Postpostmodernizmo laikmetis
Parodos autoriaus Vidmanto Petraičio tapyba – mėgavimasis meditavimas kūybinės refleksijos funkcija postpostmodernizmo laikmečiu.
Į klausimą kokiai meno krypčiai priskirti Vidmanto tapybą, atsakyčiau ar tai būtina, ar tai įmanoma identifikuoti, kai menas nesulaikomu pagreičiu išsiskaido į begalę srovių srovelių. Vis dėlto ̶ jis daug metų tapo, telkiasi į nematomų žmogaus ir pasaulio ryšių įprasminimą, dalyvauja parodose. Todėl pradėjau ieškoti požymių kokiai srovei artimiausi dešimtys ar net šimtai Vidmanto drobių.
Ir vis dėlto panašumas į simbolizmą, artimumas simbolizmui
Vidmanto .Petraičio klajonės, ieškojimai, apmąstymai lydimi teptuko potėpių įgauna kūniškus pavidalus, kurie nusimetę rūbus išeina į sceną pasėję žiūrovams emocinių išgyvenimų, užuominų, mįslių. Meninės raiškos priemonei pasitelktas scenografinis komponavimas dominuoja daugumoje autoriaus darbų, apjungdamas elementų ̶ kūnų grupę ar išryškindamas vieną iš jų. Vidmanto Petraičio darbuose galima atrasti Ferdinando Ruščico simbolistinės tapybos ištakas, ekspresiją, bet ne akademinių studijų paženklintą, o grubų netgi rūsčiai primityvoką potėpį. Spalviniai Vidmanto sprendiniai įvairūs ̶ ir ryškūs atviri, ir niūriai slegiantys, ir šilti, ir netgi šviesiai viltingi priklausantys nuo paveikslo ̶ scenos turinio ir veiksmui priskirtų vaidmenų. Tokie darbai:,,Skulptoriaus dirbtuvėje“, ,,Mano siena“ ,,Persivertimas“. Autoriaus potėpis suskamba architektūros fragmentų motyvuose, darbai ,,Siena“, ,,Miesto gatvė“.
Šviesūs Čiurlionišką spindesį primenantys Vidmanto paveikslai stiprūs emociniu pozityvu. Toks darbas ,,Galimybių lietus“.
Muzikalumas
Su kuo galima būtų palyginti Vidmantą .Petraitį iš šiandieninių mūsų aplinkos kūrėjų? Manau, kad su Gintu Baniu, grupės ,,Pelenai“ muzikantu, tapytoju, tekstų autoriumi. Vidmantas taip pat rašo eiles, kuria muziką, groja. Abiejų tapytojų darbuose užkoduotas muzikinis skambesys, o skirtingi tapybos žanrai ir atlikimas turi vieną bendrumą ̶ išraiškos priemonės taikliai parinktos psichologinei paveikslo tematikai atskleisti. Tai tikriausiai sufleruoja jau muzikiniai autorių sugebėjimai ir patirtys.
Jono Saurazos akistata su mirtimi
Pokario metais jaunuolis Jonas kagėbistų nuteistas mirties bausme, kuri vėliau pakeista Sibiro katorga. Tapo nuo vaikystės. Jono Saurazos paveiksluose Sibiro gamtos ir ypatingo menininko santykio su tenykšte aplinka nuotaika. Menas ̶ ištremtoms į atšiaurius tolius kūrybingoms asmenybėms tokiems kaip Jonas, Jadvyga Bieliauskienė, Antanas Krištopatis, ̶ būdas išgyventi. Disidentė Ona Lukauskaitė Poškienė vedama mirtimi paženklintu taigos keliu dangaus fone regi japonų graviūrų ženklus. Tokioje ,,Sibiro menų akademijoje“ studijavo ir Jonas Sauraza. Šalčiu ir atšiaurumu dvelkia paveikslas ,,Uralo kalnai“.
Artimumas natūralizmui su išliekamąja verte
Jono Saurazos drobės ir akvarelės nulietos kruopščiai fiksuojant pastatus, architektūros detales. Su ypatinga detalizacija atliktos akvarelės ,,Malūnas“, ,,Medinis namas“. Tokie autoriaus darbai turi neabejotiną išliekamąją vertę kaip ir Gerardo Bagdonavičiaus ar Antano Krištopaičio piešti, tapyti senųjų pastatų, tų statinių kurių jau nėra, paveikslai.
Menininko darbai skleidžia vidinę šviesą, perteikia vaizduojamos aplinkos pozityvią energiją, ar tai būtų miesto panorama, ar mažosios architektūros elementas, ar tekantis upės vanduo. Paminėtinas darbas ,,Birštono panorama“.
Jonas Sauraza gerai įvaldęs akvarelės techniką. Lengvai ir šiltai nulieti lietuviški peizažai ,, Dubysos slėniai “, ,, Nemuno vingis “.
Vėlgi Jono Saurazos akvarelės atlikimu ir verte gali sudominti kolekcionierius, kraštotyrininkus, muziejininkus.
Simbolizmo ir Šimonio atgarsiai
Jonas Sauraza kūrė skirtingais laikmečiais, veikiamas skirtingų meno srovių, ryškesnių menininkų. Jo tapytuose paveiksluose galima atrasti ir Kalpokiško simbolizmo, ir spalvų – paveikslas ,,Maironis”. Kazio Šimonio tapybos įtakoje atliktas darbas ,, Mergaitė“.
Apie menininkus ir meno administratorius
Abiejų dailininkų darbų paroda Kelmės kultūros brandi. Autoriai įdomios, dvasingos asmenybės. Gaila, kad į parodos atidarymą susirinko palyginti nedaug žmonių. Paaiškėjo, kad tą pačią dieną Kelmėje vyko dar vienos parodos atidarymas. Renginiai susidubliavo. O dar trečias kultūrinis renginys netoli Kelmės…
Kelmės savivaldybės kultūros skyriuje ir kultūros centre dirba nemažai valdininkų, administruojančių kultūrą ir kultūros renginius. Tai, kaip buvo paskirtas nesuderintas su kitais renginiais parodos atidarymo laikas ir nesant jokių nuorodų patekimui į galeriją, galima spręsti, kad tarnautojai darbą atlieka atmestinai, ,,dėl pliusiuko” savo biurokratinės egzistencijos pateisinimui.
Vidmanto Petraičio ir Jono Saurazos tapybos paroda Kelmės kultūros centre vyks iki balandžio 5 dienos.
Elona Antakauskė