Aktualijos

Maskvoje nužudytas Borisas Nemcovas

Written by admin · 7 min read

Maskvoje nužudytas Borisas Nemcovas, vienas Rusijos opozicijos lyderių

Iš penktadienio į šeštadienio naktį (02.28) Maskvos centre nušautas vienas opozicijos lyderių Borisas Nemcovas. Kaip praneša portalas grani.ru, apie 23.40 į jį mažiausiai keturis kartus iššovė ant Didžiojo akmeninio tilto. Šūviai buvo paleisti iš balto automobilio.

Nuo patirtų sužalojimų B. Nemcovas mirė vietoje.

 

Šauta į nugarą.

B. Nemcovas buvo vienas iš protesto mitingo „Pavasaris“, numatyto kovo 1-ąją, organizatorių.
* * *

Kaip skelbia portalas lrytas.lt, 55-erių politikas vos prieš keletą savaičių, vasario 10-ąją, kalbėdamas su Rusijos žiniasklaida užsiminė, kad Vladimiras Putinas jį „užsakys“ dėl jo opozicinės veiklos.

Iš šio interviu aiškėja, kad savo baimėmis B.Nemcovas pasidalydavo tik su savo artimiausiu žmogumi – mama. Bet galiausiai apie savo nerimą jis nusprendė prabilti ir viešai ir davė atvirą interviu sobesednik.ru portalui.

„Niekada neslėpiau savo politinių įsitikinimų. Galvoju, kad būtent jis (V.Putinas – lrytas.lt red.) sukėlė karą Ukrainoje“, – pareiškė B.Nemcovas.

Politikas atskleidė, kad labai dažnai tariasi su savo mama – Dina Jakovlevna Eidman, kuriai kovą sukaks 87-eri.

„Mama visada mane mokė, kad reikia ginti savo nuomonę ir požiūrį, būti nepriklausomu. Taip mane auklėjo, o dabar piktinasi, kad aš kritikuoju V.Putiną, kuris iš mūsų bando atimti laisvę. Ji iš tikrųjų bijo, kad jis gali artimiausiu metu mane nužudyti dėl mano veiklos – tiek tikrame gyvenime, tiek ir socialiniame. Ir tai, pasikartosiu, ne juokai: ji – protingas žmogus. Ji labai to bijo. Ji ir dėl M.Chodorkovskio, ir A.Navalno labai pergyvena, tik ne taip stipriai, juk ji mano mama, o ne jų“, – kalbėjo B.Nemcovas.

– Įdomu. O jūs po tokių pokalbių su mama pradėjote bijoti, kad V.Putinas artimiausiu metu jus gali nužudyti? Asmeniškai ar per tarpininkus?

– Žinote, taip… Šiek tiek. Ne taip stipriai, kaip mama, bet vis dėlto… Bet aš ne taip stipriai jo bijau. Jeigu labai bijočiau, kažin, ar vadovaučiau opozicinei partijai, kažin, ar užsiimčiau tuo, kuo užsiimu dabar.

– Tikiuosi, kad vis dėlto sveikas protas nugalės ir V.Putinas jūsų nenužudys.

– Duok, Dieve. Ir aš tikiuosi.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Dalius Stancikas. B. Nemcovo auka pagreitins rusų „pavasarį“

Boriso Nemcovo nužudymas savo dvasia ir svarba kažkuo panašus į 1991 m. rugpjūčio pučą ir todėl gerokai pagreitins Vladimiro Putino diktatūros ir Rusijos imperijos pabaigą. Kaip tuomet, kai po Medininkų žudynių ir nepavykusio pučo, galutinai griuvo Sovietų sąjunga.

Ir čia nebe taip nesvarbu, kieno užsakymu nušautas Borisas Nemcovas: ar paties V. Putino, ar kažkieno, esančio šalia jo, ar su V. Putinu konkuruojančių, jį spaudžiančių komunistų kartu su kariniu elitu.

Penkiolika metų kruopščiai kurto V. Putino – demokrato – įvaizdis (o juk tiek daug tam įvaizdžiui paaukota, juk vien dėl jo V. Putinas vienai kadencijai, tegul ir formaliai, atsitraukė nuo prezidento posto – neva demokratinėje V. Putino Rusijoje viskas vyksta pagal Konstituciją) žlunga tiesiog valandomis. V. Putinas iki šiol dar galėjo kažkiek manipuliuoti eilinių europiečių ar amerikiečių nuomone, kad Krymas – rusų žemės, kad ukrainiečiai patys kalti dėl savo revoliucijos pasekmių, kad V. Putinas beveik demokratas ir pan.

