Aktualijos

Kas svarbiau: turtinė ar neturtinė žala?

Written by admin · 3 min read

Buvusių Ūkio ministerijos darbuotojų siekis ir konkretūs veiksmai padėti Lietuvos valstybei ir privačiam kapitalui per kuo trumpesnį terminą pastatyti gamtinių dujų terminalą Lietuvos Respublikos teismo teisėjo Valdo Petraičio pripažinti nusikalstamais. Ūkio ministerijos darbuotojai pažemino LR valstybės tarnautojo, LR Ūkio ministerijos, kaip institucijos, ir Lietuvos Respublikos, kaip valstybės, vardą, dėl ko valstybė patyrė didelę neturtinę žalą.

 

Prisiminkite šiuos žodžius – valstybė patyrė didelę neturtinę žalą. Reikia padėkoti mūsų teisėsaugai. Teisingumas triumfavo. Reikia apdovanoti pareigūnus už puikiai atliktą darbą ir įteikti jiems ordinus. Reikia paskelbti pareigūnų pavardes ir vardus. Visuomenė turi žinoti savo didvyrius.
 Tačiau neskubėkime. Pažiūrėkime į problemą giliau ir pamatysime, kad Lietuvos Respublikos teisėsaugos pareigūnai ne gerą darbą padarė, o pridarė Lietuvos valstybei milžiniškų nuostolių. Už puikiai atliktą žvalgybinę operaciją, už Lietuvos siekio turėti savo nuosavą gamtinių dujų terminalą atidėjimą neribotam laikui Lietuvos pareigūnai galimai yra apdovanoti ir jiems galimai įteiktos milžiniškos premijos, tik jau ne mūsų valstybės, bet kitos – šalia esančios.

2007 m. LR Vyriausybė parengė, o LR Seimas patvirtino Lietuvos Respublikos Nacionalinės energetikos strategiją. Reikia pripažinti, kad ši strategija yra viena iš rimčiausių ir realiausių energetikos strategijų, priimtų ir patvirtintų Lietuvoje. Pagrindinis jos tikslas – padaryti Lietuvą energetiškai saugesnę ir nepriklausomą nuo vienintelio energetinių išteklių šaltinio. Vienas iš strategijoje numatytų uždavinių yra pastatyti suskystintų gamtinių dujų terminalą.

2008 m. LR Vyriausybė dėl gamtinių dujų terminalo statybų pradėjo derybas su privataus kapitalo koncernu „Achemos grupė“. Šis koncernas labai suinteresuotas turėti papildomą dujų tiekimo šaltinį, nes jo gamykla „Achema“ per metus sunaudoja pusę visai Lietuvai reikalingų dujų kieko, nes nuo dujų kainos priklauso „Achemos“ gamyklos konkurencingumas ir pelninga veikla. Vyriausybė ir privataus kapitalo koncernas nusprendė kartu statyti gamtinių dujų terminalą. Įsteigė gamtinių dujų terminalo bendrovę. Pagal tuo metu skelbtus siekius terminalas turėjo būti pastatytas iki 2012 m.

Niekas neprieštaraus teiginiui, kad gamtinių dujų terminalas yra labai svarbus Lietuvai. Jis suteiktų galimybę gauti dujas žemesne kaina. Jis būtų labai stiprus koziris derybose su „Gazprom“ dėl dujų kainos. Žemesnės dujų kainos reiškia aukštesnį žmonių pragyvenimo lygį ir didesnį verslo konkurencingumą. Mūsų valstybė, gyventojai ir verslas išlošia. Tačiau…

2008 m. Valstybės saugumo departamento Trečiosios valdybos pareigūnai, vadovaujami Lino Jurgelaičio, gavo informacijos apie neva Ūkio ministerijos pareigūnų daromą itin pavojingą nusikaltimą valstybei. Jie pradėjo operatyvinį tyrimą. Surinko informaciją ir perdavė ją Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT).

Nežinau, kas paskatino saugumiečius tirti Ūkio ministerijos darbuotojų tarnybinius nusižengimus. Norint atsakyti į šį klausimą reikėtų atlikti išsamų tyrimą. Tokių galimybių mes neturime, todėl galime tik spėlioti ir kelti įvairias versijas.

