Mums rašo

Ramūnas ALAUNIS. Karo Ukrainoje Operatyvinė Informacija. 10-oji karo diena

Written by Redakcija · 7 min read

Dešimtoji karo diena buvo pažymėta keliais svarbiais įvykiais. Visų pirma, Rusijos pusė bandė suteikti humanitarinius koridorius vietos gyventojams iš Mariupolio ir Volnovachos. Kovo 4 dieną Rusijos pusė pateikė tokį pasiūlymą savo priešininkui. Dėl humanitarinio koridoriaus organizavimo sutarta kovo 5 d., nuo 10 iki 6 val. vietos laiku. Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus Komitetas (ICRC) buvo informuotas apie evakuacijos priemones.

Evakuacijos pradžia buvo numatyta 11 val., maršrutu Mariupolis – Nikolskoje – Rozovka – Polochy – Orechovas – Zaporožė. Evakuacija turėjo vykti iš trijų vietų: sporto komplekso „Iljičevecas“ (Nachimovo prospektas, 53); Dramos teatras (Teatro aikštė, 1); Kalmiaus rajono administracija (Metalurgovo pr. 193) miesto autobusais arba privačiomis transporto priemonėmis iš anksto numatytame maršrute.

Vidurdienį paaiškėjo, kad humanitarinio koridoriaus organizavimas buvo sutrikdytas. Apie 16 val. vietos laiku, TRKK paskelbė pranešimą, kad saugus humanitarinis perėjimas iš Mariupolio ir Volnovachos kovo 5 d. nebebus organizuojamas dėl Ukrainos kariuomenės priimtų sprendimų.

Nacionalistinių batalionų kariai tūkstančiams vietos gyventojų visiškai užblokavo išvažiavimą iš miestų. Formali priežastis – neva humanitarinio koridoriaus nesaugumas. Kijevas apkaltino Rusijos gynybos ministerijos vadovybę ir Donecko karines pajėgas nesustabdžius Mariupolio ir gretimų gyvenviečių apšaudymo. Tuo pačiu metu nebuvo pateikta jokių faktų, kad sutarta vieta buvo apšaudyta. Ukrainos Ginkluotųjų Pajėgų vadovybė Kijeve pranešė, kad „niekas neatvyko į evakuaciją“. Tai paneigia vietos gyventojai, taip pat foto ir vaizdo medžiaga iš evakuacijos punktų.

Dėl Ukrainos kariuomenės veiksmų sutartais saugumo koridoriais negalėjo išvykti nei vienas civilis gyventojas. Matyt dėl to, kad šių miestelių gyventojus Ukrainos nacionalistiniai dariniai laiko „žmogiškaisiais skydais“.

Kovo 5 dieną iš Mariupolio savo jėgomis sugebėjo ištrūkti iš miesto tik trys šeimos, iš viso 17 asmenų, įskaitant vaikus. Šie žmonės nebuvo girdėję apie jokį humanitarinį koridorių. Jie pranešė, kad Kijevo valdžia niekam nepranešė jų gyvenamojoje vietovėje apie tokį humanitarinį koridorių. Jų šeimos spėjo palikti miestą  apšaudomos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų. Iš Mariupolio pabėgę žmonės pranešė, kad nacionalistai užminavo kelius ir susprogdino tiltus, leidžiančius žmonėms palikti miestą.

Mariupolyje susprogdintas daugiaaukštis gyvenamasis namas

Taip pat kovo 5 dieną iš Mariupolio gauta informacija. Anksčiau iš vakarinių Ukrainos regionų (Stepono Banderos šalininkų) į Mariupolį atvykę vadinamųjų „teritorinės gynybos“ padalinių nariai užminavo ir susprogdino daugiaaukštį gyvenamąjį namą. Rūsyje po griuvėsiais buvo  200 žmonių, daugiausia moterų ir vaikų. Patikslintais duomenimis Mariupolyje namą  adresu Meotidi bulvaro 15/20 susprogdino iš vakarinių Ukrainos ragionų į Mariupolį atvykę vadinamųjų „teritorinės gynybos“ būrių savanoriai. masiškai minavo įėjimus į gyvenamuosius namus.

