Aktualijos

Zigmas Vaišvila. Pabandykime susivokti

Written by Redakcija · 1 min read

Kartais netikėtai pats suvokti tai, ko nepastebi kasdienybės sukūriuose. 2011 m. kovo 25 d. Sirijoje pradėtas karas. Šešeri metai. II pasaulinis karas per tiek metų buvo pasibaigęs. Sirijos karo aukų, įvairių skaičiuotojų duomenimis, skaičius jau yra apie 350000 – 400000. Reuters skelbia, kad per šešeris metus Sirijoje žuvo ar dingo be žinios net 465000  (www.delfi.lt/news/daily/world/per-kara-sirijoje-zuvo-arba-be-zinios-dingo-465-000-zmoniu.d?id=74037066 ). 2003 m. kovo 20 d. JAV vadovaujama koalicija (JAV, JK, Australija, Danija ir Lenkija – daugiau nei 300000 karių) pradėjo karą Irake. Jau 14 metų.

Irako karas pradėtas prieš autoritarinį režimą, JAV ir JK valdžioms paskelbus, kad Irakas turi cheminį masinio naikinimo ginklą. Tai nepasitvirtino. Dėl šios žinomai melagingos informacijos paskelbimo JK Ministras Pirmininkas Tony Blair neteko posto, teisiniai nemalonumai jam nesibaigė iki šiol. 

2016 m. rugsėjo 20 d.: Kaip praneša JAV karinių pajėgų atstovai, „Islamo valstybės“ kovotojai į amerikiečių karius, esančius Irake, galimai paleido raketą su cheminiu užtaisu. Įtariama, kad raketa, nukritusi kilių šimtų metrų atstumu nuo Qayara oro pajėgų bazės šalia Mosulo, galimai buvo su iprito užtaisu, praneša BBC. Per šią ataką rugsėjo 20 d. niekas nenukentėjo, nors šioje bazėje dislokuojami keli šimtai amerikiečių karių. (www.delfi.lt/news/daily/world/islamo-valstybe-itariama-chemine-ataka-pries-jav-karius.d?id=72362230 

2016 m. spalio 16 d. Irako kariuomenė, kurdų ginkluotos pajėgos ir JAV vadovaujama koalicija pradėjo antro didžiausio Irako miesto Mosulo vadavimą iš Islamo valstybės. 

Mosule nutrūko elektros tiekimas. Dėl bombardavimo pažeidus Mosulo vandentiekį, nutrūko ir geriamo vandens tiekimas. „Beveik milijonas civilių, kuriems diena iš dienos sunkiai sekasi prasimaitinti, šiuo metu neturi prieigos prie švaraus geriamo vandens. Poveikis vaikams, moterims ir šeimoms bus katastrofiškas“, – pranešė JT humanitarinės pagalbos koordinatorė Irake L. Grande (www.alfa.lt/straipsnis/50110391/mosulo-puolimas-500-tukst-irakieciu-katastrofiskai-truksta-geriamojo-vandens).

JT Saugumo taryboje aštrių diskusijų dėl katastrofiškos humanitarinės padėties Mosule ir cheminio ginklo panaudojimo prieš JAV kariškius nėra.

Irako armijos generolas Sair al-Mousavi pranešė, kad JAV vadovaujamai koalicijai išlaisvintus iš Islamo valstybės teroristų 54% vakarų Mosulo, žuvo 3864 civiliai gyventojai, sugriauta apie 10000 gyvenamųjų namų, apie 180000 vakarų Mosulo gyventojų pabėgo iš miesto. Duomenų apie rytų Mosulo išvadavimo kainą neradau.

Al Qaeda (JAV Vyriausybė ją apkaltino dėl Rugsėjo 11 teroro aktų) dominuoja Sirijos Idlibo provincijoje ir prieš savaitę intensyviai puolė Hamos (šiaurėje nuo Homso) miestą, valdomą Sirijos Vyriausybės.

Galimai nuo cheminių medžiagų Sirijos civiliai žuvo Khan Šeichune, kurį kontroliuoja Al Qaeda. Šį miestą mūšiuose su Al Qaeda ir jai paklusniomis ginkluotos opozicijos grupuotėmis užimti siekia Sirijos Vyriausybės kariuomenė.

Po šio įvykio naktį JAV laivynas paleido 59 raketas į Sirijos kariuomenės aerouostą prie Homso. Po valandos Islamo valstybės teroristai iš rytų pradėjo puolimą link Homso – atkirto vienintelį kelią iš Homso į Alepo miestą.

Sausio pabaigoje Al Qaeda Sirijoje paskelbė, kad veikia išvien su Islamo valstybe. Po šio paskelbimo JAV laikinai sustabdė finansavimą ir ginklų tiekimą ginkluotai Sirijos opozicijai.

Irake Islamo valstybė dažnai naudoja cheminį ginklą – paskutinis pranešimas apie tai buvo prieš savaitę.

JAV Prezidentui mes nesugebėsime patarti. Bet pabandykime šiame chaose susigaudyti patys.