Aktualijos

Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie raides

Written by Redakcija · 2 min read

Man nuoširdžiai visų mūsų labai gaila. Jei turėčiau laiko mašiną, padaryčiau taip, kad rytoj būtų 2024 metų ruduo. Aišku, gaila būtų prarasti tuos du su puse mano įdomaus gyvenimo metų. Tačiau matant, ką išdarinėja mūsų netirpstančių besmegenių valdžia – aš sutinku.

Kai jau atrodo, kad dugnas seniausiai pasiektas, mūsų besmegeniai vėl iškrečia naują pokštą. Trečiadienį Seimo nariai Monika Ošmianskienė ir Linas Jonauskas (įdomus derinys – Laisvės partija ir socialdemokratas. Ar iki šių kliedesių įregistravimo bent teko girdėti šias pavardes?) įregistravo Administracinių nusižengimų kodekso bei Susirinkimų įstatymo pataisas, kuriomis siekia dvispalves juodai oranžines Georgijaus juostas bei Rusijos Federacijos karinių pajėgų invazijos simbolį „Z” prilyginti nacistiniams ir komunistiniams simboliams.

Dar nespėjus iki galo susivokti, ketvirtadienį Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Raimundas Lopata rado naują dugną: jo, kartu su kitais Seimo nariais parengta Administracinių nusižengimų kodekso straipsnio pataisa, siūlo uždrausti karo propagandai naudojamas raides Z ir V, taip pat Georgijaus juostą, o už autoritarinių režimų simbolių platinimą ar demonstravimą bent du kartus padidinti baudas.

Nežinau, kokias dar raides sugalvos uždrausti netirpstantys Seimo besmegeniai, nes rašau šį tekstą ketvirtadienį vakare. Mano labai negerbiamiems valdžiažmogiams turiu pasiūlymą. Internete nesunku surasti, kad tai toli gražu ne visos raidės, kurias naudoja rusų okupantai ir privaloma uždrausti: Z – Rytų pajėgos, Z viduryje kvadrato – iš Krymo puolančios pajėgos, O – iš Baltarusijos puolanti grupuotė, V – jūrų pėstininkai, X – Čečėnijos daliniai („kadyrovcai”), A – Rusijos armijos ir Vidaus reikalų ministerijos specialiosios paskirties daliniai („specnazas”). Taigi, netirpstantys besmegeniai, skubėkite uždrausti O, ką tik įteisintą X, vieną svarbiausių abėcėlės raidžių – A. Nereikėtų pamiršti ir geometrinės figūros – kvadrato.

Perskaičiau, ką parašiau ir man tai skamba kaip visiška nesąmonė. Tačiau tai Seime siūloma ne balandžio pirmąją, o kovo paskutinėmis dienomis. Ir tai tikrai ne juokas. Apie tai, kad šie siūlymai yra rimti, galima perskaityti bet kuriame portale.https://72a455833e6c8af82844d7a22c164fe0.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

Ir tuomet paklauskime savęs: ar mes per tris Nepriklausomybės dešimtmečius tik tiek subrendome, kad mums reikia uždrausti kažkokius portalus, televizijos kanalus, o galiausiai desertui – ir kažkokias raides? Ar mes esame tokie avinai, kad patys nesugebame atsirinkti, kas yra priimtina, o kas – ne? Kodėl mes turime leisti Seimo besmegeniams už mus nuspręsti jau net ir tai, kokios raidės turi būti leidžiamos, o kokios – ne? Jei taip bus ir toliau, ne už kalnų ta diena, kai JIE nuspręs už mus, kuria gatvės puse eiti Gedimino prospektu Vilniuje ar Laisvės Alėja Kaune.

Leiskite pacituoti Vakarų kultūroje užaugusio ir šiuo metu Lietuvoje gyvenančio Kęstučio Girniaus mintis, išsakytas prieš kelias savaites: „Išvis man sunkiai suprantamas susirūpinimas karo propaganda ir dezinformacija. Šiomis dienomis viešoje erdvėje labiau matomos Ukrainos negu Lietuvos vėliavos, Ukrainos mėlyna ir geltona negu mūsų trispalvė, piliečiai masiškai aukoja ukrainiečiams, pasiryžę priimti dešimtis tūkstančių bėglių. Tokios vienybės nematyti nuo Sąjūdžio dienų. Ar valdžia to nepastebėjo ir ji tiek nepasitiki savo piliečiais, kad mano, jog šie negebės atsispirti priešo propagandai? Žmonės verti labiau jais pasitikinančios valdžios”.

Ir šioje vietoje aš drįstu nesutikti su gerbiamu Kęstučiu. O gal mes visi būtent tokios valdžios ir esame verti, jei į paskutinius 2020 metų Seimo rinkimus rado reikalą ateiti mažiau nei pusė mūsų? Juk šiuo metu mus valdo 24,43 procentų balsų nuo 47,81 procentų nepatingėjusių ateiti į rinkimus surinkusi save konservatoriais kažkodėl vadinanti partija. Tai yra mažiau nei 12 procentų nuo visų balso teisę turinčių valstybės gyventojų. Ir valdo taip, kad aš pasikartosiu – labai norėčiau turėti laiko mašiną ir nukelti save į 2024 metų rudenį. Kai netirpstančių besmegenių valdžioje tikrai nebebus. Kaip ir raidžių lietuviškoje abėcėlėje.

respublika.lt