Aktualijos

Gegužės 17-oji: Prezidente, ką matote Jūs?

Written by admin · 1 min read

Šį penktadienį, gegužės 17-ąją, sueina lygiai metai nuo Garliavos šturmo. Šią dieną buvo grubiai sutrypta Lietuvos Konstitucija – būtent tokias išvadas apie šią gėdingą dieną prezidentei pateikė visuomeninė komisija, sudaryta iš aukščiausio lygio teisininkų, tarp jų Lietuvos Konstitucijos kūrėjų. Ši sukaktis bus tradiciškai paminėta 17 valandą S. Daukanto aikštėje prie prezidentūros.

 

Ta proga ekspertai.eu siunčia asmenišką ir nuoširdų laišką prezidentei Daliai Grybauskaitei.

Jūsų ekscelencija,

nuoširdžiai prašytume Jūsų pasidalinti asmeninėmis savo mintimis apie vieną mus sukrėtusį šiandieninės Lietuvos gyvenimo epizodą. Juk piliečiams svarbu pažinti valstybės vadovą ne tik kaip aukščiausią pareigūną, bet ir kaip žmogų – žinoti jo, kaip asmenybės, vertybines nuostatas ir požiūrį į reiškinius, kurie kelia esminius klausimus apie žmogaus vertę mūsų valstybėje.

Manome, kad būtent tokį klausimą kelia tai, kas užfiksuota šiame vaizdo įraše. Tai – epizodas iš 2012 metų gegužės 17 dieną valstybės vardu įvykdytos operacijos Garliavoje. Paaiškinsime, ką šiame įraše matome mes: ginkluotas pareigūnas šautuvo buože daužo ant žemės gulinčiam beginkliam ir nesipriešinančiam, tik Lietuvos trispalve prisidengusiam vyrui per lyties organus.

Prokuratūra, kuriai vadovauja Jūsų paskirtas Darius Valys, mums paaiškino, kad taip buvo įgyvendinami humanizmo ir demokratijos principai (apie tai rašėme publikacijose “Aiškiaregystė: prokuratūra atsako į klausimus, kurių dar nėra gavusi” ir “Prokuratūra: mergaitė klykė iš džiaugsmo, kad užtikrinami humanizmo ir demokratijos principai”).

Kai Jūsų paklausėme, kaip pavyko tyrimas dėl pareigūnų veiksmų gegužės 17-osios šturmo metu bei valstybės vardu naudoto smurto prieš mažametę mergaitę ir beginklius žmones, Jūs tik pacitavote prokuratūros ir teismų sprendimą nutraukti tyrimą (Jūsų atsakymą paskelbėme publikacijoje “Prezidentė D. Grybauskaitė išsamiai paaiškino apie atsakingų institucijų tyrimą dėl Garliavos šturmo”).

Neabejodami, kad teisingumą Lietuvoje vykdo tik prokuratūra ir teismai, kad ir kokie supuvę jie būtų, šįkart Jūsų prašytume pasidalinti savo mintimis paprastai žmogiškai:

Prezidente, ar Jūs šiame vaizdo įraše matote tą patį, kaip mes – t. y., pareigūną, kuris daužo gulinčiam ir nesipriešinančiam vyrui į tarpkojį?

O gal Jūs matote ką nors kita? Tada būtume dėkingi už paaiškinimą – ką konkrečiai matote Jūs?

Ar Jūs asmeniškai pateisinate tokius veiksmus?

Ar mes turėtume suprasti, kad pareigūnai gali taip elgtis su Lietuvos piliečiais, o prokuratūra ir teismai – dangstyti tokius nusikaltimus?

Pagarbiai – ekspertai.eu