Aktualijos

Prof. Jonas Grigas. Kas ta Putino nusikaltėlių klika, pasiruošusi sukelti III Pasaulinį karą?

Written by Redakcija · 3 min read
Prof. Jonas Grigas. Kas ta Putino nusikaltėlių klika, pasiruošusi sukelti III Pasaulinį karą?

Nelaimė tai šaliai, kurios nevykėlis užgrobia valdžią ir suburia tokių pat nusikaltėlių kliką. Putinas pasiuntė Rusijos kariuomenę į didelės rizikos karą, kuris gali sugriauti ne tik jo šalies ekonomiką. Jis su savo KGB-istų klika pasiruošęs sukelti III Pasaulinį karą ir slepiasi Uralo kalnų oloje.

Likus kelioms dienoms iki karo pradžios, Rusijos televizija transliavo Putino saugumo tarybos posėdį. Jis retai atrodydavo labiau izoliuotas nei dviejuose pastarojo meto pasirodymuose, kur sėdi nutolęs nuo artimiausių patarėjų. Kaip vyriausiajam vadui, didžiausia atsakomybė už nekaltų žmonių žudynes tenka jam, nei jo klikai. Kyla klausimas, kas šiuo lemtingiausiu momentu turi ausis?

Tai ilgametis patikėtinis Sergejus Šoigu, pasisakęs už Putino viziją demilitarizuoti Ukrainą ir apsaugoti Rusiją nuo „karinės Vakarų grėsmės.“ Tai žmogus, kuris kartu su prezidentu vyksta į medžioklę ir žvejybą į Sibirą, ir buvo laikomas galimu įpėdiniu. Tačiau jis nejaukiai sėdi stalo gale šalia ginkluotųjų pajėgų vado ir ar Putino ausis jis gali pasiekti?

Putinas dažnai pasirodo kaip izoliuota figūra. „Shoigu turėjo žygiuoti į Kijevą ir laimėti karą“, – sako ginkluotų konfliktų specialistė Vera Mironova. Jis buvo atsakingas už Krymo užgrobimą 2014 m. Jis taip pat vadovavo karinės žvalgybos agentūrai GRU, kaltinamas dviem apsinuodijimais nervus paralyžiuojančia medžiaga – 2018 m. mirtiną išpuolį Solsberyje (JK) ir beveik mirtiną išpuolį prieš opozicijos lyderį Aleksejų Navalną 2020 m. Nuotrauka panaši į laidotuves“, – sako M. Mironova.

Valerijus Gerasimovas ir gynybos ministras Šoigu suvaidino pagrindinį vaidmenį priimant Putino strateginius sprendimus. Rusijos saugumo ekspertas Andrejus Soldatovas mano, kad gynybos ministras yra įtakingiausias prezidento balsas. „Shoigu yra atsakingas ne tik už kariuomenę, jis taip pat yra atsakingas už ideologiją.“

Jo, kaip armijos vado, darbas buvo įsiveržti į Ukrainą ir greitai užbaigti darbą. Jis vaidino svarbų vaidmenį Putino karinėse kampanijose nuo tada, kai 1999 m. vadovavo armijai Čečėnijos kare, taip pat buvo Ukrainos karinio planavimo priešakyje, praėjusį mėnesį prižiūrėdamas karines pratybas Baltarusijoje. Gerasimovas taip pat atliko pagrindinį vaidmenį karinėje Krymo aneksijos kampanijoje. Kai kurie pranešimai rodo, kad jis dabar yra pašalintas dėl stringančios invazijos į Ukrainą pradžios ir pranešimų apie prastą karių moralę. Gynybos ministras mėgsta savo uniformą, bet jis neturi karinio išsilavinimo.

