Aktualijos

Piliečiai turėtų domėtis ir žinoti, dalyvauti ir kontroliuoti

Written by admin · 1 min read

Supažindiname su dr. Laisvūno Šopausko, logiko ir Lietuvos edukologijos universiteto dėstytojo, Tiesos.lt portalo bendradarbio, kartu su Lietuvos Sąrašu kandidatuojančio į Vilniaus tarybą, pozicija.

Piliečiai pernelyg dažnai įsivaizduoja, jog renka gerą ir ūkišką Poną, kuris tvarkysis savo nuožiūra, ir kuriam galima atleisti bet kokius piktnaudžiavimus vien dėl to, kad jis geras ar ūkiškas; kai paaiškėja, jog Ponas nei geras, nei ūkiškas, o paprasčiausias melagis ir sukčius, piliečiai jam keršija atiduodami balsus kitam melagiui ir sukčiui, gebančiam įtikinti, jog geru ir ūkišku Ponu bus jis. Mes niekada negyvensime demokratinėje ir klestinčioje visuomenėje, kol įsivaizduosime, jog renkame tą, kuris gavęs valdžią, išspręs mūsų problemas.

 Mums, piliečiams, laikas suvokti, kad renkame ne Poną, o mums atskaitingus pareigūnus, kurių veikla dera pradėti domėtis ne tada, kai mus užgriūva nemalonios pasekmės ar kyla skandalas, o nuolat. Dabar mes gal galime pasakyti mero pavardę, bet kokius sprendimus jis ir Taryba priima, kam savivaldybė išleidžia mūsų pinigus, kiek uždirba miestui pavaldžių įmonių ir įstaigų administracija, kaip atsiranda savivaldybės skolos, nežinome beveik nieko. Dauguma piliečių nieko nėra girdėję apie Vilniaus miestui nepalankias Valstybės kontrolės išvadas.

Visa ši informacija turi būti suprantamu pavidalu pateikta ir prieinama visiems piliečiams, o susitelkę ir organizuoti piliečiai turėtų įgyti galimybę tarti svarų žodį kiekviename bet kurio sprendimo priėmimo ir įgyvendinimo etape. Turiu omenyje pirmiausia bendruomenes ir seniūnus. Į seniūnų pareigas turi būti skiriami tie, kuriuos tiesiogiai išsirenka vilniečiai. Piliečių rinktus seniūnus, bendruomenių atstovus ir kitus aktyvių piliečių sambūrius oficiali miesto valdžia turi pradėti branginti kaip savo padėjėjus, konsultantus ir kontrolierius ir šį jų statusą formaliai įtvirtinti.
tiesos.lt