O dabar štai nušautas vienas rimčiausių V. Putino politinių oponentų prie pat Kremliaus vartų. Ir jeigu tai atlikta ne tiesioginiu V. Putino nurodymu, jis vis tiek atsakingas už tokį nevaldomą chaosą ir sukurtą neapykantos opozicijai atmosferą. Taigi „demokrato“ įvaizdžiui galutinai padėtas taškas, viską valdančio V. Putino – taip pat. Belieka tik toks tuščiaviduris V. Putinas, kurio nebereikia niekam.

Nors Kremlius vis dar stengiasi.

Šeštadienį per pietus, praėjus tik kelioms valandoms nuo tyrimo pradžios, valdžios sukurtas Tyrimo komitetas viešai paskleidė dvi pagrindines nužudymo versijas. Viena: „tai provokacija, kuria siekiama destabilizuoti šalies politinę padėtį, ir Nemcovo figūra gali tapti sakraline auka tiems, kurie bet kokiais metodais siekia savo politinių tikslų“. Čia, aišku, kalbama apie demokratinę opoziciją, kuri sekmadienį visoje Rusijoje organizuoja nepasitenkinimo maršus, o B. Nemcovas buvo iš tų penkių organizatorių (dar vienas iš tos penkiukės – A. Navalnas jau pasodintas, trečias – M. Chodorkovskis, savo 10 metų jau atsėdėjęs, priverstas kovoti iš užsienio). Jei B. Nemcovo nužudymo tyrimas baigsis šia versija ir po to Rusijoje bus įvestas dar griežtesnis režimas (panašus į rugpjūčio pučą), taps akivaizdu, kad B. Nemcovo mirtis – tiesioginė pasekmė baisios V. Putino baimės dėl galimo maidano (revoliucijos) Rusijoje. Ta baimė iš tiesų milžiniška, nes kaip juokauja patys rusai – maidano Rusijoje dar nebuvo, o antimaidano judėjimas jau kadais veikia.

Tačiau, be vadinamųjų demokratų, Kremlius turi ir kitą opoziciją – komunistų partiją, kurios vadai seniai taikosi į V. Putino vietą. Komunistai kartu su karo nomenklatūra gali būti nepatenkinti V. Putino delsimu užimti Ukrainą, gali norėti V. Putinui pakenkti, tačiau jiems B. Nemcovas tikrai nėra „sakralinė auka“ – jie B. Nemcovą galėtų šalinti nebent kaip būsimą konkurentą rinkimuose į V. Putino vietą.

Antra paskleista B. Nemcovo nužudymo versija – neva tai islamistų kerštas – gali įtikinti tik patį Kremlių, todėl nemanau, kad ties ja bus rimčiau apsistota.

B. Nemcovo nužudymas akivaizdus ženklas, kad Rusija žaibiškai krenta į kažkokią gilią atomazgą, kurioje aukų skaičius neprognozuojamas.

Tačiau galimw prognozuoti du dalykus: pirma, rytų Ukrainos frontas nuo Mariupolio per naktį persikėlė tiesiai prie pat Kremliaus. Ir antra: Rusijoje tai ne pirma sukrečianti politinė žmogžudystė, tačiau šiuo atveju, kaip ir per 1991 m. rugpjūčio pučą, B. Nemcovo žudynių užsakovai apsiskaičiavo – B. Nemcovo nužudymas pramaišiui su ekonomine krize ir karu Ukrainoje ne tik neišgąsdins nuosaikių rusų, bet kaip tik juos „užves“, paskatins greičiau lįsti iš neutralumo kiauto.

Todėl nors B. Nemcovas ir nebegali fiziškai dalyvauti savo organizuotame visos Rusijos protesto „pavasaryje“, jo auka atves rusų maidaną greičiau, nei jis pats prognozavo.

Bernardinai.lt, Tiesos.lt

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Reichstago padegimas. Pirmosios nuomonės apie Boriso Nemcovo nužudymo pasekmes

Vasario 28-osios naktį Maskvos centre, netoli Kremliaus, keturiais mirtinais šūviais buvo nušautas rusų opozicijos politikas Borisas Nemcovas.Prieš tris valandas iki nužudymo Nemcovas dalyvavo tiesioginėje radijo „Echo Moskvy“ laidoje ir kvietė ateiti į antikarinę Rusijos opozicijos akciją, planuojamą surengti Maskvoje kovo 1-ąją.

Pateikiame pirmąsias politikų, visuomenės veikėjų bei žurnalistų nuomones ir vertinimus, išsakytus dėl Rusijos politiko nužudymo.