„Patruševas yra pats vanagiškiausias vanagas, manantis, kad Vakarai jau daugelį metų siekė užkariauti Rusiją“, – sako Benas Noble’as, Londono universiteto Rusijos politikos docentas. Jis yra vienas iš trijų Putinui lojalių pataikūnų, kurie kartu su juo tarnavo nuo 1970-ųjų Leningrade. Kiti du pakalikai yra saugumo tarnybos vadovas Aleksandras Bortnikovas ir užsienio žvalgybos vadovas Sergejus Nariškinas.

Visas vidinis prezidento ratas yra žinomas kaip siloviki arba vykdytojai. Nedaugelis turi tiek įtakos Putinui kaip Nikolajus Patruševas. Jis ne tik dirbo su juo KGB komunizmo laikais, bet ir pakeitė jį įpėdinės organizacijos FSB vadovu 1999–2008 m. Būtent per keistą Rusijos saugumo tarybos posėdį, likus trims dienoms iki invazijos, J. Patruševas pareiškė savo nuomonę, kad JAV „konkretus tikslas“ yra Rusijos suskaidymas. Seansas buvo nepaprastas teatro kūrinys, kuriame buvo rodomas prezidentas, sėdintis teisme už stalo, kai jo apsaugos komanda vienas po kito ėjo prie pakylos ir išsakė savo nuomonę dėl Rusijos remiamų sukilėlių Ukrainoje nepriklausomybės pripažinimo. Nikolajus Patruševas išlaikė testą. „Jis yra pagrindinis karo šauklys, ir yra jausmas, kad jis paskatino Putiną šiam nusikalstamam karui“, – sako Benas Nobles.

Kremliaus stebėtojai sako, kad prezidentas pasitiki informacija, kurią gauna iš saugumo tarnybų, o Aleksandras Bortnikovas laikomas Putino šventove. Šis senas Leningrado KGB vadovas, perėmęs Putino vadovavimą FSB, kai Patruševas pakilo aukštyn. Žinoma, kad jie abu yra artimi Putinui, tačiau Benas Noble’as pabrėžia: „Negalime užtikrintai pasakyti, kas priima sprendimus“. FSB turi didelę įtaką kitoms teisėsaugos tarnyboms ir netgi turi savo specialiąsias pajėgas. Jis svarbus, bet ne tiek, kad mestų iššūkį Rusijos lyderiui ar duotų patarimų.

Sergejus Naryškinas didžiąją savo karjeros dalį buvo šalia Putino. Per Saugumo tarybos posėdį paklaustas padėties įvertinimo, žvalgybos vadovas susinervino ir nerišliai lemeno, o Putinas jam pasakė: „Mes ne apie tai diskutuojame“. Ilga sesija buvo suredaguota, bet Kremlius nusprendė parodyti savo diskomfortą prieš didelę televizijos auditoriją. „Naryškinas nepaprastai susikaupęs šokiravo, todėl žmonės klausė, kas čia vyksta“, – BBC sakė Benas Noble’as. Marką Galeotti sukrėtė toksiška viso posėdžio atmosfera.

Žiniasklaida skelbė: Putinas per susitikimą su aukščiausiais Rusijos saugumo pareigūnais spaudžia šnipų vadą Sergejų Naryškiną. Tačiau Andrejus Soldatovas mano, kad Putinas tiesiog mėgavosi šia akimirka: „Putinas mėgsta žaisti su savo vidiniu ratu, todėl jis Naryškiną parodė kvailiu“.

Naryškinas ilgą laiką buvo V. Putino šešėlyje – 1990-aisiais Sankt Peterburge, 2004 m. – V. Putino biure ir galiausiai tapo parlamento pirmininku. Tačiau jis taip pat vadovauja Rusijos istorijos draugijai ir teikė Putinui savo iškreiptą istorijos supratimą.

Praėjusiais metais jis davė interviu BBC korespondentui Maskvoje Steve’ui Rosenbergui, kuriame veidmainiškai neigė, kad Rusija įvykdė apnuodijimus ir kibernetines atakas ar kišosi į kitų šalių rinkimus. Bet Putinui ir jo klikai ateina galas.

Parengta pagal „BBC News.“

tiesos.lt