Aktualijos

Kartu sustabdykime Stambulo konvenciją ir medikamentinį abortą!

Written by admin · 2 min read

Artėjant šv. Kalėdoms, Seimo nariai nusprendė atidėti Gyvybės prenatalinėje fazėje apsaugos įstatymo projekto svarstymą Pavasario sesijai.

Viena iš tokio sprendimo priežasčių – politikų pastangų mobilizavimas stabdyti naują Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projektą, kuriam pirmadienį (gruodžio 15d.) buvo pritarta Vyriausybės atstovų pasitarime.  Naujojoje įstatymo versijoje nelieka šiuo metu galiojančio įstatymo 4 straipsnyje esančios nuostatos:

kiekvienam vaikui – tiek iki gimimo, tiek ir po jo – turi būti garantuota  galimybė  būti  sveikam  ir  normaliai  vystytis fiziškai bei  protiškai“.

 

Tokiu būdu pirmadienį Vyriausybė žengė žingsnį link negimusio vaiko teises saugančių nuostatų panaikinimo Lietuvos teisėje.  Galutinis šio įstatymo pakeitimas atvertų duris medikamentinio aborto įteisinimui. Taip pat, atėmus negimusio kūdikio teisę sveikai vystytis, neliktų teisinio pagrindo bausti neatsakingas – girtaujančias ar narkotikus vartojančias – nėščiąsias (panašaus turinio byla, beje, visai neseniai svarstyta Didžiosios Britanijos teismuose), gali susvyruoti teisinis nepasiturinčių nėščiųjų sveikatos draudimo valstybės lėšomis pagrindas.

Pirmadienio Vyriausybės pasitarime dalyvavo ir aktyviai reiškėsi Seimo narė Aušrinė Marija Pavilionienė, kuri ne tik palaikė negimusio vaiko apsaugą reglamentuojančių nuostatų panaikinimą, bet ir pareiškė sieksianti, kad į Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą būtų įrašyta vaiko teisė nebūti diskriminuojamam dėl lytinės orientacijos.

Galutinai dėl pritarimo naujam projektui Vyriausybė turi apsispręsti trečiadienio posėdyje.  Laiko liko labai nedaug.  Dėl to labai kviečiame Jus nedelsiant kreiptis į Lietuvos Respublikos Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių, naudojant šią LVI parengtą kreipimosi į Premjerą formą (http://laisvavisuomene.lt/vaiko_teisiu_apsaugos_pagrindai/?utm_source=LVI+Komentaras&utm_campaign=a98c9dc0b3-LVI_Komentaras_2014_12_1612_16_2014&utm_medium=email&utm_term=0_8ec0bf124c-a98c9dc0b3-172240517&ct=t%28LVI_Komentaras_2014_12_1612_16_2014%29).

Politinės komunikacijos specialistai seniai pastebėjo, kad asmeniniai rinkėjų laiškai padaro daug didesnį poveikį politikams nei trečiųjų asmenų suplanuotos masinės laiškų rašymo akcijos.  Dėl to kviečiame Jus kreiptis į premjerą savais žodžiais.  Laiške būtinai nepamirškite paminėti, kad nepritariate negimusį žmogų apsaugančių nuostatų pašalinimui iš Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo.  Taip pat galite glaustai pateikti savo nepritarimo argumentus.  Svarbu, kad laiško tonas būtų tvirtas, bet mandagus.

Pastaruoju metu, deja, mandagų toną išlaikyti gali būti nelengva, nes su sveiku protu prasilenkiantys bandymai kenkti gyvybei ir šeimai dygsta kaip šungrybiai po lietaus.  Be Vyriausybėje ketinamo priimti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo projekto, su dideliu susirūpinimu stebime Europos Tarybos konvencijos dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo (toliau – Stambulo konvencijos) ratifikavimą Lietuvoje.

Kaip ko gero žinote, ratifikavusi Konvenciją Lietuva būtų priversta įteisinti naują lyties sampratą, socialinę lytį, pagal kurią prigimtinė biologinė vyro ir moters lytis nebėra svarbi apibrėžiant lytį. Taip didžiajai daliai Lietuvos piliečių būtų atimta teisė vadovautis prigimtine lyties samprata, o su tuo nesutinkantys būtų persekiojami „už diskriminaciją“.

Ypatingą susirūpinimą kelia Konvencijos 14 straipsnio nuostatos, įpareigojančios ją pasirašiusias šalis „įtraukti į visų formaliojo švietimo lygių ugdymo programas mokymo medžiagą apie ‚nestereotipinius lyčių vaidmenis‘“, apimančius taip pat ir homoseksualius bei transseksualius gyvenimo būdus ir praktikas.

Šiuo metu su Stambulo konvencijos ratifikavimu susiję klausimai svarstomi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje.  Vyriausybei nusprendus konvenciją ratifikuoti atitinkamas sprendimas būtų pateiktas Seimui ir, šiam pritarus, greitai „pasipuoštų“ Prezidentės Dalios Grybauskaitės parašu.

LVI Komentaras atidžiai stebės Stambulo konvencijos ratifikavimo žingsnius ir kiekviename etape sudarys Jums galimybę pareikšti savo prieštaravimą šiam destruktyviam teisės aktui.  Šiuo metu kviečiame Jus užpildyti LVI parengtą kreipimosi į Socialinės apsaugos ir darbo ministrę Algimantą Pabedinskienę formą (http://www.laisvavisuomene.lt/stambulo_konvencijai_ne_socmin/) ir savo žodžiais išreikšti nepritarimą Stambulo konvencijos ratifikavimui.  Daugiau argumentų prieš Stambulo konvenciją galite rasti šiame LVI puslapyje.  Kreipimąsi į ministrę būtina išsiųsti iki šv. Kalėdų.

Apgailestaujame, kad Advento laikotarpiu kreipiamės į Jus tokiais degančiais klausimais, tačiau mes visi nepasirinkome laikų, kuriais gyvename ir kovų, kurias privalome kovoti.  Dėl to, prieš atsisveikindami, norėtume paprašyti Jūsų pasidalinti šiuo Komentaru, ar bent kreipimosi į Premjerą ir Sveikatos apsaugos ministrę formomis su savo draugais ir artimaisiais.  Tegul mūsų mandagus balsas šį kartą būna itin tvirtas.