Mums rašo

Ramūnas Alaunis. Kokią politiką vykdys žydų tautybės Ukrainos prezidentas Zelenskis? Kas laukia prezidento Porošenkos?

Written by Redakcija · 11 min read
  Ukrainos prezidento rinkimai buvo ne komedija, bet farsas. Vakarų ir Lietuvos propagandinė žiniasklaida sudarė teigiamą įvaizdį, kad Ukrainoje vyko „teisingi ir demokratiniai rinkimai“. Apie 10 mln. Ukrainiečių gyvenančų Rusijoje nebuvo leista balsuoti. Rinkimus Ukrainoje oficialiai stebėjo, bei rinkimų metu gatvėse patruliavo Ukrainos neo-nacistinio „Azovo“ bataliono nariai.

Pirmojo rinkimų metu daugiausia balsų surinko trys pagrindiniai kandidatai: perversmo į valdžią keliu atvestas milijardierius oligarchas prezidentas Porošenko, už ekonominius nusikaltimus – piktnaudžiavimu valdžia ir korupcija teista ir iš kalėjimo išlaisvinta „dujų princesė“ milijardierė Julija Tymošenko ir milijardieriaus Igorio Kolomoiskio statytinis komikas Vladimiras Zelenskis. Antrąjį prezidento rinkimų turą laimėjo Vladimiras Zelenskis.

Oligarchai Kolomoiskis ir Porošenko yra priešiški varžovai. Oligarchas Kolomoiskis rėmė komiką Zelenskį keršydamas už Porošenkos nacionalizuotą Kolomoiskio „PrivatBank“.

2019 metų prezidento rinkimuose eilinis Ukrainos rinkėjas nebalsavo už kandidatą Zelenskį, kuris niekada rinkiminės kampanijos metu nesivargino paskelbti savo kokios nors aiškios pozicijos. Balsavimas už Zelenskį buvo balsavimas prieš atvirą nacionalizmą ir prieš valstybinio perversmo keliu į valdžią atėjusią prezidento Porošenkos vyriausybę.

Laimėti rinkimus Porošenkai antrai kadencijai neleido Ukrainiečių diaspora

Po 2014 metų valstybinio perversmo dabartiniai Ukrainos vyriausybės nariai ir pats prezidentas Porošenko praturtėjo. Valdant Porošenkai korupcija Ukrainoje dar labiau išaugo.

Todėl Ukrainos Nacionalistų Organizacijos (OUN) vadovybės sprendimas neleisti prezidentui Porošenkai laimėti rinkimus antrai kadencijai buvo priimtas gerokai anskčiau dar prieš 2019 metų prezidento rinkimus.

Ukrainos diasporos nacionalistai Ukrainos Nacionalistų Organizacijoje (OUN), Amerikos Ukrainiečių Kongreso Komitete (UCCA) ir Ukrainos Pasaulio Kongrese (UWC) turi didelę kontrolę Ukrainos atžvilgiu.

2004 metų rugpjūčio mėnesį Plaviukas, kuris įkūrė Pasaulio Ukrainiečių Kongresą ir buvo ultra-nacionalistinės OUN – M (Ukrainos Nacionalistų Organizacijos A. Melniko sparno) pasaulinis lyderis ir buvo Ukrainos Jaunimo Asociacijos (Спілка Украінської Молоді, CYM) Ukrainiečių skautų lyderis ir kiti Ukrainos Nacionalistinės Organizacijos OUN nacionalistiniai diasporos vadovai išreiškė nepasitenkinimą 2004 metų lapkričio mėnesį sukeldami nacionalistinę „Oranžinę Revoliuciją“, kuri turėjo įvykdyti „de-Sovietizaciją ir išvalyti korupciją šalyje. Tačiau ši revoliucija nepadarė jokių realių pokyčių, o po kelių mėnesių revoliucija jau buvo pamiršta.

2018 metais dabartiniai Ukrainos nacionalistiniai diasporos vadovai paskelbė, kad „Oranžiniams revoliucionieriams“ vėl nepavyko. Šį kartą po 2014 metų smurtinio valstybinio perversmo, kuris turėjo atvesti į valdžią Ukrainos Nacionalistų Organizazijos (OUN) vyriausybę.

