Aktualijos

„Washington Post“ publicistė Anne Applebaum: „Ar kovosime dėl Lietuvos?“

Written by admin · 1 min read

„Dabartinėje situacijoje Baltijos šalių, Lenkijos ar Rumunijos piliečiai pradeda abejoti, ar NATO garantijos yra realios. Budapešto memorandumas buvo pažeistas ir niekas už tai nesumokės. Tapo aišku, kad trūksta valios kažką spręsti šioje pasaulio dalyje. Gerai, nekovosime dėl Ukrainos. Bet ar kovosime dėl Lietuvos arba Latvijos?“ – interviu CNN kalbėjo „Washington Post“ publicistė Anne Applebaum, kurią cituoja Tvn24.pl.

Nuo penktadienio Rytų Ukrainoje paskelbtos paliaubos, tačiau situacija Donbase yra įtempta, paliaubas sulaužė teroristai, kaltinimai panaudojus ginklą skrieja ir Ukrainos adresu.

 

Faktas, kad Ukraina buvo priversta sutikti su tokiomis paliaubomis, „Washington Post“ publicistei yra vienas iš įrodymų, kad „Rusija Ukrainoje laimi“. „Ukraina turėjo sutikti su Rusijos apginkluotų teroristų buvimu savo šalies teritorijoje. Ukrainiečiai taip bandė laimėti šį jiems primestą karą, išstumti Rusijos samdinius iš savo šalies ir atkurti Ukrainos suverenumą“, – aiškino publicistė.

Tačiau tapo aišku, kad toks scenarijus nėra galimas, nes Rusija apsisprendė paremti teroristus siųsdama reguliariosios kariuomenės dalinius ir yra pasiryžusi aukoms šiame konflikte.

Anot A.Applebaum, dėl to ukrainiečiams tenka taikytis su nauja situacija. „Ukraina privalo atsakyti į tokius klausimus: kokios bus jos sienos? Kaip atrodys valstybė? Ar rusai įsikurs dviejose srityse, kaip toli jie žengs?“ – kalbėjo publicistė.

Jos teigimu, galvojant apie visa tai tampa aišku – Rusija šį konfliktą laimi.

A.Applebaum taip pat pakomentavo penktadienį pasibaigusį NATO Viršūnių susitikimą Velse, kuriame JAV prezidentas Barackas Obama, kaip ir vizito į Estiją metu, įtikinėjo, kad saugumo garantijos vienodai taikomos visoms šalims-narėms.

„Norėčiau visų pirma, kad JAV iš tikrųjų sustiprintų Aljansą tokį, koks jis yra dabar. Dabartinėje situacijoje Baltijos šalių, Lenkijos ar Rumunijos piliečiai pradeda abejoti, ar NATO garantijos yra realios“, – kalbėjo žurnalistė.

A.Applebaum priminė, kad Budapešto memorandumas, pasirašytas 1994 metais JAV, Didžiosios Britanijos ir Rusijos atstovų dėl Ukrainos teritorinio nedalumo mainais už tai, kad ši šalis atsisakys branduolinio ginklo, buvo pažeistas.

„Niekas už tai nesumokės. Yra aišku, kad trūksta valios ką nors spręsti šioje pasaulio dalyje. Gerai, nekovosime dėl Ukrainos. Bet ar kovosime dėl Lietuvos? Dėl Latvijos? Turime jau dabar atsakyti į klausimus, ar tai yra įmanoma ir kaip greitai tai būtų padaryta“, – tikina „Washington Post“ publicistė.

15min.lt, tiesos.lt