Aktualijos

Jurgita Žemaitytė. Iš pradžių internetiniai rinkimai, paskui – internetinė valdžia

Written by Redakcija · 1 min read

Tobulai saugioje demokratinėje valstybėje internetinis balsavimas būtų tobulas dalykas. Deja, kad ir kaip mylėčiau Lietuvą, jai iki tobulos valstybės dar labai labai toli. Tai kodėl šis klausimas vis dar eskaluojamas? Kam taip labai reikia žūtbūt įteisinti galimybę rinkti valdžią internetu?

Dabar štai naujausi pasvarstymai šia tema – leisti nuotoliniu būdu internete balsuoti emigrantams. Fantastika – žmonės, kurie neaišku prieš kiek laiko išvykę iš Lietuvos, dirba ir moka mokesčius užsieniui, net iki ambasadų nebesivargins atvažiuoti, kad bent taip išreikštų savo rūpestį likusiais namuose. Nuo sofos paspaus mygtuką, o gal tą padarys bet kas kitas, ir štai vienas valdžiukas gatavas. O paskui tas pat internetinis balsuotojas užtvindys pusę interneto keiksmažodžiais, komentuodamas „kokia bloga ta Lietuva, kaip joje dar žmonės gyvena ir kas užgesins šviesą oro uoste“. Ar tikrai tokių balsuotojų labui reikia eksperimentinio internetinio balsavimo? Nepamirškite, kad su išrinkta valdžia gyventi teks tiems, kurie pasiryžo likti čia.

Šiuolaikinės technologijos sparčiai tobulėja, bet jas kuria žmonės. Dažniausiai tie, kurie kuria sunkiausiai nulaužiamus algoritmus, žino ir kaip juos įveikti. Todėl apie saugų internetinį balsavimą galima dar tik pasvajoti. Ypač prisiminus, pavyzdžiui, 40 mln. eurų surijusią e.sveikatos sistemą, kuri pacientų duomenis atskleisdavo, kam nereikia, tai strigo, tai apskritai neveikė. Tad kiek reikėtų išleisti pinigų „saugiam“ balsavimui internetu? Gal ir auksinio „Independence“ dujų laivo neužtektų atsiskaityti. Ačiū, gal geriau pavažinėkime dar kokį šimtmetį iki balsavimo vietų ir skirkime tuos milijonus naudingesniems dalykams.

P.S. Jeigu dabar peršamas balsavimas internetu, netrukus bus siūlomas ir valdymas internetu. T.y. – internetinis seimūnas. Tik pagalvokite, kam sėdėti Seimo rūmuose, jeigu galima gulėti Bahamuose ir balsuoti vienais ar kitais valstybei svarbiais klausimais. Galima būtų valdyti net nesirodant Lietuvoje!

respublika.lt