Kadangi didžioji dalis gyventojų pagrįstai atmetė atvirą šovinistinį nacionalizmą, Ukrainai reikėjo naujo suartėjimo su OUN – B, OUN-M ir OUN-Z nacionalistinėmis grupuotėmos ir Signatarų grupuotėmis tokiomis, kaip Amerikos Ukrainiečių Kongreso Komitetas (Ukrainian Congress Committee of America, UCCA) arba Ukrainos Pasaulio kongresas (Ukrainian World Congress, UWC).

Pavyzdžiui, 2014 metų Euro-Maidano aktyvistas Sviatoslavas Jurašas buvo patvirtintas Euro-Maidano tarptautiniu atstovu. Septyniolikmetis Svetoslavas Jurašas taip pat tapo „Dešiniojo Sektoriaus“ ir Dimitro Jarošo atstovu. Po perversmo jis tapo Ukrainos gynybos ministro pavaduotojo Jarošo, Gynybos ministro Parubijaus ir Ukrainos armijos atstovas žiniasklaidai. Kaip padėką už savanorišką darbą Sviatoslavas Jurašas gavo Ukrainos Pasaulio Kongreso (UWC) Kijevo biuro direktoriaus pavaduotojo pareigas.

Ukrainos Pasaulio Kongresą (UWC) 1967 metais įkūrė Ukrainos Nacionalistų Organizacijos Andrėjaus Melniko sparno lyderio (OUN-M) rėmėjas Mykola Plaviukas, kuris vėliau tapo jos prezidentu ir paskutiniu Diasporos Ukrainos Nacionalinės Respublikos prezidentu.

Sviatoslav Jurašas yra ir Vladimyro Zelenskio atstovas spaudai ir yra vienas iš jo patarėjų.

Jurašas apie prezidento Porošenkos vyriausybę taip atsiliepė: „Šie žmonės turėjo galimybę tapti Ukrainos Džordžais Vašingtonais. Ir jie ją išeikvojo“.

Atlanto Taryba artimai bendradarbiauja su Pasaulio Ukrainiečių Kongresu (UWC) siekdama prastumti savo interesus. Atlanto Taryboje pasirodžius straipsniui „kodėl Porošenko nenusipelno antrojo termino“ reiškė, kad antroji kadencija Porošenkai jau baigėsi. Straipsnyje buvo rašoma, kad Porošenka jau prarado visas galimybes laimėti prezidento rinkimus antrai kadencijai, kadangi nesugebėjo atsispirti korumpuotam elitui, apriboti oligarchų galią ir kalbėti tiesą žmonėms.

Vladimiras Zelenskis – Ukrainos nacionalistų pirmasis Žydų Nacistinis lyderis?

Ukraina yra Nacistiniu virusu užkrėsta policinė valstybė. Kalbos apie Ukrainos demokratiją yra fantazijos, o ne realybė.

Antrojo pasaulinio karo herojai, kovoję su Nacistine Vokietija ir OUN (Ukrainos Nacionalistų Organizacija) arba UPA (Ukrainos Sukilėlių Armija) yra kriminalizuojami, atimamos jų pensijos. Ir atvirkščiai: Nacistinės Vokietijos SS, UPA (Ukrainos Sukilėlių Armijos) policijos batalionai, kurie dalyvavo masinėse civilių žudynėse yra reabilituojami ir jiems suteikiamos pensijos, bei „partizanų didvyrių“ statusas.

2019 metai yra Ukrainos Nacionalistų Organizacijos (OUN-b) lyderio Stepano Banderos ir Ukrainos Sukilėlių Armijos (UPA) metai Ukrainoje. Visoje Ukrainoje statomi paminklai Ukrainos „tautos herojams“, kad būtų paminėti Waffen SS kariai ir koncentracijos stovyklų nusikaltimų bendrininkai, taip pat Ukrainos Nacionalistų Organizacijos (OUN) ir Ukrainos Sukilėlių Armijos (UPA) vykdytos masinės žudynės visoje Ukrainoje. Už šią vykdomą politiką dabar jau yra atsakingas naujasis Ukrainos prezidentas Zelenskis, kuris Ukrainiečių nacionalistą Stepaną Banderą laiko „kietu Ukrainiečių herojumi“.

Nuo 2014 metų Žydų lyderiai žavisi Galicijos SS Divizija ir neigia Ukrainos Nacionalistų Organizacijos (Організація Українських Націоналістів, OUN), Ukrainos Sukilėlių Armijos (Українська Повстанська Армія, UPA), policijos ir savisaugos batalionų reikšmę Žydų Holokaustui.