Nuotraukoje: Ukrainos „teritorinės gynybos“ būrių savanoriai

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/territorialdefence.jpg

Kadangi paliaubų režimas šiuo metu yra sulaužytas, Mariupolio miesto valymas greičiausiai prasidės artimiausiomis dienomis ar valandomis.

Mariupolio gyventojai prašo Ukrainos nacionalistų nedislokuoti savo pozicijų prie jų gyvenamųjų namų ir ligoninių.

Pro Mariupolį tekančios Kamius upės kairiojo kranto miesto rajonas išlieka pagrindine Ukrainos nacionalistų batalionų tvirtove. Bendros Rusijos ir Donecko pajėgos į šį rajoną dar neįžengė. Gatvių mūšiai Mariupolyje dar neprasidėjo, Rusų kariai tebėra miesto pakraštyje.

Tuo pačiu metu Ukrainos nacionalistų batalionai ima įkaitais vietos civilius. Nors centrinė Ukrainos kariuomenės vadovybė prarado pajėgų kontrolę blokuojamame Mariupolio mieste, nacionalistai naudoja vadinamosios teritorinės gynybos narius kruviniems karo nusikaltimams vykdyti.

Rusijos pajėgos prieš kelias dienas Mariupolyje užtikrino humanitarinį koridorių civiliams, tačiau norėdami jį pasiekti, miesto gyventojai pirmiausia turi palikti miestą. Į juos šaudo ginkluoti Ukrainos kovotojai, o Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariai atkirto išėjimą civiliams, nes išvažiuodami iš miesto Ukrainos kariai susprogdino tiltus prieš tai nepranešę gyventojams.

Iš Mariupolio spėjusios ištrūkti šeimos sakė apie humanitarinį koridorių net negirdėjusios. Jos bėgo iš miesto beveik savaitę apšaudomos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų.

Iš deklaruotų 200 tūkstančių civilių iš Mariupolio ir 15 tūkstančių iš Volnovachos į atvirus humanitarinius koridorius iki šiol niekas neatvyko. 

Dinecko respublikos valdžios atstovai neseniai perspėjo apie būsimas masinių civilių žudynių provokacijas Mariupolyje. Kijevas deda visas pastangas, kad dėl visų nusikaltimų konflikto metu kaltintų Rusiją, tačiau paprasta situacijos vietoje analizė atskleidžia, kad dauguma tokių teiginių yra Kijevo režimo vykdomas melas ir kruvinos provokacijos.

Antrąjį bandymą evakuoti gyventojus iš Mariupolio Donecko pajėgų saugomais humanitariniais koridoriais sunaikino Ukrainos pajėgos

Kovo 6 dieną dar kartą buvo bandoma evakuoti civilius iš blokuojamo Mariupolio miesto. Pasak Donecko valdžios atstovų, Donecko pajėgos humanitariniais koridoriais iki šiol evakuavo iš miesto daugiau nei 300 gyventojų.

Kita vertus, Ukrainos pusė atsisakė garantuoti paliaubų režimą Mariupolio ir Volnovachos miestuose, teigia Donecko liaudies respublikos liaudies milicijos atstovas Eduardas Basurinas.

Ukrainos ginkluotosios pajėgos atsitraukdamos iš Mariupolio sprogdino tiltus

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/1212121.jpg

Kovo 5 dieną pirmasis bandymas evakuoti civilius iš Mariupolio ir Volnovachos žlugo. Kovo 6-osios naktį Donecko respublikos pajėgos sunaikino 36-ąją Ukrainos ginkluotųjų pajėgų jūrų pėstininkų brigadą, dislokuotą priešakinėse linijose tarp Mariupolio ir Volnovachos kur ėjo humanitarinis koridorius. 

