Aktualijos

Karinga D. Grybauskaitės retorika tepa V. Putino propagandos mašiną

Written by admin · 2 min read

  Ką reiškia prezidentės Dalios Grybauskaitės vieša tezė, kad Rusija yra „teroristinė valstybė“? Kam toks pareiškimas skirtas? Kodėl jis išsakytas būtent dabar? Praėjusią savaitę nuskambėjusį Lietuvos prezidentės pareiškimą Tiesos.lt portalas paprašė pakomentuoti dr. Darių Kuolį.

 

 

Manau, kad tai dar vienas mįslingas ir prieštaringas mūsų prezidentės politinis žingsnis. Jis žengtas prieš pat NATO generalinio sekretoriaus Janso Stoltenbergo atvykimą į Lietuvą. Kodėl? Šiandien galime tik spėlioti.

Ar pamename – mums taip ir liko neaišku, kodėl pirmosios kadencijos pradžioje Dalia Grybauskaitė atsisakė Prahoje vakarieniauti su JAV prezidentu Baracku Obama. Pagrįsto atsakymo iki šiol neturime. Sunku suprasti, kodėl Kijeve kilus Euromaidanui Lietuvos prezidentė griežtai pasmerkė Ukrainos opoziciją. Prisiminkime: šių metų vasarį būdama Pietų Korėjoje D. Grybauskaitė ir Viktoro Janukovičiaus, ir prieš jo režimą sukilusių ukrainiečių veiksmus pavadino „nebepateisinamais ir nusikalstamais“. „Pasmerkimai abiem pusėms yra neišvengiami“, – sakė tada mūsų prezidentė. Beje, ji keistai mėgino kalbėti tarptautinės bendruomenės vardu.

Šiemet birželį, duodama interviu Vokietijos žurnalui „Focus“, D. Grybauskaitė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną sulygino su genocido vykdytojais Adolfu Hitleriu ir Josifu Stalinu. Vokiečių skaitytojams tai turėjo daryti gana stiprų pusiausvyros netekusios valstybės vadovės įspūdį. Net labai kritiškai vertindami Putino režimą, net matydami akivaizdžius kriminalinius jo bruožus, šiandien negalime jam priskirti Hitlerio ir Stalino barbarybės ir jų vykdytų masinių žudynių.

Panašiai perdėti, neatsakingi yra ir praėjusį ketvirtadienį prezidentės Grybauskaitės pasakyti žodžiai. Versdama iš anksto parengtus lapus, per LRT radiją ji perskaitė solidarumo su Ukraina pareiškimą. Beveik visam neblogai parašytam jo tekstui galima pritarti. Išsakyti Lietuvos paramą Rusijos agresijos aukai Ukrainai yra svarbu ir reikalinga. Suprantama, kad prezidentė tai daro ruošdamasi kelionei į Ukrainą. Bet kam reikėjo Rusiją išvadinti „teroristine valstybe“? Juk valstybė agresorė dar nėra teroristė. Taip Rusijos nevadina net Ukrainos prezidentas. Ką nuosekliai turėtų daryti NATO valstybės vadovas, paskelbęs, kad kaimynų šalis yra teroristinė? Kviesti NATO sąjungininkus prieš tokią šalį imtis ginklų. Ar tikrai Lietuvos politikai apsisprendę žengti tokį žingsnį? Ar jie tikrai mano, kad tokio kvietimo NATO sąjungininkės nekantriai laukia ir jam pritartų? Ar išties tikisi, kad Lietuvos valdžios inicijuotus karo veiksmus sveikintų dauguma lietuvių? Vargu. Tai kam reikalingas žodžių karas?

Drįstu teigti, kad perdėtai karinga mūsų prezidentės retorika visų pirma naudinga Rusijos režimui. Tai tepalas, reikalingas Putino propagandos mašinai. Neatsitiktinai jau tą pačią dieną D. Grybauskaitės žodžius apie „teroristinę valstybę“ linksniavo rusų žiniasklaida. „Štai kokie isteriški, Vakarų karą prieš mus kurstantys yra buvę mūsų imperijos pakraščiai“, – sakoma Rusijos gyventojams. „Matote, kaip provokatyviai, neatsakingai elgiasi jūsų į NATO priimtos Baltijos valstybėlės – ką mums su jomis daryti?“ – tyliai rodoma Vakarams.

Būtų gerai, kad Rusijos grėsmės akivaizdoje mūsų prezidentė imtųsi ne agresyvios retorikos, bet tokių veiksmų, kurie stiprintų visuomenės solidarumą, mažintų politinį susvetimėjimą, padėtų atkurti teisingumą. Kai kurie veiksmai galėtų būti simboliniai. Pavyzdžiui, kas trukdo šiandien D. Grybauskaitei pasiūlyti Seimui sustabdyti veikimą jos pasirašyto įstatymo, kuriuo buvo atkurti atlyginimai teisėjams, parlamentarams ir valstybės pareigūnams? Ar nebūtų teisinga šį įstatymą „įšaldyti“ tol, kol nebus atkurti mokytojų, policininkų, bibliotekininkų ir kitų kukliau gyvenančių piliečių atlyginimai?

Kas trukdo prezidentei aplankyti Rusijos ir Lietuvos slaptųjų tarnybų ilgai „terorizuotą“, šiandien sunkiai sergančią Eglę Kusaitę ir pasirūpinti Lietuvos kalėjimuose prarasta jos sveikata? Ar negalėtų D. Grybauskaitė padėti susijungti Rusijos FST persekiotos ir Lietuvos VSD sugriautos čečėnų Gatajevų šeimynos nariams? Tokie poelgiai bent šiek tiek sumažintų atotrūkį tarp antirusiškos prezidentės retorikos ir Lietuvos tikrovės, kuri yra įgijusi ryškių putinizmo bruožų.

tiesos.lt