Lietuvos Žydų Bendruomenės (LŽB) pirmininkė Ina Kuklianski ir tuometinis jos pavaduotojas Leonidas Donskis taip pat aktyviai rėmė Ukrainos prezidentą Petro Porošenko, kuris į valdžią atėjo 2014 metais Ukrainos neo-nacistinių grupuočių įvykdyto valstybinio perversmo keliu. 

Dar anksčiau vykstant pilietiniam karui Ukrainoje Zelenskis kartu su savo TV komanda „Kvartal 95“ aplankė konflikto zoną, koncertavo ir ragino Ukrainos karius toliau kariauti prieš rytų Ukrainos separatistus, t.y. skatino žudyti civilius.

Zelenskis tęs anti-Rusišką politką

Nors rinkimų metu Zelenskis žadėjo nutraukti konfliktą Donbase laikydamasis Minsko susitarimų proceso ir pasitelkdamas „galingą informacinį karą“, tačiau realiai Zelenskis neketina sustabdyti Ukrainos pilietinio karo.

Iš karto po Zelenskio rinkimų Ukrainos parlamentas priėmė įstatymo projektą didinantį valstybės diskriminaciją prieš Rusakalbius Ukrainos gyventojus. Rusijos menininkams ir artistams jau uždrausta patekti į šalį, o nuo 2017 metų Ukrainoje uždrausta populiarioji socialinė žiniasklaidos platforma „Vkontakte“, „Yandex“, „Odnoklasniki” Rusų kalba.

Tarp akivaizdžiai diskriminuojančių ir anti-demokratinių priemonių įtrauktų į naują Ukrainos kalbos įstatymo projektą yra reikalavimų, kad 90 proc. nacionalinės televizijos turinio būtų transliuojama Ukrainiečių kalba, kad paslaugų sektoriaus darbuotojai kalbėtų Ukrainiečių kalba ir kad mokyklos ir universitetai mokytų tik Ukrainiečių kalba.

Tad Zelenskis paskelbė savo paramą Ukrainos, kaip vienintelės šalies oficialiosios kalbos, statusui.

Nors didelė dalis paramos Zelenskiui prezidento rinkimuose buvo dėl to, kad jis yra gerai žinomas Rusakalbės žiniasklaidos veikėjas, kuris susilaikė nuo prezidento Porošenkos atviro kraštutinių dešiniųjų etninio ir lingvistinio nacionalizmo ir apeliavo į antikarinio judėjimo nuotaikas, tačiau po prezidento rinkimų jis greitai užtikrino Vakarų valstybes, kad jo vadovaujama Ukraina ir toliau tęs savo pirmtako anti-Rusišką politiką.

Prieš Rusijos prezidentui išleidžiant dekretą dėl Rusiškų pasų išdavimo rytų Ukrainos piliečiams Ukrainos prezidentas Zelenskis taip pat pasiūlė, kad ES ir Jungtinės Valstijos taikytų papildomas sankcijas Rusijai, jei Ukrainos piliečiams būtų išduodami Rusijos pasai. Tuo tarpu Ukraina nepripažįsta dvigubos pilietybės su bet kuria kita šalimi.

Amerikos žiniasklaidos priemonės, tarp jų ir JAV naujienų kanalas CNN, gyrė Zelenskį už jo kietą politiką Putino atžvilgiu. Nors pirminiame etape Vašingtone buvo susirūpinimų dėl to, kai Zelenskis prezidento rinkimų metu žadėjo, kad bus pradėtos tiesioginės derybos su Rusijos prezidentu Putinu dėl karo nutraukimo rytų Ukrainoje.

Zelenskis paleido UkraInos radą ir siekia priešlaikinių rados rinkimų

Nepaisant Zelenskio Žydiškos kilmės ir Rusakalbio identiteto Zelenskis per Ukrainos prezidento inauguraciją paskelbė apie Ukrainos rados paleidimą kalbą užbaigęs Ukrainos Nacionalistų Organizacijos (OUN) nacistiniu šūkiu „Šlovė Ukrainai!”.

Akivaizdu, kad Zelenskis bandė kalbėti Ukrainos pilietinės visuomenės kalba dar prieš rinkimus balandžio 18 dieną viename iš paskutinių jo duotų interviu, kuriame jis pripažino, kad Stepanas Bandera yra „Ukrainos didvyris“, greičiausiai siekdamas išlaikyti savo rinkėjų paramą. Tačiau tuo pačiu metu matoma, kaip Zelenskis prideda nemažai naujų elementų, kurie nustumia į šoną šį nacionalistinį politinį diskursas, tokiu būdu atveriant kelią labiau didėjančioms karinio konflikto sprendimo perspektyvoms rytų Ukrainoje.

