Aktualijos

Justina Gafurova. Generolas Vėtra gali grįžti jau šiandien

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

Ketvirtadienį po prezidentūros langais vakare į pilietinį mitingą ketina susirinkti istorinės atminties išsaugojimu susirūpinę visuomenininkai ir aktyvūs piliečiai. Mitingu siekiama išreikšti nuomonę, kad tokie sprendimai, kaip Kazio Škirpos alėjos pervadinimas ar Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentos nukabinimas, negali būti priimami miesto valdžios. Kalbama, kad šiandien atminimo lenta gali grįžti į savo buvusią vietą.

Spėjama, kad šios dienos mitingo metu prie Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos gali būti pakabinta piliečių iniciatyva pagaminta atminimo lenta Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai. Propatria.lt nuotr.

Siekia teisybės atkūrimo

18 val. prie prezidentūros prasidedantį mitingą su pavadinimu „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai – NE!“ bus ketinama atkreipti Gitano Nausėdos dėmesį ir pakviesti jį išsakyti savo nuomonę aktualiausiais Lietuvos valstybės istorijos politikos, tautos istorinės bei laisvės kovų atminties šalies nacionalinio saugumo klausimais.

„Atėjo diena, kai esame pasiruošę tesėti savo pažadą Lietuvos didvyriams! Apginti trinamą Laisvės kovų atmintį – mūsų šventa pareiga ir amžino dėkingumo dovana kovojusiems ir kritusiems už Tėvynę“, – rašoma kvietime į mitingą, kurį rengia patriotinės organizacijos.

19 val. prie Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos bus iškilmingai pagerbtas J.Noreikos-Generolo Vėtros ir visų, kovojusių ir žuvusių už laisvę, didvyrių atminimas. „Drąsiai valingai pasakysime Lietuvai ir pasauliui: esame laisva Tauta ir apginsime savo teisę patiems rašyti savąją Istoriją! Vieningai ir valingai šiuo pilietiniu veiksmu paliudysime: esame gyva Tauta ir ori valstybė! Jokia priešiška jėga neištrins šviesaus didvyrių atminimo iš mūsų atminties ir širdžių! Jų pasiaukojamas kovas ir kilnius darbus įamžinantys atminimo ženklai viešosiose erdvėse bus ginami ir atkuriami tol, kol gyvuos juos prisimenanti Tauta ir tik jų aukos bei kančios kaina sukurta ir išsaugota Lietuvos valstybė!“ – rašoma renginio anonse.

Spėjama, kad mitingo metu gali būti pakabinta naujai pagaminta atminimo lenta J.Noreikai-Generolui Vėtrai.

Stebisi politiniais sprendimais

Mitingo išvakarėse Seime posėdžiavo Visuomeninė taryba, kurioje veikia per 30 patriotinių organizacijų atstovų, tarp kurių Laisvės kovų dalyviai, tremtiniai, partizanų palikuonys, karininkai.

Tarybos pirmininkas, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas „Vakaro žinioms“ sakė, kad tarybos posėdyje buvo kalbėta ir apie planuojamą mitingą. Tarybos nariai ketina jame dalyvauti ir išreikšti savo poziciją. „Visi patriotinių organizacijų vadovai yra įsitikinę, kad Generolas Vėtra nekolaboravo ir nebuvo nusipelnęs tokios ne itin korektiškos procedūros, kurią inicijavo Vilniaus savivaldybė.

Vieningai esame sutarę, kad turi atsirasti teisinės priežastys nuimtą lentą pakabinti atgal. Manome, nuimta ji galėtų būti tik teismo sprendimu“, – sakė G.Rutkauskas.

Pasak jo, Visuomeninės tarybos nuomone, istorines asmenybes turi tirti ir vertinti specialistai, o ne politikai: „Teismas buvo išteisinęs Generolą Vėtrą. Ir nereikia ant bačkų pliurpiantiems aiškinti, kad jie geriau žino. Žodį turi tarti specialistai. Tikimės teisės aktų pakeitimų ir atsakingų institucijų sprendimų. Teisinėje valstybėje turi nugalėti teisybė. Ją turi įrodyti istorikai ir teisininkai. Jeigu valstybė nagrinėja tokius klausimus, tam reikia skirti pakankamai dėmesio, o jei nepakankama – ir lėšų. Jei jau turi savo krauju pasirašyti, kad tai, ką jie ištyrė, yra tiesa.“

G.Rutkauskas sakė, kad Visuomeninėje taryboje buvo aptarta, jog kaip tik šiuo metu Vilniaus savivaldybėje vyksta mieste kabinamų atminimo lentų reglamento atnaujinimas. Manoma, kad iki kitų metų paruošta naujoji tvarka bus daug griežtesnė. Paklaustas, ar planuojama naujoji tvarka galėjo būti priežastis, dėl kurios savivaldybė suskubo nukabinti Generolo Vėtros lentą, susimąstė.

„Galbūt ši mintis yra teisinga. Politikai ne visada daro taip, kaip reikėtų. Galvojama, kaip geriau politiškai. Bet reikia išsamaus tyrimo, negalima sugalvojus daužyti lentas, nukabinti.

Kažkodėl laisvės kovų dalyviai vėl turi aiškinti visiems iš naujo tai, kas ir taip aišku. Turėtume dirbti, kad šaliai būtų geriau, o dabar aiškinamės praeitį ir pykstamės. Su tokiomis nuostatomis nieko gero nepasieksime. Turime būti vieningi ir žinoti savo istoriją“, – sakė G.Rutkauskas.