Aktualijos

KLAUSIMAS RESPUBLIKOS PREZIDENTUI, SEIMO PIRMININKEI IR MINISTREI PIRMININKEI – AR JŪS UŽ PILIEČIŲ TEISĘ Į REFERENDUMĄ?

Written by Redakcija · 2 min read

trys PIŠ Nauseda, Čmil   referend2021Spalv REFERENDUMO INICIATYVINĖS GRUPĖS NARIŲ, LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS AKTO SIGNATARŲ Audriaus Butkevičiaus, Bronislovo Genzelio, Egidijaus Klumbio, Eimanto Grakausko ir Zigmo Vaišvilos PRANEŠIMAS SPAUDAI: KLAUSIMAS RESPUBLIKOS PREZIDENTUI, SEIMO PIRMININKEI IR MINISTREI PIRMININKEI – AR JŪS UŽ PILIEČIŲ TEISĘ Į REFERENDUMĄ?Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai Audrius Butkevičius, Bronislovas Genzelis, Eimantas Grakauskas, Egidijus Klumbys ir Zigmas Vaišvila kreipėsi į Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą, Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen ir Ministrę Pirmininkę-Seimo narę Ingridą Šimonytę dėl konstitucinių Lietuvos piliečių ir Tautos teisių gynimo. Jiems įteikti Referendumo iniciatyvos dėl Konstitucijos 9 ir 147 straipsnių pakeitimo (referendumą inicijuojančių piliečių skaičiaus sumažinimo nuo 300 000 iki 100 000) Piliečių parašų rinkimo lapai Nr.003954, Nr.003955 ir Nr.003956.

Valstybės vadovai kviečiami pasirašyti už šios referendumo iniciatyvos rėmimą, jei pritaria šiai piliečių iniciatyvai, taip pat pasiūlyti pasirašyti pažįstamiems, Seimo ir Vyriausybės nariams, Prezidento, Seimo ir Vyriausybės kanceliarijų darbuotojams. 

Prieš penkis mėnesius Respublikos Prezidentas atkreipė visuomenės dėmesį į tai, kad Seimui neįvykdžius 2020 m. liepos 30 d. Konstitucinio Teismo nutarimo, nuo 2021 m. liepos 1 d. Lietuvos piliečiai neteks referendumo teisės. 2021-06-29 VRK sprendimu Nr.Sp-170 įregistruota Piliečių referendumo iniciatyvinė grupė dėl šio privalomojo referendumo šią konstitucinę piliečių teisę apgynė teisme – Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas 2021 m. liepos 14 d. sprendimu byloje Nr. R-11-552/2021 nustatė, kad ši konstitucinė piliečių teisė ginama, tiesiogiai taikant Konstituciją, o piliečiai turi teisę ją ginti teisme. 

Atnaujinus šią bylą, 2021 m. spalio 20 d. teismo nutartimi nurodytas teismo sprendimas liko nepakeistas.
Signatarams nesuprantamas valstybinės valdžios požiūris į šią problemą. Jau 16 mėnesių Seimas nevykdo Konstitucinio Teismo nutarimo – akivaizdžiai vilkina konstitucinio referendumo įstatymo priėmimą, o Seimo Pirmininkė jau penktą mėnesį ignoruoja pareigą artimiausiame plenariniame Seimo posėdyje paskelbti apie šią piliečių referendumo iniciatyvą, neatsako net į signatarų raštus dėl šio klausimo. 

Iš Seimo partijų atstovų sudaryta VRK, antrindama Seimo Pirmininkei, pirmą kartą sulaužė atkurtos Lietuvos valstybės teisinę tradiciją skirti šiai politinei iniciatyvai LRT eterį. Tai padaryta tik teismui įpareigojus VRK po 3 mėnesių nuo parašų rinkimo pradžios prasčiausiu LRT Radijo ir Televizijos laiku vos po 0,5 val. Atnaujinus procesą byloje dėl parašų lapų išdavimo, teismo sprendimas, patvirtinęs šios konstitucinės piliečių teisės gynimą, paaiškėjo taip pat tik po 3 mėnesių. 

Tačiau tolimesnis Seimo ir Seimo Pirmininkės neveikimas vertintinas kaip tyčinis trukdymas  referendumo iniciatyvai ir Lietuvos piliečių niekinimas, kėsinimasis į piliečių konstitucines teises,
sąmoningas teismo sprendimo nevykdymas. Seimas, pasikėsinęs į Tautos konstitucinę teisę priiminėti
svarbiausius valstybės sprendimus referendumu, tampa neligimityviu ir turi atsistatydinti. 

Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos deputatai, gerbdami ir vykdydami Lietuvos piliečių valią, atkūrė mūsų visų valstybę ir gynė ją drauge su Tauta. Todėl būdami šios referendumo iniciatyvinės grupės nariais, laukiame neatidėliotino Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen paaiškinimo. 

Laukiame ir Vyriausybės vadovės Ingridos Šimonytės paaiškinimo, nes jos vadovaujamos Vyriausybės vienas po kito priimami nutarimai akivaizdžiai prieštarauja Konstitucijai. Todėl Ministrės Pirmininkės požiūris į Tautos teisę referendumu priiminėti svarbiausius valstybės sprendimus lems ir šios Vyriausybės legitimumą – atvirai Konstituciją ignoruojanti ir savo programos nevykdanti Vyriausybė neturi teisės vykdyti aukščiausios vykdomosios valdžios pareigų Lietuvoje. 

Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda yra Konstitucijos garantas. Todėl jo apsisprendimas dėl
požiūrio į Tautos teisę priiminėti svarbiausius valstybės sprendimus bus lemiantis.

info@ltreferendumas.lt , www.ltreferendumas.lt , www.lietuvosvisuomenestaryba.lt