Naujojo Ukrainos prezidento pastangos paleisti Ukrainos parlamentą yra autoritarinis žingsnis, kuriuo siekiama suvesti politines sąskaitas su oponentais Ukrainos oligarchų viduje. Priešlaikiniai rinkimai leistų Zelenskiui greitai įtvirtinti savo valdžią ir pasinaudoti didžiuliu buvusio prezidento Petro Porošenko pralaimėjimu.

2016 metais naujai įkurta Zelenskio partija „Liaudies Tarnas“ (ukr. Слуга Народу). kuri šiuo metu neturi nei vieno savo atstovo nepopuliarioje Radoje, visuomenės nuomonės apklausose tarp parlamentinių partijų turi net apie 40 proc. piliečių palaikymą. Jis yra remiamas vedančiųjų politinių jėgų šalyje sąjungoje su kai kuriais buvusio prezidento Porošenkos politikais ir Julija Tymošenko.

Ukrainos dešiniosios grupės „Svoboda“ ir „Azovo“ batalionas susijęs su „Nacionaliniu korpusu“ (ukr. Національний Корпус) susirinkę prie Ukrainos rados taip pat dažnai reikalavo, kad Kijevo rada būtų perduota naujajam prezidentui Zelenskiui. Ukrainos kraštutinės dešiniosios grupotės, „Laisvės“ partija ir su „Azovo“ batalionu susijęs Nacionalinis Korpusas, kurie gauna finansavimą iš Zelenskio remiamo milijardieriaus oligarcho Igorio Kolomoiskio surinkę priešais Kijevo radą reikalavo, kad rados nariai paklūstų naujajam prezidentui Zelenskiui.

Aukščiausiosios Rados pirmininkas, kraštutinių dešiniųjų politikas Andrėjus Parubijus pareiškė, kad Zelenskio reikalavimas paleisti radą yra neteisėtas ir pagrąsino, kad jis pateiks skundą Ukrainos Konstituciniam teismui. Ukrainos ministras pirmininkas Vladimiras Groismanas, kurio atsistatydinimo reikalavo Zelenskis, taip pat paprieštaravo Aukščiausiosios rados paleidimui. Jis paskelbė planą sukurti savo partiją, kuri dalyvautų būsimuose rados rinkimuose.

Tačiau Ukrainos Konstitucinis Teismas vis dėlto nusprendė, kad Zelenskio pasirašytas dekretas paleisti Ukrainos radą yra konstituciškai teisėtas.

Zelenskio partijos „Tautos Tarnas“ iškeltų kandidatų didžiosiose apygardose sąrašuose dominuoja nežinomi verslininkai, advokatai, golfo teisėjai; žinomi žmonės, savo srities žinovai, kurių yra mažuma ir atsitiktiniai žmonės. Taip pat yra daug kandidatų iš UKROP oligarchinės partijos (ukr. Українське Об’єднання Патріотів) ir „1 + 1“ televizijos kanalo, kuriuos abu kontroliuoja oligarchas Kolomoiskis. Į sąrašą taip pat įtraukti kai kurie „aktyvistai“ ir komikai. Tai dar vienas įrodymas, kad prezidento Zelenskio partija yra virtuali – sukurta dirbtinėje aplinkoje programinės įrangos pagalba, o ne reali partija.

Naujasis Ukrainos prezidentas Zelenskis artimai susijęs su oligarchu Igoriu Kolomoiskiu pareikalavo pakeisti jėgos struktūrų vadovus – Porošenkos sąjungininką Gynybos ministrą, Ukrainos saugumo vadovą ir Ukrainos generalinį prokurorą. Zelenskis paliko poste Ukrainos vidaus reikalų ministrą Arsenijų Avakovą, kuriam pritaria oligarchas Kolomoiskis. Dar gegužės mėnesį oligarchas Kolomoiskis paragino vidaus reikalų ministrą Avakovą dirbti naujojo prezidento Zelenskio administracijoje.