Second Attempt Of Evacuation From Mariupol. DPR Secured Humanitarian Corridors, Destroyed Ukrainian Forces In Suburbs (18+)
Second Attempt Of Evacuation From Mariupol. DPR Secured Humanitarian Corridors, Destroyed Ukrainian Forces In Suburbs (18+)

Mariupolio miesto puolimo uždelsimu ir humanitarinių procedūrų atidėjimu pasinaudojo Ukrainos pajėgos, kurios bandė siųsti karinį pastiprinimą paremti nacionalistų batalionus Mariupolio mieste.

Kovo 6 d. Donecko daliniai sunaikino kitą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinę koloną, kuri ėjo Mariupolio fronto linijų link. Buvo konfiskuota arba sunaikinta daug sunkiosios karinės įrangos, įskaitant tris „Uragan“ MLRS.

.

https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/0909-2-2.jpg
https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/0909-5.jpg

Pasak Donecko respublikos milicijos, Ukrainos ginkluotosios pajėgos smogė į „Azovo“ specialiojo būrio būstinę Mariupolyje taktine raketų sistema „Tochka-U“. Anot pranešimo, žuvo daugiau nei 20 „Azovo“ bataliono kovotojų. Ši ataka buvo įvykdyta dėl kilusių nesutarimų tarp Ukrainos Ginkluotųjų Pajėgų ir „Azovo“ bataliono vadų.

Nacionalistų batalionai kelia didelę grėsmę ne tik Rusijos kariams, bet ir vietos civiliams, kurie buvo laikomi įkaitais mieste, taip pat dabartiniam Kijevo režimui ir prezidentui Zelenskiui. Šiandien, kai Rusijos kariai perėmė kelių didžiųjų miestų kontrolę ir tęsia savo žygį, šie Ukrainos nacionalistų batalionų nariai nukreiptų ginklus į prezidentą Zelenskį, jei jis sutiktų su Ukrainos pralaimėjimu ar kapituliacija. Tuo tarpu aukų skaičiai auga abiejų kariaujančių pusių gretose, taip pat tarp civilių.

Pranešama, kad „Azovo“ nacionalistų bataliono nariai, šiuo metu užblokuoti Mariupolio mieste atsisako paklusti ir derinti savo veiksmus su Ukrainos kariuomenės vadovybe.

Ukrainian Armed Forces Destroyed Headquarters Of Azov Nationalist Battalion In Mariupol - Report

Kovo 5 dieną nė viena pusė nepadarė reikšmingos pažangos frontuose. Tuo pat metu Rusijos Federacijos, Donecko ir Lugansko ginkluotųjų pajėgų daliniai tęsė puolimą tam tikrose vietovėse.

Lugansko liaudies respublikos pajėgų grupuotė tęsė puolimą ir užėmė Golikovos, Nevskoje ir Katerinovka gyvenvietes. Lugansko kariai toliau apsupo Severodonecko-Lisičiansko aglomeraciją iš šiaurės, traukdami Kramatorsko link. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų daliniai įnirtingai priešinasi. Rusijos kariuomenė toliau veržiasi iš šiaurės (Charkovo grupė) į vakarus ir pietvakarius, siekdama šiame regione uždaryti Ukrainos pajėgų grupę. Netoli Iziumo vyksta mūšiai. Buvo pranešta apie Kramatorsko apšaudymą. Kelias Izium-Slaviansk liko neatkirstas.

Donecko liaudies respublikos ginkluotųjų pajėgų daliniai perėmė Zachatovo, Chlebodarovkos, Novotatarovkos gyvenvietes į pietvakarius nuo Volnovachos, Mirne iš pietryčių nuo Volnovachos. Į priekį buvo 7 kilometrai.

Kovos tęsiasi Volnovakhoje.

