Aktualijos

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba JAV Prezidento Joe Bideno vizito Lietuvoje proga

Written by Redakcija · 1 min read

Mieli Lietuvos žmonės,

prieš 90 metų lakūnai Steponas Darius ir Stasys Girėnas atliko žygdarbį, bandydami simboliškai sujungti Niujorką ir Kauną, Jungtines Amerikos Valstijas ir Lietuvą, Naująjį ir Senąjį pasaulius.

Šiandien visa didžiulė erdvė nuo Vašingtono iki Vilniaus integruota politiškai, ekonomiškai ir vertybiškai. Ją jungia ir nesutraukomi kolektyvinės gynybos bei saugumo saitai, kuo dar kartą įsitikinome per Vilniuje vykusį NATO viršūnių susitikimą.

Viso to nebūtų be įkvepiančios Jungtinių Valstijų lyderystės. Nebūtų be mūsų bičiulių amerikiečių idėjų, išteklių ir didžiulių pastangų.

Ir šiandien, kai mūsų regione brutali Rusijos karinė agresija grasina sutrypti demokratiją ir laisvą tautų apsisprendimą, Jungtinės Valstijos nestovi nuošalyje. Amerikos buvimas Lietuvoje sustiprina mūsų saugumą. Amerikos pagalba Ukrainai sustiprina jos galią priešintis okupantui.

Už savo gynybą pirmiausia esame atsakingi mes patys. Tačiau aktyvus Jungtinių Valstijų įsitraukimas leidžia mums sušvelninti ilgalaikes grėsmes, kurias taip gerai žinome iš istorijos.

Kartu su Jungtinėmis Valstijomis esame labiau užtikrinti dėl savo rytojaus. O tą rytojų kurdami, neretai remiamės Amerikos pavyzdžiu.

Neatsitiktinai tokį ryškų pėdsaką Lietuvos istorijoje paliko JAV lietuviai – ne tik jau minėti Steponas Darius ir Stasys Girėnas, bet ir laisvės kovų herojus Adolfas Ramanauskas-Vanagas, krepšininkas Pranas Lubinas, meno kūrėjai Jonas Mekas ir Jurgis Mačiūnas bei daugelis kitų. Visi kartu ir kiekvienas savo savitu būdu jie kūrė – ir tebekuria – lietuvišką svajonę.

Ir iki šiol amerikietiška energija, drąsa veikti ir siekti savo užsibrėžtų tikslų nepertraukiamai liejasi į mūsų bendro gyvenimo audinį. Kaip ir Lietuvos žmonės per amžius, nuo pat Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dvasioje išaugusio Tado Kosčiuškos, nenumalšinamu laisvės troškimu ir daugeliu talentų nuolat pildė gyvybines Jungtinių Valstijų jėgas.

Šiandien, šioje aikštėje, mes neabejotinai kuriame istorinį įvykį, kuris tik dar labiau sustiprins Lietuvos ir Jungtinių Amerikos Valstijų draugystę.

Išties nepaprastai džiugu, kad, mums minint dvišalių diplomatinių santykių užmezgimo 100 metų jubiliejų, Lietuvoje lankosi 46-asis Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentas Joe Bidenas.

Sutinkame jį ne tik kaip kitos valstybės vadovą. Sutinkame jį atviromis širdimis bei rankomis, kaip artimą draugą ir sąjungininką.

Daugelį metų su didžiausia pagarba stebėjome jo nenuilstamą darbą laisvei.

Šiandien Prezidentas Joe Bidenas yra čia, su mumis, ir mes turime puikią progą padėkoti jam ir visiems Jungtinių Amerikos Valstijų žmonėms.

Tegul mūsų šalių draugystė gyvuoja per amžius. Ir tegul Dievas laimina Lietuvą bei Jungtines Valstijas!

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas

Informacija atnaujinta 2023.07.12 20:29