Zelenskis – viltis sugrįžti pabėgusiems Ukrainos oligarchams

Zelenskio rinkimai davė viltį sugrįžti Ukrainos oligarchams, kurie anksčiau buvo susipykę su prezidentu oligarchu Porošenka ir buvo priversti bėgti iš šalies. Pavyzdžiui, dujų oligarchas ir rados narys Aleksandras Onyščenko, kuris 2016 metais metė kaltinimus korupcija Porošenkai ir pats buvo kaltinamas korupcija, o vėliau pabėgo iš šalies, taip pat palaikė Zelenskį ir paskelbė apie planus sugrįžti į Ukrainą.

Zelenskis jau gražino buvusiam Gruzijos prezidentui Michailui Saakašviliui Ukrainos pilietybę, kurią Porošenka atėmė, kai Saakašvilis dirbo Odesos gubernatoriumi, o po to privertė bėgti Saakašvilį iš Ukrainos.

2014 metų vasario mėnesį nuverstasis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovičius, kurį Ukrainos valdžia 2019 sausioo mėnesį nuteisė 13 metų už valstybės išdavystę (nuosprendis dar nėra įsiteisėjas) vienas iš pirmųjų pasveikino naujajį prezidentą Zelenskį. Viktoras Janukovičius tikisi, kad jam pavyks sugrįžti į Ukrainą išvengiant politizuotos bausmės.

Igoris Kolomoiskis padžioje palaikęs taip vadinamą „šokolado karalių“ Porošenką dėl kontrolės saldumynų pramonėje vėliau Kolomoiskis Ukrainos vyriausybės buvo apkaltintas  5 mlrd. JAV dolerių išplovimu iš Ukrainos „PrivatBanko“ per Kipre esančias bendroves. Kolomoiskis pabėgo į Izraelį, tačiau išlaikė Ukrainos televizijos kanalo „TV 1 + 1“ kontrolę, kuris rodydavo Zelenskio komedijas. Dar prieš Zelenskio išrinkimą prezidentu, Kolomoiskio teismas su valstybe pasibaigė Kolomoiskio naudai ir Kolomoiskis neseniai sugrįžo į Ukrainą, kad vėl prižiūrėtų savo verslo imperiją.

Dabar Ukrainos valstybinis „PrivatBank“ pateikė ieškinį Igoriui Kolomoiskiui ir Genadijui Bogoliubovui 470 mlrd. JAV dolerių išplovimu per Kipre esančias bendroves. Pavyzdžiui, „Privatbank“ pinigų dėka, viena iš JAV „Optima Ventures“ bendrovių tapo didžiausiu komercinio nekilnojamojo turto savininku JAV mieste Klyvlende. Už Ukrainos valstybinio „PrivatBank“ pinigus Igoris Kolomoiskis su bendrininkais per Kipre registruotas bendroves JAV Ohajo, Ilinojaus ir Teksaso valstijose pirko plieno gamyklų, komercinio nekilnojamojo turto ir viešbučių.

JAV Generalinis prokuroras ir FTB pradėjo plataus mąsto tyrimą prieš Kolomoiskį dėl jo, kaip įtariama, padarytų ekonominių nusikaltimų tarp jų pinigų plovimo Jungtinėse Valstijose.

Vladimiro Zelenskio prezidento administracija

Vladimiras Zelenskis paskyrė savo prezidento administracijos vadovu oligarcho Igorio Kolomoiskio advokatą Andrėjų Bogdaną ir dauguma kitų Kolomoiskio kolegų, o savo prezidento administracijos vadovo pavaduotojais ir prezidento padėjėjais paskyrė buvusius komedijinės kino studijos „Kvartalas 95“ kolegas. Zelenskio draugas ir verso partneris Sergejus Šefyras buvo paskirtas Ukrainos prezidento Zelenskio pirmuoju padėjėju. Sergejus Šefyras kartu su Vladimiru Zelenskiu įkūrė kino studiją „Kvartalas 95“, kurioje vaidino Zelenskis. Prezidento administracijos vadovo pavaduotoju paskirtas kinostudijos „Kvartalas 95“ vykdantysis direktorius Sergejus Trofimovas. Nuo 2005 metų jis bendradarbiavo su šia kino studija. Trisdešimtmetis Kirilas Timošenko tapo vienu iš prezidento administracijos pavaduotojų. Jis yra prodiuserinės įmonės „Good Media“ vadovas, kuris Zelenskio rinkiminės kampanijos metu rūpinosi Zelenskio įvaizdžiu žiniasklaidoje. Kitas Ukrainos prezidento administracijos vadovo pavaduotoju tapo serialo „Žmonių tarnas“ scenarijaus autorius Jurijus Kostiukas. Zelenskis prezidento administracijos vadovo Andrėjaus Bogdano pavaduotoja paskyrė Ukrainos Užsienio reikalų ministerijos vadovo pavaduotoja Elena Zerkal, kuri Ukrainos URM specializuosis tarptautiniuose reikaluose. Tačiau sekančią dieną Elena Zerkal atsisakė tapti administracijos vadovo pavaduotoja.

