Aktualijos

Rita Vidugirienė. Tarptautinė visuomenė turi daryti maksimalų spaudimą Šiaurės Korėjai

Written by Biciulystė Siūlo · 3 min read

Tarptautinė visuomenė turi padidinti spaudimą Šiaurės Korėjai iki maksimalaus. Tai šeštadienį per derybas Vietname su Kinijos prezidentu Si Dzinpingu (Xi Jinping) pareiškė Japonijos premjeras Šindzas Abė (Shinzo Abe), praneša naujienų agentūra „Kiodo“.

„Visa tarptautinė visuomenė turi iki maksimaliai galimo lygio padidinti spaudimą Šiaurės Korėjai, jo žodžius cituoja agentūra. Pažymima, kad Japonijos vyriausybės vadovas taip pat pareikalavo iš Si Dzinpingo, kad Kinija sustiprintų savo vaidmenį sprendžiant Šiaurės Korėjos problemą.Įtampa Korėjos pusiasalyje išlieka dėl Pchenjano aktyviai plėtojamų raketų ir branduolinių ginklų programų. Šių metų liepą Šiaurės Korėja du kartus išbandė balistines raketas, rugpjūčio 29 d. ir rugsėjo 15 d. atliko dar du raketų bandymus, o rugsėjo 3 d. paskelbė sėkmingai atlikusi vandenilio bombos bandymą. Reaguodama į tai, Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba sugriežtino tarptautines sankcijas Šiaurės Korėjai.

V.Putinas jaučiasi įžeistas dėl kaltinimų kišimusi į JAV prezidento rinkimus

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jaučiasi įžeistas dėl kaltinimų jo šaliai, esą ši kišosi į JAV prezidento rinkimus, pareiškė Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump), trumpai pabendravęs su juo Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) forumo kuluaruose, informuoja naujienų tarnyba BBC.

Rusijos prezidentas pareiškė žurnalistams, kad neįvykęs atskiras susitikimas su JAV prezidentu D. Trampu APEC forume rodo, kad krizė ir toliau drebina abiejų šalių santykius. Kartu V. Putinas trumpą susitikimą su D. Trampu pavadino sėkmingu. „Forumo metu mes pasikalbėjome, bendravome. Apskritai viską, ką norėjome, aptarėme“, – sakė jis.

Savo ruožtu, D. Trampas pasakė, kad iš viso du ar tris kartus trumpai bendravęs su V. Putinu susitikimo Vietname metu.

D. Trampas ir V. Putinas APEC forume nesusitiko dvišalėms deryboms, nors apie tokį galimą susitikimą prieš forumą buvo daug kalbėta ir rašyta. Lapkričio 3 d. D. Trampas pareiškė, kad gali susitikti su V. Putinu per savo turą po Azijos-Ramiojo vandenyno regiono šalis. Pasak jo, jis ketina aptarti situaciją Šiaurės Korėjoje, Sirijoje ir Ukrainoje. Tačiau penktadienį, lapkričio 10 dieną, Baltųjų rūmų atstovė spaudai Sara Sanders (Sarah Sanders) pareiškė, kad derybos tarp Rusijos ir JAV lyderių neįvyks. „Kalbant apie susitikimą su V. Putinu, toks susitikimas niekad nebuvo patvirtintas, ir jis neįvyks“, – sakė ji.

D.Trampas ir V.Putinas pritarė bendram pareiškimui dėl Sirijos

Jungtinių Valstijų ir Rusijos prezidentai Donaldas Trampas (Donald Trump) ir Vladimiras Putinas, trumpai pabendravę Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) forumo kuluaruose, šeštadienį pritarė bendram pareiškimui dėl Sirijos. Kaip praneša Kremlius, jie sutarė siekti įveikti vadinamąją „Islamo valstybę“ (IS) Sirijoje.

Pareiškimą, parengtą abiejų šalių ekspertų, galutinai suderino šeštadienį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas ir JAV valstybės sekretorius Reksas Tilersonas (Rex Tillerson). Pareiškimas buvo specialiai parengtas susitikimui Da Nange. 

Bendrame savo pareiškime prezidentai D. Trampas ir V. Putinas pakartojo palaikantys taikos derybas Ženevoje. Jungtinės Valstijos ir Rusija pabrėžė, kad užsitęsusiam konfliktui Sirijoje nebus „karinio problemų sprendimo“, skelbia dpa, remdamasi Rusijos žiniasklaida. Oficialaus patvirtinimo iš JAV dėl pareiškimo kol kas negauta.