Thorbjørnas Jaglandas, Europos Tarybos Generalinis sekretorius: „Aš šokiruotas dėl opozicijos lyderio Boriso Nemcovo nužudymo. Kaltieji privalo būti nubausti“. (Twitter)

Konstantinas Borovojus, rusų verslininkas ir politikas: „Nužudytas Borisas Nemcovas. Neabejotina, jog tai karo Ukrainoje aidas… Pagrindinis žmogžudystės motyvas – nusikaltėlių baimė, jog už savo nusikaltimus neišvengiamai teks atsakyti. Koketavimas su nacionalizmu ir nacionalistais – nesvarbu, ar tuo užsiima valdžia ar opozicija, – tai žaidimas su ugnimi. Deja, šis tragiškas atvejis – tik pradžia pilietinio karo, kurį pradėjo Putinas siekdamas išsaugoti asmeninę valdžią. Nesvarbu, kas šaudė, nesvarbu, ar nusikaltėliai bus surasti ar ne. Žudiko vardas – Vladimiras Putinas, kuris vienus Rusijos piliečius užsiundė ant kitų“. (Facebook)

Rusijos opozicijos politikas, RF ekspremjeras Michailas Kasjanovas įsitikinęs, jog Nemcovo nužudymą sieja politiniai motyvai. „Šitokiu būdu Borisui teko sumokėti kainą už jo daugelio metų kovą – vardan laisvos ir demokratiškos Rusijos“, – pasakė jis duodamas interviu leidiniui „The Telegraph“.

Vladimiras Ryžkovas, liberalus rusų politikas, istorikas: „Aš absoliučiai šokiruotas. Po daugelio metų tai pirmasis politinės žmogžudystės atvejis, kai nužudomas federalinio lygio politikas. Mes atpratome nuo politinių žmogžudysčių. Tai – ekstraordinarus, šokiruojantis įvykis. Ir visa tai vyksta „antimaidanų“, opozicijos priešininkų treniruočių stovyklų fone, įteisinto fašistinio termino „penktoji kolona“ fone. Neturiu jokių konkrečių įvykio versijų. Politinė atsakomybė už šį įvykį atitenka valdžiai“. (Meduza)

Glebas Pavlovskis, polittechnologas: „Tas, kuris nuvažiuoja – ne bet kur, o į Raudonąją aikštę, turėdamas tikslą nužudyti buvusį RF vyriausybės narį, opozicijos asmenį – gatvės šviestuvų ir daugybės prie Kremliaus sienos įrengtų vaizdo kamerų akivaizdoje – tas vykdo politinę demonstraciją. Tai – kreipimasis į šalį ir į valdžią, ne menkesnis negu prezidento kreipimasis. Būtų neatleistina tokio kvietimo neišgirsti ir į jį neatsakyti“. (Meduza)

Rusų politologas Andrejus Piontkovskis leidiniui „Focus“ pasakė, kad šią žmogžudystę sieja su kovo 1-ąją numatytu opoziciniu Taikos žygiu. „Putino uždavinys – įbauginti opoziciją, ir galbūt Taikos žygio metu išprovokuoti masines riaušes ir susidorojimus su opozicijos lyderiais. Manau, jog šį žygį valdžia greičiausiai uždraus. Šalyje kelios dešimtys politinių kalinių, ne paslaptis, jog FSB parengė sąrašą, sudarytą iš kelių tūkstančių žmonių, kuriems turėtų būti pritaikytas prevencinis areštas… Man daug kartų sakė, jog lyginti Hitlerį ir Putiną nekorektiška, tačiau mes pereiname prie fašizmo vidaus politikoje. Opozicionieriai visada juto grėsmę, bet tokia parodomoji, demonstratyvi žmogžudystė liudija apie didžiojo teroro pradžią mūsų dabartiniais „1937-aisiais metais“, – pasakė A. Piontkovskis.