Kovo 5 d. Volnovachoje žuvo atskiro Donecko respublikos žvalgybos bataliono „Sparta“ vadas su šaukiniu „Vocha“. Prieš  jis pakeitė žuvusį bataliono įkūrėją šaukiniu „Motorola“.

Prie Mariupolio atnaujinus aktyvią veiklą, Donecko daliniai užėmė Sopinės kaimą rytiniame Mariupolio miesto pakraštyje.

Rusijos ginkluotųjų pajėgų daliniai žengdami į priekį plačiu frontu perėmė daugybę Zaporožės srities gyvenviečių: Marfopolį, Zatišę, Malinovką, Removką, Orlinoją, Volodiną į pietus ir į rytus nuo svarbaus transporto mazgo Huliaipolio; Malaja Tokmačka, Novokarlovka kryptimi nuo Polochy iki Orechovo. Rusijos grupuotė regione ir toliau sėkmingai apsupa Ukrainos dalinius ir junginius, sutelktus netoli Volnovachos srities ir į vakarus nuo Donecko iš vakarų.

Netoli Charkovo vyksta sunkios kovos. Miestas iš dalies blokuotas, bet neapsuptas. Iš Charkovo vis dar galima išvykti traukiniu ir keliais į vakarus. Civilių išvažiavimas iš Charkovo Rusijos sienos kryptimi užblokuotas. Gauta pranešimų apie kautynes miesto viduje ir dideles Rusijos karinės technikos kolonas judėjusias miesto link. Vyksta aktyvus Rusijos aviacijos puolimas

. https://southfront.org/wp-content/uploads/2022/03/Kharkiv-2.jpg

Kovo 5 d. situacija prie Kijevo buvo sunki besiveržiančiai Rusijos kariuomenei į vakarus nuo sostinės vyko intensyvios kovos. Mūšiai tęsėsi prie Bučos ir Irpeno. Ukrainos kariniai daliniai bandė kontratakuoti Rusijos kariuomenės dalinius. Yra pranešimų apie aukas iš abiejų pusių, tą patvirtina nuotraukos ir vaizdo įrašai, kuriuose užfiksuota sunaikinta Rusijos technika judėjusi šia kryptimi. Ukrainos kariai nukreipia artilerijos ugnį iš civilių namų.

Brovary rajonas greta Kijevo vis dar nebuvo šturmuotas. Rusijos padaliniai yra arti gyvenamųjų rajonų.

Černigovas ir Sumai yra užblokuoti. Mažai tikėtina, kad puolimas prasidės artimiausiomis dienomis. Virš Černigovo buvo numuštas Rusijos oro pajėgų priešakinės linijos naikintuvas-bombonešis Su-34 panaudojus nešiojamas oro gynybos sistemas. Vienas pilotas žuvo, o kitas sučiuptas.

Rusija apleido kelias gyvenvietes netoli Mykolajevo

Ukrainos Ginkluotųjų Pajėgų daliniai atstūmė Rusijos kariuomenę iš Baštankos, Piskiko ir Marianivkos gyvenviečių Mykolaivo pakraštyje. Pranešta apie Rusijos kariuomenės karinės technikos praradimus.

Šiuo metu artimiausia Rusijos pajėgų tvirtovė į šiaurę nuo Mykolajevo yra Kašperovo-Nikolajevkos kaime.

Anksčiau kovo 5 d., į šiaurę nuo Mykolajevo Ukrainos ginkluotosios pajėgos ir teritorinės gynybos padaliniai įsitvirtino Peresadovkos kaime, kur kovo 5 d. popietę kaupė karines mašinas būsimam puolimui.

Numuštas Rusijos kari nis sraigtasparnis. Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms prie Mykolajevo  pavyko numušti vieną Rusijos karinių oro pajėgų kovinį sraigtasparnį. Pranešama, kad buvo sėkmingai panaudota „Stinger“ nešiojama oro gynybos sistema. Prieš karo Ukrainoje pradžią tokias žemė-oras „Stinger“ raketas Lietuvos vyriausybė nusiuntė Ukrainai.

