Aktualijos

Pajudėjo Vyriausybės derybos su „Hitachi“: K. Masiulis geria šampaną, L. Balsys įtaria korupciją ir nekompetenciją

Written by admin · 3 min read

Trečiadienį buvo paskelbta: Energetikos ministerija ir Japonijos korporacija „Hitachi Ltd.“, strateginė naujos branduolinės elektrinės Lietuvoje investuotoja, pasirašė Supratimo memorandumą dėl bendrų veiksmų rengiantis įsteigti tarpinę projekto bendrovę.

Kaip LRT radijui trečiadienį komentavo energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius, susitarimas kurti tarpinę Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto bendrovę yra bendro darbo pradžia – būsimai įmonei tektų užduotis nustatyti, kiek kainuotų nauja branduolinė elektrinė, ir apibrėžti projekto vystymo kryptis bei parengti potencialiems investuotojams – Latvijai ir Estijai – pasiūlymą dėl tarpinės projekto bendrovės steigimo.

 

2012 metų spalį naujos Visagino atominės elektrinės projektas per patariamąjį referendumą buvo atmestas: 64,77 proc. balsavusiųjų pasisakė prieš naujos jėgainės statybą. Tačiau ir ankstesnioji Vyriausybė, ir dabartinė elgiasi taip, tarsi šis Tautos sprendimas jos niekuo neįpareigotų.

J.Neverovičiaus teigimu, naujos atominės elektrinės idėja vis dar neatmetama, nes Lietuvoje išlieka konkurencingos elektros gamybos problema: didžiausia dalis elektros perkama iš užsienio valstybių nepalankiomis kainomis. „Tai nepatikima ir neprisideda prie mūsų ekonomikos konkurencingumo, todėl šitas projektas išlieka viena iš alternatyvų, kurią rimtai vertiname“, – kalbėjo LRT J.Neverovičius.

Komentuodamas Energetikos ministerijos ir „Hitachi“ susitarimą, Seimo Energetikos komisijos pirmininko pavaduotojas konservatorius Kęstutis Masiulis neslėpė savo džiaugsmo: „Sugaišo daugiau nei dvejus metus, o pradeda vėl nuo to paties. Gerai atsimenu, kaip buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas sakė, kad mums pirmiesiems reikia žengti tokius žingsnius, o kiti, jeigu galės ir bus politinės valios, prisidės. Kol kas nematau naujos idėjos, bet labai sveikinu. Šiandien butelį šampano atidarysiu“.

Kitaip šį sprendimą įvertino Lietuvos žaliųjų partija – šiandien išplatintame pareiškime ji kategoriškai pasisakė prieš bet kokius bandymus reanimuoti susikompromitavusį Visagino atominės elektrinės projektą ir paragino visuomenę nepasiduoti vėl prasidedančiai atominės propagandos kampanijai.

„Mane, kaip pilietį ir politiką, stulbina ciniškas dabartinės Lietuvos valdžios požiūris į savo piliečius. Prieš dvejus metus, 2012 m. spalį kartu su Seimo rinkimais įvyko ir referendumas, kuriame Lietuvos žmonės aiškiai pasakė „ne“ naujos atominės elektrinės statyboms Lietuvos Respublikos teritorijoje. Referendume nebuvo klausiama, ar pritariate A. Kubiliaus Vyriausybės siūlomam konkrečiam „Hitachi“ kompanijos projektui. Buvo klausiama, ar mes, piliečiai, pritariame bet kokiai naujai atominei elektrinei, ir piliečių nuomonė buvo labai aiški – tam nepritarė. Nežiūrint to, energetikos ministras J. Neverovič lyg niekur nieko prieš kelias dienas su „Hitachi“ atstovu pasirašo tarpusavio supratimo memorandumą, kuriame Lietuvos piliečių sprendimą neturėti atominės energetikos ciniškai interpretuoja kaip raginimą „pagerinti“ ekonomiškai negyvybingą Kubiliaus-Sekmoko projektą! Tokio sprendimo paaiškinimai, mano nuomone, gali būti tik du: korupcinė-lobistinė tarptautinės branduolinės energetikos korporacijos įtaka arba paprasčiausia ministro nekompetencija bei nesusigaudymas Lietuvos geopolitinėje ir energetinio saugumo situacijoje“, – sakė Seimo narys Linas Balsys, šios partijos pirmininkas.

