Aktualijos

Motiejus Sinkevičius, Elta. Partnerystės įstatymas Seime žlugo: atmestas pateikimo stadijoje

Written by Redakcija · 4 min read

Seime antradienį jau pateikimo stadijoje atmestas ir grąžintas tobulinti daugybę emocijų visuomenėje keliantis lyčiai neutralios Partnerystės įstatymo projektas. Iniciatyvą palaikė 63 parlamentarai, 58 balsavo prieš ir 7 susilaikė.

Pristatinėdama Partnerystės projektą Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad parlamentarai priimdami šį projektą turi galimybę pakeisti šimtų tūkstančių žmonių gyvenimus.

„Dažnai Seimui yra prikaišoma, kad darome daug kosmetinių pakeitimų, kurie neatneša realių pokyčių, bet yra ir tokių, kurie gyvenimus ne tik reguliuoja, bet ir keičia, ir šis yra kaip tik toks. Nuo mūsų galutinio sprendimo priklausys, kaip toliau gyvens šimtai tūkstančių žmonių, dešimtys tūkstančių porų, mūsų šalies piliečių“, – iš Seimo tribūnos kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen, kartu pažymėdama, kad Partnerystė niekaip nesumažina kitų žmonių laisvių ir teisių.

„Esame ne kartą įsitikinę – suteikę daugiau teisių ir laisvių atskiroms visuomenės grupėms, kurios jų turėjo mažiau nei dauguma, kitiems jų nesumažėja. Priešingai – tokia visuomenė tampa brandesnė, o valstybė sėkmingesne“, – tvirtino Seimo pirmininkė.

Atsakinėdama į Lietuvos regionų frakcijos narės Ritos Tamašunienės klausimą dėl šio įstatymo atitikimo Konstitucijos 38 straipsniui, V. Čmilytė-Nielsen pabrėžė, kad šis įstatymas niekaip nekeičia šeimos sampratos.

„Šeimos samprata šiame įstatyme niekaip nėra diskutuojama, tai nėra šio įstatymo reikalas. Tačiau, kas yra svarbu, mes šiuo įstatymu apibrėžiame nesusituokusių ir bendrai gyvenančių asmenų turtinius ir neturtinius santykius“, –  teigė Seimo pirmininkė.

Opozicija siūlė išbraukti Partnerystės projektą iš darbotvarkės

Dar tvirtinant posėdžio darbotvarkę opozicija siūlė iš jos išbraukti Partnerystės įstatymo projekto pateikimą. Už išbraukimą balsavo 57 parlamentarai, 55 buvo prieš, 14 susilaikė.

Opozicijos atstovai ragino antradienį nesvarstyti šio įstatymo dėl to, kad jis buvo į darbotvarkę įtrauktas tik pirmadienio vakarą. Tuo tarpu opozicijos lyderis Saulius Skvernelis teigė, kad šio įstatymo antradienio plenariniame posėdyje nereikėtų svarstyti, kadangi valdantieji rengiant šį projektą nediskutavo ir neieškojo kompromisų su opozicinėmis frakcijomis.

„Gaila, kad valdantieji, norėdami pasiekti savo tikslą, nepadarė tokio svarbaus žingsnio, prieš registruojant pasikviesti opozicijos atstovus, padiskutuoti, ieškoti kompromiso. Tas nebuvo padaryta, yra įregistruotas pateikimas. Dėl to, dviejų opozicinių frakcijų vardu prašau išbraukti iš darbotvarkės Partnerystės ir lydinčiuosius įstatymus“, – Seimo salėje kalbėjo S. Skvernelis.

Primename, kad penktadienį įregistruotą įstatymą pateikė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis, premjerė Ingrida Šimonytė, Seimo nariai Algirdas Sysas, Tomas Vytautas Raskevičius, Eugenijus Gentvilas, Ieva Pakarklytė, Andrius Navickas.

Lyčiai neutralios Partnerystės projekto iniciatoriai teigia, kad Partnerystės įstatymas reglamentuos nesusituokusių, tačiau bendrai gyvenančių asmenų turtinius ir neturtinius santykius. Juo sprendžiamos praktinės kartu gyvenančių partnerių problemos: sukuriama galimybė pripažinti bendrą dalinę nuosavybę arba, esant poreikiui, nustatyti kitokį, abi puses tenkinantį bendros nuosavybės turto teisinį režimą, leidžiama paveldėti be papildomų mokesčių, sukuriami tam tikri asmeninio pobūdžio partnerio įsipareigojimai.

