Mums rašo

Kristijono Donelaičio 300 metų gimimo minėjimas

Written by admin · 2 min read

2014 m. – Donelaičio metai. Minėsime literatūros milžino 300 gimimo metų sukaktį.     Siūlome Jūsų renginius skirtus poeto atminčiai, papuošti atkurtų autentiškų istorinių XVIII amžiaus Mažosios Lietuvos tautinių kostiumų kolekcija ir pasižiūrėti dokumentinį filmą apie jų sukūrimą. Taip pat galėsime pristatyti leidinį – kostiumų katalogą, su įstabiausiomis kostiumų kolekcijos fotografijomis ir unikalių kostiumo detalių pavyzdžiais.

Yra atkuriami 11-ka autentiškų, K. Donelaičio poemoje „Metai“ aprašytų personažų ir jų dėvimų kostiumų kolekcija.

K. Donelaičio poema “Metai”, daugiasluoksnis kūrinys. Jame atsiskleidžia XVIII amžiaus Mažosios Lietuvos gyventojų charakteriai, santykiai ir elgsena, darbai, buities detalės, piešiami gamtos vaizdai, aprašomi kostiumai, kulinarinis paveldas, tradicijos ir kt.

Kostiumų kolekcija atkuriama remiantis išlikusiais rašytiniais šaltiniais ir ikonografine istorine medžiaga. Teikiamas pasiūlymas sudarys unikalią galimybę grožėtis puošniu tradiciniu drabužiu.
   
Kostiumų atkūrimo autorė dizainerė tekstilininkė Danutė Keturakienė 2003 m. dirbo atkūriant XIX a. Lietuvos tautinio kostiumo kolekciją. 2009 m. – I – XVI a. Archeologinio istorinio Lietuvos kostiumo kolekciją. 2012 m. atkūrė I – XIV a. Kuršių genties kostiumų kolekciją. Kolekcijos rodytos parodoje Korėjoje. „Expo 2012“. Žiniasklaida rašė: “Pristatytų tautinių kostiumų kolekcijos dizainerę Danutę Keturakienę sužavėjo korėjiečių publikos reakcija. Jos žodžiais, Europos šalyse tautinis kostiumas visad patraukia žmonių dėmesį, bet tokios emocingos reakcijos, kaip Yeosu vykstančioje pasaulinėje parodoje, dar neteko matyti”.

Kuriamas dokumentinis filmas (su vaidybinėmis scenomis),  savo dėmesį koncentruoja į K. Donelaičio “Metuose” aprašytą istorinį kostiumą. Jo autentiško atkūrimo galimybes. Filme stebėsime visą tautinio XVIII a. kostiumo gimimo procesą, atskleisime kiekvieną autentiško darbo etapą: vilnos karšimą, verpimą, audimą, kostiumo sukirpimą ir kt. Bus filmuojami meistrai išlaikę senąsias darbo tradicijas, kurie ir šiandien geba darbuotis taip, kaip dirbo mūsų protėviai prieš 300 ar dar daugiau metų. Ši tautodailės tradicija, kurią dar galime fiksuoti, pamažu traukiasi iš gyvenimo, kartu su meistrais, kurie palieka žemę nesulaukę savo amato pasekėjų. Vaizdo kamera fiksuojanti šį unikalų procesą pasakos istoriją apie gyvai, žiūrovų akyse gimstančio savito Mažosios Lietuvos XVIII a. tautinio kostiumo stebuklą. Ekrane savo amato paslaptis atskleis senieji meistrai. Žiūrovų akyse gimęs istorinis kostiumas atgis – istoriniais kostiumais “pasidabinę“ K. Donelaičio “Metų” personažai prabils poeto žodžiu, vaidindami poemos sceneles. Žiūrovai stebės vaidybines sceneles per kurias pajus autentiškos laikmečio dvasios alsavimą. Personažas Donaleitis filme pasirodys kaip jungiamoji grandis, atskleidžianti K. Donelaičio biografijos ir kūrybos bruožus. Filmo koordinatorė žinoma Lietuvos režisierė Inesa Kurklietytė sukūrusi ne vieną įsimintiną dokumentinį ir vaidybinį filmą ir pelniusi apdovanojimus. Filmo režisierius Ramūnas Abukevičius sako: „stebėsime ir fiksuosime visą kostiumų kūrimo procesą. Dar turime galimybę parodyti žiūrovams istoriją kaip gimsta rūbas, toks kokį jį dėvėjo mūsų protėviai ir jis bus atkuriamas tomis priemonėmis kokiomis buvo dirbama XVIII a.“ . Filmą filmuoja legendinis Lietuvos kino operatorius, filmavęs daugelį filmų tapusių Lietuvos kino klasika,  Algimantas Mikutėnas.

Lietuvių tautinis istorinis kostiumas yra vienas tų dėmenų, per kuriuos galime Lietuvą ir Lietuvos kultūrą pristatyti pasauliui, jo autentiškumas žavi net ir reikliausio skonio žinovus. O senosios tradicinės amatininkystės gyvoji tąsa, unikali ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio mąstu. 

Norintieji savo krašte, K. Donelaičio 300-tųjų gimimo metinių renginius papuošti autentiškų kostiumų kolekcija ir filmu, turėtų kreiptis el.paštu: ramuno.atelje@gmail.com
Daugiau apie „Ramūno ateljė“ veiklą galite rasti interneto puslapyje: www.ramuno-atelje.lt

Galinčius ir norinčius paremti šį projektą kviestume aukoti. Dėkingai priimsime paramą, o parėmusios įstaigos, organizacijos ar aukas paaukoję asmenys bus įvardyti rėmėjų sąraše, filmo titruose ir leidinyje – kostiumų kataloge.

Adresas:
VšĮ „Ramūno ateljė“
įmonės kodas: 125603142
bankas: AB SEB bankas
sąskaita: LT967044060001523307
banko kodas: 70440
SWIFT: CB VI LT 2X
paskirtis: Donelaičio projektui.

Seniausios žinios apie Mažosios Lietuvos apdarus atkeliavo iš XVII a., savo darbuose jas mini Teodoras Lepneris ir Matas Pretorijus. Svarbių šaltinių apie Mažosios Lietuvos  gyventojų drabužius yra Friedricho Samuelio Bocko veikale „Rytų ir vakarų Prūsijos karalystės ūkio istorijos tyrinėjimus“ „…šventadieniais eidamos į bažnyčią ant marginės prisijuosia tris ar penkias šešias lengvas prijuostes. Arčiausiai kūno esanti merginų prijuostė būna žalios spalvos, o būsimos nuotakos, norėdamos pasirodyti esančios sužadėtos, ją apsijuosia virš kitų…“.    

Ornamentų pavyzdžius galima išvysti XIX a. pr. Eduardo Gizevijaus (1798 – 1880) piešiniuose, tai pirmasis iškilus lietuvių etnografinės ikonografijos kūrėjas, didžiąją savo gyvenimo dalį praleidęs Tilžėje, apie lietuvaites sakė: “… dailūs veido bruožai, perdėm gražus lieknas ūgis, susijęs su tauria laikysena, savigarbos ir žavaus meilumo derinys”, teikė “lietuvaitėms būdingą … žavumą”.