Aktualijos

Pirmasis prevencinis pokalbis (veiksmas) dėl eks-prezidentės Dalios Grybauskaitės

Written by Redakcija · 3 min read

 2020 m. vasario 14 d. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija Seime „Pirmasis prevencinis pokalbis (veiksmas) dėl eks-prezidentės Dalios GrybauskaitėsPranešimas spaudai – Dėl LR VSD ir AOTD prie LR KAM neveikimo ir valstybės išdavystės.

2018 m. Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl LR VSD ir AOTD prie LR KAM vadovų neveikimo – tarnybinių pareigų neatlikimo. Signataras Z. Vaišvila 2016-03-31 pareiškimu šioms žvalgybos tarnyboms pateikė informaciją ir įrodymus, kad tuometinė Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė tebėra pagrindinės grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui – Rusijos Federacijos – valstybės paslaptimi, informaciją apie kurią Rusijos Federacija atsisako pateikti, t.y. dėl D. Grybauskaitės darbo TSRS ambasadoje JAV 1991 m. Z. Vaišvila pateikė įrodymus  ir paaiškinimus dėl asmens duomenų klastojimo kandidato į Respublikos Prezidentus anketose (skirtingi ir vieni kitus paneigiantys duomenys pateikti LRVRK 2009 ir 2014 m. kandidatės į Respublikos Prezidentus D. Grybauskaitės anketose – darbas JAV tai 1991 m., tai 1992 m., priklausymas tai TSKP, tai LKP, taip pat bendradarbiavimo su TSRS specialiosiomis tanybomis nuslėpimas), apie JAV reikalavimą LR Vyriausybei 1999 m., kad Lietuvos ambasados JAV antra pagal rangą darbuotoja D. Grybauskaitė per 24 val. išvyktų iš JAV.

Vilniaus miesto apylinkės teismas 2018-07-26 nutartimi buvo nurodęs Generalinei prokuratūrai, kad BPK 168 str. 1 d. nuostatos leidžia atlikti Z. Vaišvilos pareiškime nurodytus veiksmus, kad įsitikinti, ar yra vada pradėti ikiteisminį tyrimą pagal BK 229 str. (dėl neveikimo). Teisėja R. Gudienė nustatė, kad vyr. prokuroras M. Jovaiša iš esmės nepasisakė dėl Z. Vaišvilos 2018-03-26 pareiškime Generalinei prokuratūrai dėl LR VSD ir AOTD prie LR KAM vadovų neveikimo nurodytų duomenų apie Prezidentę D. Grybauskaitę ištyrimo bei medžiagos pateikimo LR Seimui, išreikalavus iš šių tarnybų pagal Z. Vaišvilos 2016-03-31 prašymą surinktą medžiagą, o nustačius, kad jokia medžiaga nebuvo renkama ir tyrimas nevykdomas, dėl žvalgybos institucijų vadovų tarnybos pareigų neatlikimo pradėti ikiteisminį tyrimą pagal BK 229 str. Tad teismas pripažino, kad šis galimai nusikalstamas Lietuvos žvalgybos tarnybų neveikimas turi būti tiriamas.

LR VSD vadovas Darius Jauniškis 2018-08-16 atsakymu prisipažino, kad netiria Z. Vaišvilos pateiktos informacijos. Generalinė prokuratūra be motyvų pritarė AOTD prie LR KAM 2018-05-11 rašto teiginiui, kad duomenų apie Respublikos Prezidentą tyrimas ir vertinimas nepriskirtas AOTD kompetencijai. LR VSD nenurodė jokio teisės akto, kad neturi teisės tirti Respublikos Prezidento veiklos ir nepateikti tyrimo medžiagos LR Seimui. Tačiau LR VSD tyrė Prezidento Rolando Pakso veiklą. Įstatymas nenustato išimčių.

BPK nustato, kad ikiteisminis tyrimas privalo būti pradėtas, jei pareigūnai nustato, kad yra padarytos galimai nusikalstamos veikos. Tuo atveju, jei dėl objektyvių priežasčių negalima atlikti kai kurių tyrimo veiksmų, tyrimas gali būti stabdomas, bet nėra teisinio pagrindo jo nepradėti.

Paaiškėjo naujos aplinkybės, kurias būtina ištirti, nes yra pagrindas manyti, kad Z. Vaišvilos nurodytos aplinkybes (bent jau nuo LR VRK ir Lietuvos piliečių-rinkėjų D. Grybauskaitės nuslėptą bendradarbiavimą su buvusios TSRS KGB) patvirtino pati D. Grybauskaitė. Be to, šiuo metu ji nėra Respublikos Prezidentė.

2020-02-06 LR Seimo nario Naglio Puteikio spaudos konferencijoje LR Seime pagarsinta informacija, kad filmo “Valstybės paslaptis“ režisierius Donatas Ulvydas „Laivės TV“ laidoje „Laikykitės ten“ pokalbyje su Andriumi Tapinu (https://www.keliukai.lt/laikykites-ten-pokalbiai-su-donatu-ulvydu/15261/ ) aiškiai ir vienareikšmiškai patvirtino, kad filmo “Valstybės paslaptis“ filmavimo metu Dalia Grybauskaitė jam patvirtino, kad ji mokėsi KGB mokykloje Leningrade (šio pokalbio ištrauka: https://www.youtube.com/watch?v=ejyTYd0PAws&feature=emb_logo): „Lygiai taip pat, pavyzdžiui, kai kažkas auditorijoje mėgdavo manęs paklausti, o kur gi ta KGB mokykla. Na, o ką apie KGB mokyklą galima pasakyti. Ji pasakė, taip, aš ten mokiausi. Kiek galima apie tai kalbėti?“ – pasakojo D. Ulvydas. 

Paskelbus apie šią N. Puteikio spaudos konferenciją, socialiniame tinkle „Facebook“ D. Ulvydas šiuos savo žodžius pavadino lingvistine klaida ir savo „nusikalbėjimu“, nors vaizdo įrašas ir pokalbio turinys tai akivaizdžiai paneigia. Tuo atveju, jei kandidatė į Respublikos Prezidentus D. Grybauskaitė net du kartus LR VRK, tuo pačiu ir jos rinkėjams pateikė žinomai melagingą informaciją, kalbėti apie demokratiją ir žmonių teises bei laisves Lietuvoje nebelieka jokio pagrindo – Lietuvos žvalgybos tarnybos, netiriančios jų pačių ir p. D.Grybauskaitės įvardintos didžiausios Lietuvos valstybei grėsmės – Rusijos Federacijos ir tuometinės Lietuvos Prezidentės sąsajų, savo neveikimu veikia ne Lietuvos valstybės, bet didžiausios Lietuvos valstybės grėsmės – Rusijos Federacijos – naudai ir interesams.

Z. Vaišvila šiandien kreipėsi į LR Generalinę prokuratūrą dėl informacijos patikslinimo ir išsiaiškinimo, ar Lietuvos žvalgybos tarnybos tiria šią didelę grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Nustačius, kad tai nėra daroma, prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą ne tik dėl neveikimo, bet ir dėl tęstinės valstybės išdavystės, kurią LR VSD ir AOTD prie LR KAM vykdo bent jau nuo 2016-03-31 d., kada Z. Vaišvila joms pranešė apie šią grėsmę mūsų nacionalinam saugumui ir pateikė įrodymus.

RF-ZV_2015-06-01