Michailas Saakašvilis, Ukrainos prezidento Patariamosios tarptautinės reformų tarybos vadovas, buvęs Gruzijos prezidentas: „Prieš kelias dienas su Borisu Nemcovu buvau susitikęs Kijevo viešbutyje „Fermont“. Mes pietavome ir jis man papasakojo apie [Taikos] žygį, kurį kartu su bendražygiais planavo surengti Maskvoje. Suprantama, aš jo paklausiau, ar jis nesibaimina dėl savo saugumo Rusijoje, ypač šiuo metu. Jis atsakė, kad Putinas veikia pagal savąsias taisykles ir kažin ar jį – buvusį pareigūną – galėtų įkalinti ilgesniam laikui… Vėliau mes dar ilgai šnekėjomės apie tai, kokia pabaiga laukia Putino, ir abu sutarėme dėl to, kad jo elgsenoje matyti daug paralelių su Miloševičiumi, kurį karas taip pat padarė populiarų, bet jis jį ir sužlugdė. Šiandien aš iškart prisiminiau, kad valdant Miloševičiui taip pat buvo žudomi opozicionieriai“. (Facebook)

Dalia Grybauskaitė, Lietuvos prezidentė: „Boriso Nemcovo nužudymas rodo, jog Rusija smenga į teroro prieš savuosius piliečius tamsą“ (Twitter)

Slava Rabinovičius, verslininkas: „Mes sugrįžome į Stalino ir Berijos laikus. Į prokuroro Vyšinskio laikmetį. Į Gulagą. Į NKVD vykdytus sušaudymus… Tai – siaubinga užsakomoji žmogžudystė. Ją įvykdė piktadariai, ją ir užsakė piktadariai…“. (Facebook)

Maratas Gelmanas, rusų polittechnologas: „Įdomu, ar bus teisiami propagandonai, sudarinėję įvairius mirtininkų sąrašus? Skelbusiems, jog „penktoji kolona“ – už įstatymo ribų?.. Ar „Antimaidano“ lyderiai bus pripažinti įtariamaisiais?“. (Facebook)

Garis Kasparovas, Rusijos opozicijos veikėjas: „Yra beprotybė samprotauti, ką šis nužudymas turėtų „reikšti“, kai ir taip viskas aišku. Oponuok Putinui – ir tavo gyvenimas nebus vertas nė sudilusio skatiko“. (Twitter)

Laikraščio „The Washington Post“ straipsnyje cituojami rusų polittechnologo Stanislavo Belkovskio žodžiai: „Skirtingai nei kiti RF politikai, Borisas Nemcovas buvo sąžiningas. Čia [Rusijoje] – tai didelė retenybė“. S. Belkovskio nuomone, šis nužudymas tapo dėsninga praėjusių metų įvykių tąsa, kai „Kremlius leido išeiti į viešumą blogiui“.

Kaip rašo „Fox News“,duodamas interviu radijui „Echo Moskvy“ S. Belkovskis pareiškė, jog ši žmogžudystė tiesiogiai pasitarnauja Putino interesams. „Čia savąjį vaidmenį atliko neapykantos atmosfera, įsigalėjusi per praėjusius metus, nuo Krymo aneksijos“, – sakė jis.

Nemcovo bendražygio Vladimiras Milovo nuomone, Rusijos opozicijai ši žmogžudystė bus ne paskutinioji. „Tai – kai kas nauja, tačiau, kaip bebūtų liūdna, gali būti ir tęsinys. Todėl, kad dabar tokia rusiškoji realybė“, – pažymėjo V. Milovas.

Michaelis Weissas, „Foreign Policy“ apžvalgininkas, vyriausiasis „The Interpreter“ redaktorius: „Nemcovo priešų vardas – legionas. Jis sekė Jakuniną ir kitus vaikinus iš Piterio. Jis – buvęs Kremliaus insaideris…“.(Twitter)

Olafas Kunsas, olandų televizijos kanalo RTL korespondentas: „Borisas Nemcovas buvo aštrus ir garsu Vladimiro Putino kritikas. Laikmetis tampa vis tamsesnis…“. (Twitter)

Markas Adomanis, amerikietiškojo „Forbes“ apžvalgininkas: „Gausybė nužudymo versijų, ir visos prasideda šiurpiomis ir baigiasi siaubingomis“. (Twitter)

Leonidas Beršidskis, „Bloomberg“ apžvalgininkas: „Mirtis patvirtina tuos dalykus, apie kuriuos mes kalbame būdami gyvi. Borisai, tu buvai teisus“. (Twitter)

„Bloomberg“ cituoja Ilją Jašiną, pranešusį apie tai, jog prieš savo mirtį Borisas Nemcovas rengė „pranešimą apie RF vadovą Vladimirą Putiną ir Rusijos dalyvavimą Ukrainos konflikte“.

„Associated Press“ žurnalistas Dmitrijus Zaksas nurodo: Kremliaus kontroliuojami televizijos kanalai suskubo pranešti, jog Nemcovas buvo nušautas, kai vaikštinėjo su „jauna moterimi iš Kijevo“.

politkuhnya.info

Iš rusų kalbos vertė Jeronimas Prūsas

tiesos.lt