Zelenskis paskyrė kino serialo „Žmonių tarnas“ vadovą, savo vaikystės draugą Ivaną Bakanovą Ukrainos Saugumo Tarnybos (SBU) vadovo pirmuoju pavaduotoju kovos su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu departamente.

G7 ambasadoriai Ukrainoje 2019 gegužės 15 dieną paragino prezidentą Petro Porošenko sklandžiai perduoti valdžią jo įpėdiniam naujai išrinktam Ukrainos prezidentui Vladimirui Zelenskiui. Petro Porošenko ir Ukrainos rada, kurią jis kontroliavoa, atvirai nukėlė Zelenskio inauguraciją ir skubiai patvirtino įstatymus ir paskyrimus, skirtus išsaugoti jo įtaką ir jo žlugusią politiką.

Eks-pezidentui Porošenkai pateikti kaltinimai trijose baudžiamosiose bylose

Po Zelenskio prezidentinės inauguracijos dvi Ukrainos vyriausybinės institucijos – Valstybės tarnybos departamentas ir Ukrainos generalinės prokuratūros specialus antikorupcinis skyrius pradėjo du ikiteisminius baudžiamuosius tyrimus prieš buvusį Ukrainos prezidentą Porošenko įtariant Porošenka padarius sunkius nusikaltimus – dėl karinio incidento Kerčės sąsiauryje – už bandymą užgrobti valdžią ir valstybės išdavyste, kišininkavimu energetikos sektoriuje ir dėl karo pradėjimo rytų Ukrainos Donbaso regione (šį karą Ukrainoje ginklais ir kariniais  instruktoriais iki šiol nusikalstamai remia LR kariuomenės vadovybė).

Karinio incidento Kerčės sąsiauryje metu tuometinis prezidentas Porošenko tyčia išsiuntė tris Ukrainos laivus į Kerčės sąsiaurį, kuriuos apšaudė Rusijos karinės jūrų pajėgos ir sulaikė daugiau kaip dvi dešimtis Ukrainos jūreivių. Tai buvo padaryta sąmoningai siekiant sukurti provokaciją, kuri pateisintų karinės padėties įvedimą šalyje ir savo ruožtu buvo siekiama atšaukti ar atidėti Ukrainos prezidento rinkimus.

Tuo metu Lietuvoje visuomeninis transliuotojas LRT, komerciniai TV kanalai, žiniasklaida, politikai iki atsargos karininko nuo pat pradžių  skleidė informaciją, karinį incidentą Kerčės pusiasalyje melagingai įvardindamI kaip „Rusijos įvykdyta agresija prieš Ukrainą“.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės melas: Tuometinė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė reaguodama į karinį incidentą Kerčės sąsiauryje naujienų agentūrai BNS sakė: „Akivaizdu, kad Rusija vykdo tiesmuką ir agresyvų karą prieš Ukrainą, toliau ciniškai pažeidinėdama tarptautinius susitarimus ir savo pačios prisiimtus įsipareigojimus“. Pasak jos, Lietuva griežtai smerkia Rusijos veiksmus Kerčės sąsiauryje ir ragina „nedelsiant išlaisvinti neteisėtai užgrobtus laivus ir jų įgulas“

URM melas: Lietuvos Užsienio reikalų ministerija (URM) išplatintame pranešime griežtai pasmerkė lapkričio 25 d. Rusijos Federacijos karinius veiksmus prieš Ukrainos karinio jūrų laivyno laivus.

LVŽS ir jos pirmininko Ramūno Karbauskio melas: Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) ir jos pirmininkas Ramūnas Karbauskis reaguodami į Ukrainos – Rusijos karinį incidentą Kerčės sąsiauryje išplatino pareiškimą, kuriuo kvietė tarptautinę bendruomenę nedviprasmiškai pasmerkti agresyvius Rusijos Federacijos karinių pajėgų veiksmus.

