Mums rašo

Vilniaus Senamiesčio dvyliktokai kalbėjo apie savo ateities perspektyvas

Written by admin · 2 min read

2011-05-27 daugelyje Lietuvos mokyklų nuskambėjo ne tik paskutinis skambutis. Buvo diskutuojama apie šalies jaunimo ateities problemas. Nesvarbu, ar jie pirmūni, ar gerai besimokantys ,,chorošistai“ (taip jie įvardijami daugiatautėje Vilniaus Senamiesčio vidurinėje mokykloje), ar vieni – visuomeniški intelektualai, o kiti paprasčiausi padaužos… Šiandieniai abiturientai išsiugdė savitą šiuolaikinį požiūrį į gyvenimą.

Dvyliktokas Denisas Telešas įsitikinęs, kad tėvai pasielgė teisingai, nukreipęjį mokytis į šią mokyklą. Mokytojai buvo geri, neretai su jais galėjai pasitarti įvairiais sudėtingesniais klausimais. D.Telešas ketina studijuoti psichologiją Skandinavijos šalyse arba JAV.

Apie aukštuosius mokslus svajoja Jurijus Savickis, Maksimas Semaško, Darjušas Labulis, Iraida Aleksandra Lytkina bei kiti. Denisas apgailestavo, kad Lietuvoje vyrauja didelė bedarbystė, inteligentijos nuvertinimas, menkas užmokestis už darbą. Teigė, jog šiandien jis pilnas nerimo – artėja diena, kuomet paliks mokyklą, kuri dvylika metų jam buvo antraisiais namais… Tai tam tikras nežinios, baimės padaryti klaidingą sprendimą, laikotarpis. Mokytojų pareiga yra padėti apsispręsti, tačiau pirmiau reikia išmokti atrasti save.

Dėl charakterių įvairovės ne visada pavyksta išugdyti vaiką norima linkme. Neformalus ugdymas padeda susiformuoti asmenybei. Savo iniciatyva surengiau daugybę ekskursijų ne po Vilnių, bet ir po Lietuvą – lankėme muziejus, kūrėme projektus. Rengiant susitikimus su įdomiais žmonėmis, kaip LR Seimo nariais, bajorais, poetais, verslininkais, inteligentijos atstovais, pasinaudojau savo asmeniniais ryšiais. Norėjau, kad vaikai pasisemtų daugiau žinių, labiau pasitikėtų savimi pasirinkdami veiklos kryptį. Susitikimuose dalyvavo seimūnai Kazimieras Uoka, Auksutė Ramanauskaitė Skokauskienė ir kt. Neatsisakė susitikti seselė Nijolė Sadūnaitė, broliai pranciškonai Andrius ir Algirdas. Pastarieji skambino gitara, bendravo tėvų ir vaikų žiburėlio metu.

Susitikome su Lietuvos bajorijos atstovais – Lietuvos bajorų karališkosios sąjungos vadais Undine Nasvytyte, Jonu Ragausku. Dalyvavo aktorius Tomas Vaisieta, dainininkė Romualda Suchocka, kiti garsūs visuomenės veikėjai…

Tie susitikimai, be jokios abejonės, įtakojo moksleivius – kėlė jų dvasingumą, išprusimą, skatino susidomėjimą Lietuvos istorija, augino meilę Tėvynei, jos gamtai, pagarbą šeimai.
Organizavome parodas ne tik mokykloje, bet ir už jos ribų. Atsirado mokyklos muziejaus įsteigimo bei mokyklos metraščio vedimo poreikis. Buvo sukurta daugybė kitų svarbių renginių, kaip Vilniaus dienos paminėjimas, vaiduoklių medžioklė Bajorų rūmuose…
Tikime, kad tai buvo maža, kupina pagarbos ir meilės sėklele, kuri tikrai sudygs, nes visa tai, ką mes kartu sukūrėme, niekur nedings. Tai išliks.

Džiaugėmės vaikų dovanotomis gėlėmis ir jų sukurtu popieriniu, paskutinį skambutį simbolizuojančiu medaliu, kurį mums prisegė prie drabužių…

Nuotr.: pirmokėliai

Paskutinio skambučio, pamąstymų apie ateitį šventė, buvo kupina ne tik džiaugsmo, bet ir liūdesio mokiniams ir atskirų dalykų mokytojams. Ypatingai liūdna diena padoriems klasių vadovams, kurie kaip ir tikri tėvai, eilę metų būna greta savo auklėtinių, rūpinasi jais…
– Šiandien pirmą kartą gyvenime gėriau raminamųjų vaistų, – sakė 12 A klasės auklėtoja, matematikos mokytoja Olga Šiktorova.

Liūdesio veide nepavyko paslėpti ir rusų kalbos mokytojai, 12 B klasės auklėtojai Alai Mylko, kuri mylėjo savo auklėtinius kaip mama…

– Ką aš galiu pasakyti apie savo klasės auklėtoją? Aš ją vadinu antra mama! – tvirtino D. Telešas.

Džiaugsmu netryško ir kartu su istorijos mokytoja Gražina Kosarieva ir kt. kolegom šį renginį suorganizavusi tiksliųjų mokslų mokytoja Liubovė Tkačiuk. Ji supranta, kad šį nepavydėtinai skaudų išsiskyrimo su savo auklėtiniais jausmą jai teks išgyventi kitais metais… Pergyvena, kad ženkli moksleivių dalis pateks į nežinią, nepaisant, kad daugelis pedagogų siekia padėti jiems. Sieksime palaikyti ryšį su buvusiais mokiniais, kviesime juos į savo veiklą.

Renginyje ypatingai gražiai pasirodė pirmokai. Patys dar gerai nepažindami gyvenimo, jie perspėjo dvyliktokus apie gyvenimo klastą, prašė nepasiduoti nesėkmėms ir kovoti už būvį.
Sėkmės egzaminuose palinkėjo mokyklos direktorė Liudmila Isajeva, jos pavaduotojos Galina Mackel, Tatjana Suprunovič. L. Isajeva padėkos raštais apdovanojo ne tik pasižymėjusius abiturientus, bet ir jų tėvus, kurie bendradarbiavo su pedagogų kolektyvu švietimo srityje.

Nuotraukos Žilvino Radavičiaus ir V. Isajevo.