Aktualijos

Spaudos konferencija Seime „Prokuratūra nenori nustatinėti, kokie politikai nurodė apšmeižti kardinolą Vincentą Sladkevičių, Donatą Banionį ir Saulių Sondeckį bendradarbiavimu su KGB“.

Written by Redakcija · 1 min read

2018 m. kovo 30 d. 10.30 val. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų Audriaus Butkevičiaus ir Zigmo Vaišvilos spaudos konferencija Seime „Prokuratūra nenori nustatinėti, kokie politikai nurodė apšmeižti kardinolą Vincentą Sladkevičių, Donatą Banionį ir Saulių Sondeckį bendradarbiavimu su KGB“. (pranešimas)

2018-01-26 d. signatarai Audrius Butkevičius ir Zigmas Vaišvila kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį dėl Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro vadovės Teresės Birutės Burauskaitės atleidimo iš pareigų dėl a.a. kardinolo Vincento Sladkevičiaus, a.a. Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio apšmeižimo 2018-01-05 d. interneto svetainėje „kgbveikla.lt“, be įrodymų ir be įstatymu nustatytos liustracijos paskelbus juos slapta bendradarbiavusiais su TSRS KGB. „Nuogos tiesos“ laidoje tuo užsiimti viešai pasižadėjo Seimo narys Naglis Puteikis. Deja, Seimo pirmininkas ir N. Puteikis tyli.Signatarų A. Butkevičiaus ir Z. Vaišvilos pareiškimas Generaliniam prokurorui Evaldui Pašiliui dėl p dėl ikiteisminio tyrimo dėl šių mirusiųjų apšmeižimo ir atminimo paniekinimo, nes pati T. B. Burauskaitė prisipažino, kad tai padarė politikų spaudimu ir tyčia, nes „visuomenė turi tai žinoti“, buvo persiųstas Vilniaus miesto apylinkės prokuratūrai.

Prokuroras Benediktas Leišys priėmė nutarimą atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą.

Nutarimas paprastas, tačiau ir stulbinantis. Paaiškėjo, kad prokuratūra net nenori nustatinėti, kokie politikai nurodė LGGRTC-ui apšmeižti kardinolą Vincentą Sladkevičių, Donatą Banionį ir Saulių Sondeckį bendradarbiavimu su KGB. Apie tai prokuroro B. Leišio nutarime – nė žodžio.

Signatarai A. Butkevičius ir Z. Vaišvila pateikė teismui skundą dėl šio prokuroro nutarimo ir ruošia kreipimąsi į Generalinį prokurorą E. Pašilį, kad jis surašytų prokuroro nutarimą dėl šių mirusiųjų Lietuvos žymių žmonių apšmeižimo ir paniekinimo. Signatarams nesuprantama prokuroro B. Leišio nuomonė, kad LGRTC prierašas, jog duomenys apie tariamai slapta bendradarbiavusius šiuos žinomus žmones yra nepagrįsti, panaikina pagrindus pradėti ikiteisminį tyrimą dėl jų šmeižto. Signatarų nuomone ir sveiko proto logika, tai tik patvirtina p. T. B. Burauskaitės ir jos pavaldinių tyčią.

Prokuroras B. Leišys nevertino ir iš anksto suplanuotos ir organizuotos akcijos visumos. Tik paskelbus šį šmeižtą visų trijų asmenų puslapiuose Wikipedijoje iškart buvo įrašyta, kad jie slapta bendradarbiavo su KGB. Šią identišką informaciją žaibiškai vienu metu paskelbė BNS, LRT, Delfi.lt, Diena.lt ir kitos pagrindinės žiniasklaidos priemonės. Todėl akcijos planavimas ir tyčia – akivaizdūs.

Prokuroras B.Leišys visiškai nevertino ir kito esminio fakto – T. B. Burauskaitė raštu signatarams patvirtino, kad LGGRTC nesikreipė į Algimanto Urmono vadovaujamą tarpžinybinę liustracijos komisiją, kuriai vienintelei įstaymu suteikta teisė nuspręsti, ar asmuo bendradarbiavo su slaptosiomis TSRS tarnybomis.

Netirtas ir signatarų argumentas, kad ši plataus mąsto šmeižto akcija buvo atsakas į tai, kad 2018-01-03 d. signataro Z. Vaišvilos spaudos konferencijoje prisipažino teroristines ir antivalstybines akcijas vykdę asmenys, kurie užsakymus ir atlygį už tai gaudavo iš Vytauto Landsbergio per jo padėjėją Andrių Tučkų.

Signatarų Audriaus Butkevičiaus ir Zigmo Vaišvilos nuomone, šias patyčias iš mirusiųjų Lietuvą garsinusių asmenų ir valdžios svertus turinčių asmenų savavaldžiavimą būtina pabaigti ir griežtai įvertinti.

Up Next: