mes turėsime tą darbą baigti. Tikiuosi, kad tai sėkmingai padarysime. Tada jau pradėsime šnekėtis toliau“, – pirmadienį po susitikimo su socialdemokratais žurnalistams sakė LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Pasak „valstiečių“, lengviausiai sutarta dėl pagrindinių prioritetų, kuriuos mato abi partijos. Tai – demografinis iššūkis, emigracija, gimstamumas, skurdo ir socialinės atskirties mažinimas.

Socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius žadėjo džentelmenišką jo partijos laikyseną.

„Mes sutarėme, kad kaip pagrindas bus nagrinėjama „valstiečių“ programa „Darni Lietuva“. Mūsų specialistai peržiūrės jų visas programines nuostatas, taip pat mes siūlysime kai kurias savo programines nuostatas. Dėl tų nuostatų, kurios išsiskirs, mes sutarėme, kad elgsimės labai džentelmeniškai“, – užtikrino A.Butkevičius.

Pasak R.Karbauskio, dėl kai kurių vertybinių klausimų gali būti balsuojama ir pagal savo nuožiūrą.

„Tais klausimais, kurie yra vertybiniai, kur mes nemanome, kad reikia keisti savo požiūrį, sakykime, partnerystės klausimu, bus balsuojama Seime pagal savo nuožiūrą. Mes nemanome, kad reikėtų ieškoti kompromisų tuose dalykuose, kur jie tiesiog neįmanomi“, – sakė R.Karbauskis.

respublika.lt