Aktualijos

Olava Strikulienė. Gabrieliaus vertybinė politika priėjo liepto galą?

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

Konservatorių deklaruojama, prieš JAV ir Briuselį demonstruojama mažos, bet narsios šalies vertybinė užsienio politika dingo įsikasusi į baltarusiškas kalio trąšas. Įsikasė tokiu pat greičiu, kokiu į Klaipėdos jūrų uostą nudarda vagonų su trąšomis sąstatai.

Komedija apgailėtina. Vienas ministras laksto po pasaulį kaip arkangelas Gabrielius. Skelbia žinią ne apie Jono Krikštytojo, bet vertybinės užsienio politikos užgimimą. Piktinasi rusiškų dujų vamzdžiu, nutiestu į Vokietiją. Įtarinėja Angelą Merkel ir Vokietiją galimomis išdavystėmis. Nes dabar jau buvusi kanclerė telefonu kalbėjosi su Aliaksandru Lukašenka ir Vladimiru Putinu. Gina Taivaną nuo Kinijos.  Gina Lietuvos valstybę nuo šalies prezidento Gitano Nausėdos. Gynė Druskininkuose baltarusiškoje sanatorijoje dirbusius Lietuvos piliečius nuo darbo. Gina Ukrainą, Sakartvelą, uigūrus. Kovingose kalbose šis ministras arkangelas kartais susitapatina ir su Lietuvos partizanais. Tačiau, kaip dabar aiškėja, menkas iš šio arkangelo būtų partizanas ar šiaip generolas.

Jei pražiopsojo ištisus baltarusiškų trąšų sąstatus. Riedančius ne per uigūrų, ne per taivaniečių, bet lietuvių apgyvendintas teritorijas. Riedančius jau po JAV ir ES naujų sankcijų Baltarusijai paskelbimo. Tad ko vertas ministras, jei nematė, kas dedasi jo panosėje? O gal matė? Tik nematančiu apsimetė? Ir kaip dabar teisintis? Kad žvalgyba nepranešė, jog nelabai broliškos trąšos surengė prieš Lietuvą hibridinį karą. Į Lietuva braunasi nelegalas kurdas ir kalis. 

Kitas komedijos dalyvis – susisiekimo ministras Marius, kuris vėlgi visiškai nekaltas kaip šventa pana Marija. Nors prisipažįsta žinojęs apie netipinę „Belaruskalij” ir AB „Lietuvos geležinkeliai” sutartį. O tiksliau – dar lapkritį sumokėtą avansą už kalio trąšų vežimą. Ir ne tik už gruodį, bet ir būsimą sausį.

Tad šis premjerės Ingridos Šimonytės ministras irgi vykdė vertybinę užsienio politiką. Už sienos esantis „Belaruskalij” davė mūsų valstybei pinigų. Vertingų. Ir mūsų valstybė tą vertę įvertino. O kodėl valstybė? Nes Lietuvos valstybė yra AB „Lietuvos geležinkeliai” vienintelė akcininkė. Ir visus 100 proc. akcijų valdo per Susisiekimo ministeriją.

Trečia komedijos dalyvė – Ingrida Šimonytė. Kabineto nesutramdanti. Vienos ministerijos vaikis moralės aukštybėse sklando. Ant žemės, matyt, tik tiesiai į lovą nutupia. Pamiegoti. Kitos ministerijos vaikis visai pažeme neleistinus krovinius, tiesa, dar ne narkotikus „stumdo”.

Apie Džo ir Ursulos sankcijas, matyt, net negirdėjęs. Ir ką dabar darys I.Šimonytės vertybiškoji Vyriausybė? Kurioje vietoje nuspręs statyti tvoras su koncertina? Kad kalis neprasmuktų. Ir šiaip kam reikalingas toks Ministrų kabinetas, kuriame du ministrai vienaip ar kitaip gamina mūsų valstybei finansinius nuostolius. Gabrieliaus vertybinė politika jau apgriovė mūsų verslo kontaktus, pelnus. Ta pati vertybinė politika sumažino ir toliau mažina „Lietuvos geležinkelių” pajamas. Ir dar smogs.

Jei reikės užmokėti „Belaruskalij” šimtus milijonų eurų už sutarties nevykdymą ir grąžinti jau sumokėtą avansą. Galų gale, „Lietuvos geležinkeliai” – ne baltarusiška sanatorija Druskininkuose. Nuostoliai dėl JAV ir ES įvestų sankcijų Baltarusijai čia bus šimteriopai didesni.

Jau geriau būtų sumaišę Lietuvą su Balkanais. Tad ar tokią amerikiečių politiką, kai baudžiama vos ne ištikimiausia JAV sąjungininkė, NATO narė, o Gabrielius su Gitanu tam neprieštarauja, iš tikrųjų galima vadinti vertybėmis grįsta politika. Kokia čia, atsiprašant, vertybė, kokia amerikiečių, briuseliečių ir Lietuvos valdančiųjų empatija? Jei dalis lietuvių, dirbančių geležinkelyje ir uoste, praras darbus. Bet Gabrielius į tą verksmingą priekaištą atsakytų, jog lietuvis – ne uigūras. Marius – kad ne trąšų vagonas. O Arvydas Anušauskas atsakytų, kad lietuvis – ne afganas vertėjas.

Dėl ko dabar jaudinasi Gabrielius ir kiti valdantieji? Tik dėl to, kad dvilypiais Ingridos Šimonytės kabineto veiksmais nuvylė JAV ir Briuselį. Ajajai, ką dabar pasakys Džo Baidenas su Ursula? M.Skuodis galbūt tikėjosi, kad vagonų sąstatai – ne CŽV kalėjimas. Niekas nesuuos. Ir „Lietuvos geležinkeliai”, valdomi principingų jauniklių, bus toliau liaupsinami už puikią vadybą. Ir vaidybą.

respublika.lt