NSGK pirmininko Vytauto Bako melas: LVŽS frakcijos narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas tuo metu išreiškė paramą „kariaujančiai Ukrainai“ ir „Lietuvos vyriausybės iniciatyva priėmė bendrą pareiškimą, kuriame pasmerkėme Rusijos karinius veiksmus prieš Ukrainą“.

LR Seimo Užsienio reikalų komitetas, Lietuvos Respublikos Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame „smerkiami Rusijos agresijos veiksmai prieš Ukrainos karinio jūrų laivyno laivus 2018 m. lapkričio 25 d. (Seimo URK komiteto pirmininko Juozo Bernatonio ir NSGK pirmininko Vytauto Bako pareiškimas „Dėl Rusijos Federacijos agresijos prieš Ukrainą“).

Ukrainos eks-prezidentui Porošenkai taip pat pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl didelio mąsto korupcijos.

2019 gegužės 10 dieną Ukrainos prezidentas Petro Porošenko buvo apklaustas Ukrainos generalinėje prokuratūroje dėl 2014 Maidano žudynių kaip specialusis liudytojas. Porošenko nuo pirmos apklausos generalinėje prokuratūroje 2016 metais iki šiol nebuvo pasirašęs apklausos protokolų. Šioje baudžiamojoje byloje keletas Maidano protestų aktyvistų pareiškė, kad Petro Porošenko dalyvavo Maidano žudynėse padedant evakuoti snaiperius –  Maidano protestų dalyvių ir milicininkų žudikus, kuriuos vienu metu buvo sučiupę Maidano protestuotojai. Pasak aktyvisto, Porošenko davė įsakymą „Dešiniojo Sektoriaus“ daliniui „Zahrava“ apsaugoti ir evakuoti snaiperius iš viešbučio „Ukraina“.

Esk-prezidentas Porošenka apkaltintas išsinešęs kompiuterius ir serverius iš prezidentūros

Mažiau nei po dviejų savaičių po to, kai naujasis Ukrainos prezidentas Zelenskis pradėjo eiti pareigas, jo darbuotojai pastebėjo, kad jo pirmtakas prezidentas Porošenko palikdamas prezidentūrą su savimi iš situacijų posėdžių salės išsinešė ir pagrindinę kompiuterinę įrangą.

Ukrainos Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos pirmininku paskirtas Oleksandras Danikiukas sakė, kad buvusio valstybės vadovo personalas su savimi išsinešė kompiuterių monitorius ir severius su konfidencialia informacija. 

Ukrainos Valstybinis Tyrimų Biuras paskelbė, kad pradėtas tyrimas dėl piktnaudžiavimo įslaptintais duomenimis.

Porošenkai nėra kur bėgti

Tačiau oligarchas ir buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenko, kuriam gresia kalėjimo bausmė neturėtų tikėtis gauti pagalbos iš savo buvusių Vakarų „draugų ir partnerių“, kurie jam anksčiau prisiekė amžina draugyste.

Porošenko ir toliau ketina kovoti, kad išliktų Ukrainos politikoje jau kaip opozicijos lyderis. Šis sprendimas, akivaizdu,  buvo priimtas neturint kito geresnio pasirinkimo – Porošenkai nėra kur bėgti. Nei viena  iš didžiųjų valstybių prisidėjusių prie Ukrainos valstybinio perversmo nenori suteikti Porošenkai politinio prieglobsčio. Jungtinės Valstijos gali inicijuoti baudžiamąją bylą prieš jį už Ukrainos kišimąsi per 2016 metų JAV prezidento rinkimus. Be to, Julija Tymošenko, kuri buvo nuteista už korupocinius nusikaltimus ir kalėjo kalėjime, buvo geresnėse politinėse aplinkybėse, nei dabar yra Porošenko.

Pabaigai

Ukrainos prezidento politika Rusijos ir Ukrainos Rusakalbių atžvilgiu ir Rusijos prezidento Putino politika susijusi su Rusijos pilietybės supaprastinto suteikimo rytų Ukrainos gyventojams rodo, kad artimiausiu metu mažai tikėtini geresni santykiai tarp Ukrainos ir Rusijos.

Tačiau nesvarbu, kas laimėjo Ukrainos prezidento rinkimus, kaip ir anksčiau, taip ir dabar nuo to Ukrainoje eiliniams žmonėms gyvenimas nepagerės.

Pilietinis karas ryt