Abiejų šalių prezidentai patvirtino palaikantys Sirijos suverenitetą, savarankiškumą, vienybę ir teritorinį vientisumą pagal priimtą JT Saugumo Tarybos rezoliuciją dėl Sirijos (Nr. 2254).

Vietname, Da Nango uostamiestyje, kur vyko APEC forumas, abiejų šalių vadovai turėjo progos trumpai pabendrauti tris kartus forumo kuluaruose. Pirmą kartą prezidentai buvo susitikę šių metų liepą Vokietijos Hamburgo mieste, kur vyko didžiojo dvidešimtuko (G20) viršūnių susitikimas. 

D. Trampas ir V. Putinas APEC forume nesusitiko dvišalėms deryboms, nors apie tokį galimą susitikimą prieš forumą buvo daug kalbėta ir rašyta. Lapkričio 3 d. D. Trampas pareiškė, kad gali susitikti su V. Putinu per savo turą po Azijos-Ramiojo vandenyno regiono šalis. Pasak jo, jis ketina aptarti situaciją Šiaurės Korėjoje, Sirijoje ir Ukrainoje. Tačiau penktadienį, lapkričio 10 dieną, Baltųjų rūmų atstovė spaudai Sara Sanders (Sarah Sanders) pareiškė, kad derybos tarp Rusijos ir JAV lyderių neįvyks. „Kalbant apie susitikimą su V. Putinu, toks susitikimas niekad nebuvo patvirtintas, ir jis neįvyks“, – sakė ji.

Ramiojo vandenyno partnerystės dalyviai pakeitė jos pavadinimą

Likusios Ramiojo vandenyno partnerystės (TPP) dalyvės sutarė dėl peržiūrėto pakto „pagrindinių elementų“, tačiau pakeitė pavadinimą, šeštadienį pranešė Vietnamo pareigūnas.

„Mes sutarėme dėl daugelio svarbių klausimų per pastarąjį derybų ratą ir sutarėme išlaikyti TPP, bet nauju pavadinimu: „Visapusė ir pažangi Ramiojo vandenyno partnerystė“ (CPTPP), per spaudos konferenciją Da Nange šeštadienį sakė Vietnamo prekybos ministras Tran Tuan Anhas (Tran Tuan Anh). „Visapusė reiškia, kad sutartis apims ne tik prekybą, bet ir investicijas, intelektinės nuosavybės apsaugą ir kitus dalykus. Pažangi reiškia, kad partnerystė bus progresyviausia, lyginant su kitomis, egzistuojančiomis pasaulyje“, – paaiškino ministras.

Japonijos ekonomikos ministras Tošimicu Motegis (Toshimitsu Motegi) vėlyvą ketvirtadienio vakarą pareiškė, kad derybininkai pasiekė principinį „ministrų lygmens susitarimą“ dėl TPP. Tačiau vėliau Kanados užsienio prekybos ministras Fransua Filipas Šampanas (Francois-Philippe Champagne) „Twitter“ paskyroje paneigė savo kolegos pasisakymą bei teigė, kad „nėra jokio principinio TPP susitarimo“.

Abejonės dėl derybų sėkmės sustiprėjo po to, kai Kanados premjeras Džastinas Triudo (Justin Trudeau) nepasirodė penktadienio vakare planuotose derybose.

Susitarimas dėl TPP formavimo po septynerius metus trukusių derybų buvo pasiektas praėjusių metų vasarį. Šioje didžiausioje prekių, paslaugų, kapitalų ir technologijų laisvo judėjimo regioninėje zonoje turėjo dalyvauti dvylika šalių: Japonija, Australija, Brunėjus, Kanada, Čilė, Malaizija, Meksika, Naujoji Zelandija, Peru, Singapūras, Vietnamas ir JAV.

Tačiau tolesne prekybos pakto ateitimi suabejota po to, kai, praėjus vos kelioms dienoms po inauguracijos, JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) pasirašė potvarkį, kuriuo šalis pasitraukė iš susitarimo.

TPP sutartis, kurią palaikė buvęs JAV vadovas Barakas Obama (Barack Obama), buvo skirta prekybos tarifų mažinimui regione, bet D. Trampas pirmenybę teikia dvišaliams susitarimams.

ELTA