Aktualijos

In Memoriam Pranciškus Šliužas (1952-2017)

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

Sliuzas azuol lap tamsus

Sidas AKSOMAITIS. Kovotojas už žemę baigė savo žemišką kelionęLiūdna žinia iš Kaišiadorių rajono – čia, Dainių kaime, savo namuose, pirmadienio pavakarę rastas negyvas vienas iš referendumo dėl žemės nepardavimo užsieniečiams iniciatorių, buvęs žinomas radijo ir televizijos žurnalistas 65 metų Pranciškus Šliužas.

Negyvas vyras, kurio veide buvo matyti plėštiniai sužalojimai, namie rastas apie 16.45 val. Manoma, kad Kaišiadorių rajono gyventoją mirtinai sužalojo savadarbis sprogstamasis įtaisas. Mirties priežasčiai nustatyti pradėtą ikiteisminį tyrimą atlieka Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Sunkių nusikaltimų tyrimų valdybos pareigūnai. Kauno apskrities policijos viršininkas Darius Žukauskas „Vakaro žinioms“ sakė, kad tiriamos dvi pagrindinės versijos – pasitraukimas iš gyvenimo savo valia ir nelaimingas atsitikimas.

1976 m. Lietuvos veterinarijos akademijoje zooinžinerijos specialybę įgijęs P.Šliužas tais pačiais metais Lietuvos radijuje pradėjo rengti laidą „Kolūkietiška radijo stotis“. Nuo 1983 m. jis dirbo zootechniku Kretingos rajono Jokūbavo kolūkyje. Dar po metų buvo pakviestas į LSSR žemės ūkio ministeriją vadovauti vieno susivienijimo gamybos skyriui, vėliau dirbo žemės ūkio ministrų padėjėju, atstovu spaudai. Nuo 1990 m. P.Šliužas Lietuvos televizijoje rengė laidas kaimui „Sodyba“ („Po savo stogu“). 1993-1994 m. kas savaitę rengė informacines žemės ūkio laidas. 1996-1999 m. rengė televizijos laidą „Pyragų nebus be noragų“. Nuo 2000 m. P.Šliužas ūkininkavo tėvų žemėje Dainiuose, 2011 m. buvo išrinktas į Kėdainių rajono savivaldybės tarybą.

Prieš ketverius metus P. Šliužas buvo vienas referendumo dėl žemės nepardavimo užsieniečiams iniciatorių. Už referendumą dėl draudimo pardavinėti žemę užsieniečiams pasirašę Lietuvos piliečiai ir parašus rinkę referendumo iniciatoriai buvo pradėti persekioti, priversti aiškintis policijai, jiems viena po kitos keltos bylos. Referendumo iniciatoriai, siekdami apginti Lietuvos žemių vientisumą, surinko net 321 tūkst. piliečių parašų, tačiau referendumas 2014 m. birželio pabaigoje dėl pernelyg mažo rinkėjų aktyvumo neįvyko.

Ilgametis Šiaulių rajono Bubių mokyklos direktorius Reimundas Varapickas, kartu su bendražygiais rinkęs parašus, kad būtų padėti pamatai referendumui dėl Lietuvos žemių nepardavimo užsieniečiams, vakar tik iš „Vakaro žinių“ sužinojo, kad P.Šliužo jau nebėra. „Netikėta ir liūdna žinia, – sakė R. Varapickas. – Lietuva neteko milžinišką darbą organizavusio žmogaus. Nors referendumas ir neįvyko, mūsų darbas nenuėjo veltui – buvo sudėti saugikliai, kad Lietuvos žemės netaptų spekuliacijų objektu. Tačiau šiandien baiminamės, kad tie saugikliai nebūtų nudaigoti, o signalų apie tokius valdžios ketinimus jau yra. Turime žinių, kad parengtas projektas, kuriame numatyta užsieniečiams palengvinti Lietuvos žemių įsigijimo galimybes“.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

******************

Liutauras Stoškus. Pranciškus Šliužas privertė visus – ir palaikiusius jo idėją, ir jai pasipriešinusius – permąstyti, kas mums Lietuva XXI amžiuje

Nepažinojau Pranciškaus Šliužo asmeniškai. Keletą kartų teko dalyvauti renginiuose, kur prisiprašęs organizatorių emocingai kvietė paremti poziciją, kad nekilnojamas Lietuvos turtas – žemė – galėtų būti parduodamas tik Lietuvos piliečiams.

Didžiulė energija ir tikėjimas savo teisumu per labai trumpą laiką padėjo suburti didelį būrį pasekėjų.

Jau renkant parašus referendumui buvo pradėtas masinis puolimas jo ir bendraminčių atžvilgiu. Patyčios, plūdimas skambėjo kiekvieną dieną eteryje. Buvo siekiama visais įmanomais būdais parodyti patį Pranciškų Šliužą ir jo pasekėjus kaip nevispročius. Buvo gaudoma kiekviena minties klaidelė ir kuo plačiau išskalambijama.

Surinkus reikiamą referendumui parašų kiekį į kovą buvo įtrauktos net ir represinės struktūros. Pasirašę ir rinkę parašus žmonės buvo kviečiami į policijos komisariatus, už menkiausias technines rinkimų lapų pildymo klaidas surašomi administracinio pažeidimo protokolai. Taip buvo siekiama įbauginti ir atgrasyti ateityje nuo valdžios nepalaikomų iniciatyvų.

Vis dėlto referendumo iniciatoriams pavyko priversti valdžią peržiūrėti įstatymus ir numatyti saugiklius žemei įsigyti. Vėliau bent dalis tų saugiklių buvo tyliai atšaukti kaip pertekliniai ir trukdantys.

Pranciškus Šliužas bent jau privertė visus – ir palaikiusius jo idėją, ir jai pasipriešinusius – dar kartą permąstyti, kas yra mums Lietuva XXI amžiuje. Gal iš to ką nors pasiimsime ir ateičiai.

Ilsėkis ramybėje.

tiesos.lt