Aktualijos

Prezidentas: atėjo metas pradėti naują santykių su Kanada etapą

Written by Redakcija · 1 min read
Lapkričio 25 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Kanados Generaline Gubernatore Julie Payette. Susitikime daugiausia kalbėta apie Lietuvos ir Kanados bendradarbiavimo stiprinimą saugumo, gynybos, ekonomikos, kultūros ir mokslo srityse.

  2019-11-25

 Sutarta kad Lietuva ir Kanada neišnaudoja esamo bendradarbiavimo potencialo, ypač kalbant apie technologijų ir inovacijų plėtrą.

„Mūsų santykiai su Kanada yra draugiški ir artimi. Labai vertiname, kad Kanada niekada nepripažino Lietuvos okupacijos, mums nešant Sovietų Sąjungos jungą, ir viena pirmųjų pripažino atkurtą mūsų valstybės nepriklausomybę. Šiandien mes aktyviai bendradarbiaujame, užtikrindami saugumą Baltijos šalių regione, prekyba, turizmas tarp mūsų šalių auga. Vis dėlto matome ir neišnaudotų galimybių, kurios galėtų pastūmėti mūsų bendradarbiavimą į naują etapą“, – teigė Prezidentas.

Rengiantis NATO lyderių susitikimui Londone gruodžio 3–4 d., Prezidentas pabrėžė, koks svarbus Lietuvai yra stiprus transatlantinis ryšys. „Kanados dalyvavimas ir buvimas mūsų regione, stiprinant mūsų saugumą, yra dar vienas įrodymas, kad NATO yra gyvybingas ir gebantis dorotis su kylančiomis grėsmėmis, taip pat atlikti savo pagrindinę užduotį – užtikrinti mūsų nedalomą saugumą, ginti mūsų teritoriją ir visuomenes. Turime tęsti savo įsipareigojimus vieni kitiems ir daryti viską, kad transatlantinis ryšys išliktų tvirtas“, – pridūrė Prezidentas.

Šalies vadovas akcentavo, kad yra neišnaudoto potencialo plėsti bendradarbiavimą medienos, baldų, elektronikos, tekstilės, maisto pramonių bei cheminės ir plastiko produkcijos gamybos srityse. Šiam bendradarbiavimui kelią atveria ES ir Kanados susitarimas dėl laisvosios prekybos, laikinai taikomas nuo 2017-ųjų, o Lietuvos Respublikos Seimo ratifikuotas 2018 metais.

Prezidentas pasiūlė Kanados verslo bendruomenei atkreipti dėmesį į itin palankias sąlygas Lietuvoje plėtoti finansinių, informacinių technologijų, gyvybės mokslų verslus, kurti ir tobulinti kibernetinio saugumo sprendimus. „Mūsų verslo bendruomenės tikrai galėtų dirbti drauge aukštųjų technologijų sferoje, suvienyti jėgas, kuriant inovacijas kovai su klimato kaita“, – sakė šalies vadovas.

Lietuvos vadovas Kanados Generalinei Gubernatorei pristatė Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės keliamą pavojų regiono saugumui ir išreiškė lūkestį, kad Kanada kels branduolinės saugos klausimą tarptautinėje bendruomenėje. Pasidalyta mintimis apie agresyvios Rusijos elgsenos keliamas saugumo grėsmes mūsų regione ir NATO dedamas pastangas užtikrinti Baltijos valstybių saugumą. Padėkota Kanadai už prisidėjimą prie Latvijos, o kartu ir viso Baltijos šalių regiono gynybinių pajėgų stiprinimo ir išsakytas kvietimas drauge rengti karines pratybas bei mokymus.

Lietuvos Prezidentas padėkojo Kanados Generalinei Gubernatorei už tarptautinės bendruomenės mobilizavimą, siekiant politinės paramos Ukrainai. Kanada aktyviai palaiko Ukrainos įgyvendinamas reformas ir siekį stiprinti integraciją Europos Sąjungoje. 2019 m. liepos mėn. Kanada organizavo tarptautinę Ukrainos reformų konferenciją Toronte, ši konferencija kitų metų liepos 6–7 d. vyks Vilniuje.

Per Kanados Generalinės Gubernatorės vizitą Lietuvos Prezidentas pasirodė įsisegęs į atlapą baltą kaspiną, tuo paminėdamas Baltojo kaspino dieną. Šiuo gestu šalies vadovas simboliškai solidarizuojasi su pasauliniu vyrų judėjimu, siekiančiu užkirsti kelią smurtui prieš moteris ir mergaites. „Baltojo kaspino“ kampanija prasidėjo 1991 m. Kanadoje, vėliau išplito Europoje ir visame pasaulyje.

Oficialaus vizito į Lietuvą atvykusi J. Payette mūsų šalyje lankosi pirmą kartą. Po susitikimo Lietuvoje ji vyksta oficialaus vizito į Estiją. J. Payette Generalinės Gubernatorės pareigas Kanadoje eina nuo 2017 metų.

Prezidento komunikacijos grupė

Informacija atnaujinta 2019.11.25 13:31