Kovo 5-6 dienomis galima pastebėti, kad bendra iniciatyva vis dar yra Rusijos ginkluotųjų pajėgų pusėje. Tuo pat metu Rusijos puolimas sulėtėjo arba sustojo daugeliu krypčių. Karinės veiklos sėkmė vis dar nevirto strategine sėkme, o tai reiškia pagrindinių Ukrainos ginkluotųjų pajėgų grupuočių pralaimėjimą Ukrainos rytuose.

Rusijos ginkluotosios pajėgos kitame operacijos etape ruošiasi permesti antrąjį karių ešeloną strateginėms užduotims spręsti.

Rusijos  gvardijos daliniai formuojami ir dislokuojami į okupuotas teritorijas užnugario ir ryšių apsaugai.

Dabartiniai Rusijos ginkluotųjų pajėgų veiksmai patvirtina anksčiau skelbtą informaciją, kad Maskva iš pradžių planavo karinę operaciją Ukrainoje 30 dienų. Kol kas signalų, kad šis planas nebus įgyvendintas, nėra.

Kovo 6 dieną Ukrainos Generalinės prokuratūros atstovas Andrėjus Siniukas pareiškė, kad iki šiol paleista apie 5 tūkst. kalinių. Jie gavo ginklus, pažadėdami kovoti su Rusija.

https://hromadske.ua/ru/posts/byvshih-voennyh-osvobozhdayut-iz-pod-strazhi-oni-idut-zashishat-ukrainu

Ukrainos policija užsiima elito apsauga, o civiliai  dabar turi savo jėgomis bausti plėšikus ir marodierius. Sučiupti plėšikautojai rišami prie gatvių stulpų ir plakami rykštėmis.

Kovo 5 d. Kijeve buvo nužudytas Ukrainos delegacijos narys dalyvavęs pirmajam derybų su Maskva raundui.

Ukrainos sostinės centre prie Pečersko teismo pastato buvo nužudytas Ukrainos derybininkas dalyvavęs pirmajame Rusijos ir Ukrainos susitikime Gomelyje Denisas Kirejevas. Jam buvo šauta į galvą.

https://www.unian.net/politics/ukrainskiy-peregovorshchik-kireev-pogib-na-speczadanii-gur-minoborony-novosti-ukraina-11730952.html

Ukrainos laikraštis UNIAN pranešė, kad J. Kirejevas žuvo po to, kai jį sulaikė Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) nariai. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Denisas Kirejevas buvo įtariamas valstybės išdavyste.

Kaip rašo Ukrainos laikraštis strana.ua, J. Kirejevas buvo artimas buvusiam ministro pirmininko pavaduotojui Viktoro Janukovyčiaus prezidentavimo laikotarpiu Andrejui Kliujevui. Jis dirbo bankininkystės sektoriuje.

Lugansko srityje kovo 1 dieną rastas negyvas Kremenaja kaimo meras Vladimiras Strukas, kuris anksčiau siūlė vietos tarybos deputatams pradėti bendrauti su Rusija. Pasak jo sutuoktinės, jį pagrobė nepažįstami ginkluoti užpuolikai. Vėliau jo kūnas buvo rastas su šautine žaizda širdyje.

https://telegraf.com.ua/mestnyiy/2022-03-02/5698139-mera-yakiy-proponuvav-spivpratsyuvati-z-rosiyanami-znayshli-mertvim

Kovo 4 dieną vadinamosios teritorinės gynybos kovotojų poste buvo sučiuptas Ukrainos Aukščiausiosios Rados opozicijos deputatas Nestoras Šufrichas. Jis ragino nustoti kariauti ir siekti taikos su Rusija. Dabartinė jo buvimo vieta nežinoma.