Aktualijos

Valdas Vasiliauskas: Kas mus vizgina?

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

Praėjusią ir šią savaitę regėjome, kaip plėnimis virsta Vytauto Bako it deimantas žėrėjusi politinė karjera. Dar neseniai buvęs pastarosios Seimo kadencijos įtakingiausias tribūnas, kurio kiekvieną žodį gaudė politikai ir visuomenė, nūnai veltui braižėsi apie Seimo valdybos duris, supratimo nerado net Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK), kuriam vadovaudamas jis sulaukė savo žvaigždžių valandos – didelį atgarsį sukėlęs parlamentinis tyrimas dėl asmenų, verslo subjektų ir interesų grupių poveikio valstybės institucijoms. Matyt, buvęs NSGK pirmininkas tikėjosi pakartoti triumfą, tačiau jo grėsmingus pareiškimus į archyvą pasiuntė ir Generalinė prokuratūra su Specialiųjų tyrimų tarnyba, netikėtai vėsiai, gal net pašaipiai sutiko ir opozicija, su kuria iki tol jis palaikė lipšnius santykius.

Kur visi tie, kurie sveikino V.Baką su „drąsiausiu visų laikų korupcijos tyrimu“, laimino jo turą po Lietuvą su tyrimo išvadomis? Po teisybei tos liaupsės buvo gerokai perdėtos: tyrimas daugeliu atvejų atrajojo senas istorijas (M.Basčio, Ignalinos AE ir „Nukem“ reikalai, Darbo partijos byla), keistai dubliavo dar nė neįpusėjusį „MG Baltic“ ir Liberalų sąjūdžio teismo procesą. Įsijautęs į vaidmenį, NSGK pirmininkas ir tyrimo vadovas neatsispirdavo pagundai net užbėgti teismui už akių, pažerdamas kaltinimus ir nuosprendžius, kad vienas stambiausių lietuviško kapitalo koncernų yra nusikalstama organizuota grupė, kelianti grėsmę nacionaliniam saugumui (dėl šių neatitinkančių tikrovės teiginių V.Bakas jau pralaimėjo verslininkams dviejų instancijų teismuose). Tokias išvadas V.Bakas padarė iš Valstybės saugumo departamento (VSD) slaptos pažymos, kuri faktiškai visa buvo perkelta į Seimo tyrimo medžiagą, o paskui išslaptinta ir paskelbta, užtušavus pavardes (netrukus buvo „atidengtos“ ir pavardės).

Toks nekritiškas kliovimasis slaptosiomis tarnybomis baigėsi paties tyrimo žaidimu į vienus vartus, visus šunis kariant ant verslo subjektų ir anaiptol ne stipriausių politinio lauko žaidėjų, už jų nematant tikrųjų korupcijos architektų. Saugumiečiai per NSGK tyrimą sprendė savus uždavinius, tarkim, suvedė senas sąskaitas su neparankiais žmonėmis (sukompromitavo jiems daug kraujo pagadinusį žurnalistą Tomą Dapkų). O dėkingumas V.Bakui? Buvęs NSGK pirmininkas gali skaudintis, kad jo tyrimo partneriai nėrė į krūmus, neturi nei garbės, nei sąžinės, sunkią valandą jį išdavė. Bet klausimas, kas ką išdavė.

Susidaro įspūdis, kad V.Bakas ūmai pakeitė plokštelę: anksčiau aklai pasitikėjęs slaptosiomis tarnybomis, netikėtai pareiškė, jog viena iš jų neteisėtai renka informaciją iš privataus gyvenimo, neleistinai veikia politinius procesus, net rinkimus. Sakytum, nutarė slaptosioms tarnyboms priminti uodegą. Bet uodega pasimuistė ir smogė atgal.

Panašiai nutiko ir buvusiam „15 min“ žurnalistui Šarūnui Černiauskui, Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygos „Kabinetas 339” herojui, turėjusiam tapti trečiuoju knygos autoriumi, bet netapusiam. Pažeidusiam žurnalisto etiką, tiksliau – tabu (nes etikai čia mažiausia vietos). Tabu – mėginti pergudrauti savo maitintojus. Jie tol tave maitina slapta informacija ir globoja, kol jiems tarnauji. Š.Černiauskas pabandė padirbėti dviem ponams – ir išsyk tų pačių slaptųjų tarnybų buvo sudegintas, užsirūstinusi D.Grybauskaitė nubaudė išdaviką, atimdama savo pačios užkabintą ordiną už uolią tarnybą dvarui.

Knyga „Kabinetas 339” – tobulas žaidimas į vienus vartus. Nuo pirmo iki paskutinio puslapio, kuriuose sutinkame ir demonizuotą žurnalistą T.Dapkų, iš tos pačios VSD pažymos. Savo tendencingumu, šališkumu žurnalistinis tyrimas net pranoksta V.Bako parlamentinį tyrimą: rašoma apie korupciją energetikos ir šilumos ūkyje, tačiau gerai arba nieko –
apie nuolat kaitaliojančią pavadinimus „Lietuvos energiją“ ir šventąją karvę Roką Masiulį bei jo žmones (išvytas premjero patarėjas Tomas Garasimavičius). Kaip žiniasklaida šią valdančiąją daugumą skalbia be gailesčio, „15 min“ žurnalistai D.Pancerovas ir B.Davidonytė be atodairos bombarduoja Vyriausybės rūmų kabinetą Nr. 339 ir jo šeimininką – premjerą Saulių Skvernelį. Nesakau, kad visuomet be pamato. Tačiau kai į dienos šviesą velkamas kiekvienas mažmožis, nepalankus premjerui, kai kalbinami visi jo atleisti ministrai, patarėjai, Vyriausybės kanceliarijos darbuotojai, suvoki, kad knygai nepakentų ne tik kabineto, bet ir užsakymo numeris.

Knygoje regime simpatiškus D.Pancerovo, B.Davidonytės ir Š.Černiausko (iki demaskavimo) autoportretus. Jų žurnalistinio tyrimo slaptieji šaltiniai – anonimai Raktininkas ir Ka – slaptųjų tarnybų personifikacija. Žurnalistai įsitikinę, kad tai jie vykdo žurnalistinį tyrimą, o slaptieji šaltiniai jų nurodymu renka ir teikia informaciją. Vertėtų prisiminti seną 1997m. Barry Levinsono filmą „Uodega vizgina šunį“ („Wag the Dog“), kai pats užsakovas pasidaro savo pasamdytų viešųjų ryšių ir slaptųjų agentūrų manipuliacijų auka. Slaptosios tarnybos niekad neišsižada savo tikslų, taip pat parlamentiniuose ir žurnalistiniuose tyrimuose, manipuliuodami jų autoriais, galiausiai – ir visuomene. Kaip byloja V.Bako ir Š.Černiausko likimai, pernelyg didelis pasitikėjimas slaptosiomis tarnybomis geruoju nesibaigia net populiariems politikams ir žurnalistams.

Moralas: naivu tikėtis iš „uodegos“ moralės ir sąžinės.

respublika.lt