Parengtame įstatymo projekte taip pat numatoma leisti pasirinkti partnerio arba naudoti bendrą pavardę, įgalioti veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovauti partneriui sveikatos priežiūros srityje. Taip pat projekte numatoma galimybė gauti su partnerio sveikata susijusią informaciją, galimybė neliudyti vienas prieš kitą teisme ir kt.

Siūloma, kad Partnerystės įstatymas įsigaliotų nuo 2022 metų sausio 1 dienos.

Balsavo už partnerystės įstatymo pateikimą:

Kasparas Adomaitis
Virgilijus Alekna
Laima Liucija Andrikienė
Arvydas Anušauskas
Aušrinė Armonaitė
Dalia Asanavičiūtė
Andrius Bagdonas
Kristijonas Bartoševičius
Agnė Bilotaitė
Rasa Budbergytė
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Morgana Danielė
Evelina Dobrovolska
Justas Džiugelis
Aistė Gedvilienė
Eugenijus Gentvilas
Simonas Gentvilas
Domas Griškevičius
Sergejus Jovaiša
Vytautas Kernagis
Andrius Kupčinskas
Paulė Kuzmickienė
Gabrielius Landsbergis
Orinta Leiputė
Silva Lengvinienė
Arminas Lydeka
Mindaugas Lingė
Raimundas Lopata
Mykolas Majauskas
Matas Maldeikis
Kęstutis Masiulis
Bronislovas Matelis
Marius Matijošaitis
Rūta Miliūtė
Vytautas Mitalas
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė
Andrius Navickas
Monika Navickienė
Monika Ošmianskienė
Ieva Pakarklytė
Gintautas Paluckas
Žygimantas Pavilionis
Audrius Petrošius
Liuda Pociūnienė
Tomas Vytautas Raskevičius
Jurgis Razma
Edita Rudelienė
Julius Sabatauskas
Lukas Savickas
Jurgita Sejonienė
Algirdas Sysas
Gintarė Skaistė
Mindaugas Skritulskas
Linas Slušnys
Dovilė Šakalienė
Ingrida Šimonytė
Jurgita Šiugždinienė
Tomas Tomilinas
Romualdas Vaitkus
Arūnas Valinskas
Andrius Vyšniauskas
Emanuelis Zingeris
Artūras Žukauskas

Balsavo prieš partnerystės įstatymo pateikimą:

Vilija Aleknaitė Abramikienė
Audronius Ažubalis
Valius Ąžuolas
Vytautas Bakas
Zigmantas Balčytis
Rima Baškienė
Juozas Baublys
Tomas Bičiūnas
Valentinas Bukauskas
Algirdas Butkevičius
Antanas Čepononis
Algimantas Dumbrava
Viktoras Fiodorovas
Dainius Gaižauskas
Aidas Gedvilas
Vaida Giraitytė
Ligita Girskienė
Petras Gražulis
Liudas Jonaitis
Vigilijus Jukna
Vidmantas Kanopa
Laurynas Kasčiūnas
Gintautas Kindurys
Asta Kubilienė
Linas Kukuraitis
Deividas Labanavičius
Antanas Matulas
Andrius Mazuronis
Kęstutis Mažeika
Laima Nagienė
Arvydas Nekrošius
Česlav Olševski
Andrius Palionis
Beata Petkevič
Jonas Pinskus
Arvydas Pocius
Mindaugas Puidokas
Edmundas Pupinis
Valdas Rakutis
Paulius Saudargas
Artūras Skardžius
Saulius Skvernelis
Kazys Starkevičius
Algirdas Stončaitis
Zenonas Streikus
Algis Strelčiūnas
Giedrius Surplys
Robertas Šarknickas
Rita Tamašunienė
Vilija Targamadzė
Stasys Tumėnas
Justinas Urbanavičius
Valdemaras Valkiūnas
Jonas Varkalys
Juozas Varžgalys
Aurelijus Veryga
Kęstutis Vilkauskas
Antanas Vinkus

Susilaikė:

Vytautas Gapšys
Jonas Gudauskas
Vytautas Juozapaitis
Ieva Kačinskaitė-Urbonienė
Dainius Kreivys
Laima Mogenienė
Viktoras Pranckietis

Nedalyvavo:

Guoda Burokienė
Irena Haase
Jonas Jarutis
Linas Jonauskas
Eugenijus Jovaiša
Ričardas Juška
Dainius Kepenis
Aušrinė Norkienė
Eugenijus Sabutis
Rimantė Šalaševičiūtė
Stasys Šedbaras
Agnė Širinskienė
Remigijus Žemaitaitis

Seimo narių komentarai po balsavimo:

Rita Tamašunienė: Nugalėjo sveikas protas


“Nugalėjo sveikas protas ir Seimas nepritarė Partnerystės įstatymui, kuris prieštarauja prigimtinėms teisėms, kuris įtvirtintų lyčiai neutralius šeiminius santykius. Partnerystės įstatymas yra tiesiog perteklinis mūsų teisinėje sistemoje. Visa tai, kas aktualu žmonėms, pasirinkusiems kitokią gyvenimo ir sugyvenimo formą galima įtvirtinti Civiliniame kodekse. O šis įstatymas yra Civilinio kodekso ir visų kitų lydinčių kratinys. Kodėl bandoma apeiti Konstituciją ir šeimos įtvirtintą sampratą, nepasirenkant kelio tuos santykius sureguliuoti Civiliniame kodekse? Juk tai būtų žymiai paprasčiau. O svarbiausia, kad šis įstatymas neatitinka visuomenės lūkesčių, jam nepritaria piliečių dauguma”,- teigė Seimo narė R. Tamašunienė.

A. Armonaitė nepasiduoda: tai nėra pabaiga

„Sudėtinga yra atmosfera, daug neapykantos, daug dezinformacijos ir melagienos, bet tai nėra pabaiga. Mes toliau sieksime pokyčių, sieksime, kad visi žmonės būtų lygūs prieš įstatymą, ir niekas nebūtų paraštėse, ir Lietuva pasididžiuodama kovotų už žmogaus teises kaimynystėje, kitur, tačiau užtikrintų ir savo žmonių teises”, – po balsavimo replikavo Laisvės partijos pirmininkė A. Armonaitė.

P. Gražulis: Konservatorių partija skyla toliau!

„Konservatorių partija skyla toliau! Balsuojant dėl Partnerystės įstatymo Šimonytės ir anūko Gabrieliaus Langsbergio diktatui pasipriešino jau 17 frakcijos narių! 12 balsavo prieš Partnerystės įstatymą, 3 susilaikė, o du neatvyko į balsavimą. Akivaizdu, kad Šimonytės ir Landsbergiuko liberalistinis diktatas baigsis konservatorių partijos skilimu”, – socialinio tinklo paskyroje teigė parlamentaras P. Gražulis.
A. Gedvilas: buvo gaila žiūrėti į mūsų Seimo Pirmininkę

„PARTNERYSTĖS ĮSTATYMUI – NE!!!

Taip tarė Seimas šiame etape. Tačiau Projektas grąžintas tobulinti.

Jau antrą kartą šioje kadencijoje Seimas geba susiimti ir dalis valdančiųjų, balsavusių PRIEŠ Partnerystės įstatymą, siunčia labai aiškią žinutę Vyriausybei, kad žaidimai turi savo ribas. Tai – guodžia.

Ir dar… man pirmą kartą buvo gaila žiūrėti į mūsų Seimo Pirmininkę, kuri pristatinėjo Projektą, nes jos kūno kalba rodė, kaip jai nemalonu girdėti kai kurių garbių Seimo narių pasisakymus bei kritiką.

Tai aukščiausio lygio manipuliacija “parenkant” Projekto pristatymui asmenį, kurio autoritetas didesnis. Kita vertus, žinant visuomenės reiškiamą nepalaikymą, kad 70 proc. nepritaria partnerystės įstatymui, Seimo Pirmininkės reitingai kris. O gal būtent to ir siekia (Ne)Laisvės partija?.. Dar labiau suskaldyti mus? Tik ar pavyks?

…Seimo salėje tvyrojo ypatinga įtampa…

Gaila, kad persvara tik 2 balsais.

Gaila, kad įstatymas grąžintas tobulinti.

Ir apskritai, gaila iš esmės, kad tokio lygio klausimai net nederinami su visuomene, pavyzdžiui referendumo būdu”,- socialinio tinklo paskyroje reziumavo darbietis.

Primename:

Dėl partnerystės įstatymo atšaukimo buvo pareikštas reikalavimas Didžiojo Šeimos Gynimo maršo 2021 metu.

respublika.lt