Pasak L. Balsio, Lietuvos politikai galėtų pasimokyti iš Austrijos patirties. Šioje šalyje 1978 m. buvo pastatyta atominė elektrinė, bet, kilus žmonių protestams ir įvykus antibranduoliniam referendumui, elektrinė niekuomet nebuvo paleista, vėliau – išmontuota, o savo piliečius gerbiantys šalies politikai priėmė sprendimą, jog Austrija bus nebranduolinės energetikos valstybė.

Seimo Energetikos komisijoje dirbančio žaliųjų atstovo Seime L. Balsio teigimu, per dvejus metus nuo referendumo atsirado dar daugiau įrodymų ir ekspertų išvadų, jog ne pagal kišenę Lietuvos mokesčių mokėtojams brangus atominis projektas bus ekonomiškai nekonkurencingas, gamins daug brangesnę už rinkos kainą elektros energiją, visą elektrinės gyvavimo laiką – apie penkis dešimtmečius – už jį mokės visi mokesčių mokėtojai ir jis niekada neatsipirks, o, įskaičiavus ir itin brangias branduolinio kuro laidojimo išlaidas, bus itin nuostolingas Lietuvos biudžetui.

„Negana to, tokio didelio galingumo reaktorius, kokį Lietuvai per jėgą perša korporacija „Hitachi“ , dar labiau pririš Lietuvą prie posovietinio Rusijos elektros perdavimo tinklo BRELL sistemos, kuri vienintelė šiuo metu gali garantuoti tokio galingumo elektrinės stabilumą. Apgailėtina, kad ministras J.Neverovič atvirai klaidina visuomenę, sakydamas, jog „Hitachi“ reaktorius palengvins Lietuvos atsijungimą nuo posovietinės BRELL elektros perdavimo tinklų sistemos ir pagreitins sinchronizaciją su kontinentinės Europos (pirmiausiai, Lenkijos, Vokietijos ir Prancūzijos) tinklais. Vienintelė šiuo metu atlikta galimybių studija šiuo klausimu yra atlikta Švedijos ekspertų kompanijos „Gothia Power“ tyrimas, kuris teigia ką kita: sinchronizacija su Europa, turint Lietuvoje galingą atominę, būtų apsunkinta ir gerokai pabrangintų ir taip labai brangų sinchronizacijos projektą“, – teigė L. Balsys.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko teigimu, atsakingi politikai privalo ginti pirmiausiai Lietuvos interesus, o ne komercinius „Hitachi“ ar geopolitinius Rusijos išskaičiavimus.

„Realią energetinę nepriklausomybę ir tiekimo patikimumą galime susikurti tik mažindami „Gazpromo“ dujų suvartojimą bei palaipsniui atsisakydami rusiškos elektros importo. Suskystintų dujų terminalas ir galinga elektros jungtis su Švedija mums padės realiai šiuos tikslus pasiekti ir turėti stabilų bei pigesnį energetikos išteklių ir elektros energijos tiekimą į Lietuvą. Tuo pat metu aktyviai plėtodami biokuro kogeneracinių elektrinių statybą, vėjo jėgainių parkų bei saulės kolektorių diegimą, sugebėsime apsirūpinti reikiamu kiekiu energijos iš savų, Lietuvoje esančių išteklių. Jų resursai tokie dideli, kad užtektų net ir eksportui. Reikia tik sąžiningo, nekorumpuoto politikų požiūrio“, – sakė Seimo narys L. Balsys.

tiesos.lt