Pirma. Kam yra naudinga, kad Lietuva kuo ilgesnį laiką neturėtų gamtinių dujų terminalo? Manau, kad atsakymas yra aiškus – Rusijos dujų kompanijai „Gazprom“ ir jo satelitams Lietuvoje.

Antra. 2008 m., kaip pamenate, dujų tiekimu užsiimanti bendrovė „Dujotekana“ turėjo labai rimtų užtarėjų beveik visose svarbiausiose Lietuvos valstybės institucijose. Jos interesai buvo stipriai ginami ir saugomi.

STT kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nusikaltimo valstybei ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Tyrimas prasidėjo skambiai. Žiniasklaida paskelbė apie daromus dokumentų poėmius Ūkio ministerijoje, apie atliekamas kratas, apie sulaikytus ir ilgai apklausiamus asmenis. Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojas I.Mikelionis teigė, kad tyrimas yra sudėtingas, kad jei kils dėl jo problemų, tai prokuroras nepaliks šios problemos, o kreipsis į teismą dėl viešojo intereso gynimo. Stebėtinas ir pagirtinas prokurorų aktyvumas.

2009 m. pradžioje Andriaus Kubiliaus vadovaujama vyriausybė likvidavo gamtinių dujų terminalo bendrovę, kurios 80 procentų akcijų paketą valdė Lietuvos valstybė, o 20 procentų – koncernas „Achemos grupė“.

Beveik po penkerių metų Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėjas V.Petraitis nuosprendžiu dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, kai didelės žalos patyrė valstybė, kaltais pripažino buvusius Ūkio ministerijos pareigūnus – A.Ignotą ir N.Pažūsienę. Jiems skirtos piniginės baudos po 13 tūkst. litų. Pareigūnai kalti dėl to, kad palaikė itin glaudžius netarnybinius ryšius su koncernui „Achemos grupė“ atstovaujančiu advokato padėjėju ir kad parinko ne tą pirkimo būdą – patarė ne konkursą organizuoti, bet pirkimą atlikti apklausos būdu pagal LR supaprastintų viešųjų pirkimų taisykles. Tokiais savo veiksmais pareigūnai pažemino valstybės tarnautojo vardą, LR Ūkio ministerijos, kaip institucijos vardą, Lietuvos Respublikos, kaip valstybės vardą, dėl ko valstybė patyrė didelės neturtinės žalos.

Kokį turime galutinį rezultatą?

Piktadariai, nusikaltėliai ir blogiečiai buvę Ūkio ministerijos pareigūnai išaiškinti, patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir nuteisti. Teismas pripažino, kad jie savo veiksmais pažemino Lietuvos valstybę ir padarė jai didelę neturtinę žalą. Šią žalą blogiečiai turės atlyginti – po 13 tūkst. litų sumokėti valstybei. Manau, kad aukštesnės instancijos teismas išteisins šiuos žmones ir pripažins juos nekaltais, nes jie vykdė Lietuvos Respublikos Vyriausybės priimtus sprendimus.

Valstybė nepasistatė gamtinių dujų terminalo. Projekto įgyvendinimas atidėtas beveik dešimčiai metų. Tuo tarpu Lietuvos gyventojai už gamtines dujas moka didžiausią kainą Europos Sąjungoje. Tuo tarpu Lietuvos gyventojai moka beveik pusę, o kartais vos ne visą atlyginimą (pensijas) už šildymą. Tuo tarpu „Gazprom“ satelitai Lietuvoje ir jų užtarėjai valdžios institucijose džiaugiasi padidėjusiais pelnais.

Keista. Labai keista. Kai yra paliečiami gyvybiškai svarbūs „Gazprom“ ir jo satelitų Lietuvoje interesai, tai Lietuvos teisėsaugos struktūros imasi aktyvių veiksmų tarnybiniams nusižengimams tirti, pradėtiems projektams sužlugdyti ar juos vilkinti. Kai yra paliečiami gyvybiškai svarbūs Lietuvos gyventojų, verslo ir valstybės interesai ir yra daroma reali, milijardinė žala, tai teisėsauga nesiima jokių tyrimų, jokių veiksmų kaltiems asmenims nustatyti.

http://www.alfa.lt/straipsnis/15142759/Kas.svarbiau..turtine.ar.neturtine.zala.=2013-06-28_12-23/

tiesos.lt