Referendumo įstatyme aiškiai pasakyta, kad bet kam draudžiama naudotis tarnybine, padėtimi valstybės institucijose siekiant paveikti referendumo rezultatus. Kviesti ateiti balsuoti nedraudžiama, tačiau draudžiama agituoti, kaip reikėtų balsuoti. Tačiau artėjant referendumui dėl Dvigubos pilietybės įstatymo šio draudimo visiškai nepaisoma.
Į savo paties kurtą įstatymą spjauna ir Seimas. Jis kitą savaitę plenarinio posėdžio metu svarstys rezoliuciją, kuria tiesiai šviesiai žmonės raginami ateiti balsuoti už dvigubą pilietybę.Juodu ant balto
„Bet kam draudžiama naudotis tarnybine padėtimi valstybės, savivaldybių ar Europos Sąjungos institucijose, įstaigose, organizacijose ar organuose, taip pat Lietuvos nacionaliniame radijuje ir televizijoje, regioniniuose transliuotojuose ar savivaldybių visuomenės informavimo priemonėse vykdant referendumo agitaciją, pavesti tai daryti kitiems asmenims ar kaip nors kitaip naudojantis tarnybine padėtimi bandyti paveikti referendumo rezultatus.
Valstybės, savivaldybių ar Europos Sąjungos pareigūnams, valstybės ir kitiems tarnautojams draudžiama naudojantis tarnybine padėtimi sudaryti sau ar kitiems išskirtines referendumo agitacijos sąlygas. Šį straipsnį pažeidęs pareigūnas gali būti patrauktas administracinėn arba baudžiamojon atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka“, – rašoma Referendumo įstatyme.
Tačiau atrodo, kad šis straipsnis politikams visiškai neįdomus. Pavyzdžiui, konservatorių vadovybė savo partijos nariams nurodė ateiti balsuoti už dvigubos pilietybės įteisininimą, tačiau boikotuoti referendumą dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo.
Kandidatas į prezidentus Saulius Skvernelis Kaune rinkėjus paragino abiejuose referendumuose, vyksiančiuose gegužės 12 dieną, balsuoti „taip“.
O svarbiausia, kad gegužės 9-ąją, kone referendumo išvakarėse, Seimas opozicijos lyderės Viktorijos Čmilytės-Nielsen iniciatyva balsuos dėl rezoliucijos, kuria „kviečia visus, čia, Lietuvoje, ir užsienyje gyvenančius piliečius, gegužės 12 dieną ateiti į balsavimo vietas, išsakyti savo pozicijos šiuo klausimu ir palaikyti referendumo siekius – užtikrinti gimimu įgytos pilietybės išsaugojimą“.
Tarsis komisijoje
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė sako, kad dėl S.Skvernelio sunku pasakyti, ar jo agitacija pažeidė įstatymą.
„Reikia vertinti, ar tai buvo asmeninės nuomonės išreiškimas, ar agitacija. Gal visuomenės informavimo priemonės tiesiog paklausė jo nuomonės.
Dėl konservatorių irgi didelio pažeidimo nematau, nes partijos nariai iš vienos pusės yra rinkėjai, tačiau iš kitos – partijos nariai, o partija savo viduje derina pozicijas.
O dėl rezoliucijos – čia jau reikės komisijoje padiskutuoti, ar tai nėra pažeidimas, nes kviečiama ne tik ateiti balsuoti, bet ir sakoma, kaip balsuoti. Neįsigilinus į rezoliucijos tekstą, nedrįsčiau nieko konkretaus sakyti, tačiau į agitaciją tai yra panašu. Bet vertinti be teksto – būtų nesolidu“, – sakė L.Matjošaitytė.
Pacitavus rezoliucijos tekstą, VRK pirmininkė pradėjo svarstyti, kad galbūt pažeidimo ir nėra, nes „raginimas yra neatlygintinas, jokio finansinio indėlio nėra“.
Diskutuos, ar neprieštarauja
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė pažadėjo, kad kitą savaitę dėl rezoliucijos diskutuos su Seimo Teisės departamentu.
„Seimui žmones kviesti būti aktyviems galima. O dėl to, kad išreiškiama ir pozicija, kaip reikia balsuoti… Bet kokiu atveju dokumento tekstas dar bus tobulinamas, suredaguotas, kad neprieštarautų kitiems teisės aktams, apie tai kitą savaitę kalbėsimės su Teisės departamentu. Kol kas savo nuomonės nenorėčiau reikšti, sakau, kad tik „galbūt“ toks rezoliucijos tekstas prieštarauja Referendumo įstatymui“, – atsargiai kalbėjo A.Širinskienė.
„Įdomus kampas“
O pati rezoliucijos projekto autorė V.Čmilytė-Nielsen sakė net nepagalvojusi, kad jis gali prieštarauti galiojantiems įstatymams.
„Ar tai nėra pasinaudojimas tarnybine padėtimi, siekiant paveikti referendumo rezultatus? Ar tai nėra draudžiama agitacija? Įdomus kampas. Šią rezoliuciją palaiko visos frakcijos. Seimo iniciatyva ir buvo referendumą skelbti, todėl natūralu, kad dauguma parlamentarų rezoliuciją palaiko. Tačiau būtinai pasikonsultuosiu, ar toks rezoliucijos tekstas neprieštarauja įstatymui, šiuo kampu rengdami projektą tikrai negalvojome.
Ačiū, kad iškėlėte šią problemą. Nors asmeniškai manau, kad jokio pažeidimo tikrai nėra, kas čia tokio, kad kviečiame balsuoti už pilietybės išsaugojimą?“ – stebėjosi Seimo narė.
Gal V.Čmilytė-Nielsen ketina balsavimui pateikti ir rezoliucijos projektą, kuriuo žmonės būtų kviečiami ne tik ateiti į prezidento rinkimus, bet ir balsuoti už konkretų kandidatą? Pasirodo, ne.
„Manau, kad tai nesulyginami dalykai. Tačiau dar kartą ačiū už pastabą, tikrai pažiūrėsime, ar mano projektas niekam neprieštarauja“, – pažadėjo parlamentarė.
Teisininko prof. Alfonso VAIŠVILOS komentaras
„Referendumas dėl dvigubos pilietybės iš viso yra absoliutus bet kokios teisės pamynimas. Nesuprantu žmonių, kurie ragina per jį balsuoti „už“. Aš agituočiau tik „prieš“. Tekstas, kuris bus įrašytas į biuletenius, yra abstrakcija, kurioje visiškai paneigtas dvigubos pilietybės teisinis turinys. Koks bus tos dvigubos pilietybės statusas – nė žodžiu neužsimenama. Kaip ir apie pareigas.
Tada išeitų, kad antroji pilietybė be pareigos tebus privilegija, valstybės išlaikymo ir gynimo pareigos perkeliamos Lietuvoje gyvenantiems piliečiams, o emigrantams tik suteikiamos teisės naudotis Lietuvos globa. Tai – grubus Konstitucijos pažeidimas. Konstitucija kalba apie visų piliečių lygiateisiškumą. Tačiau referendumu tą lygiateisiškumą norima visiškai paminti.
Lietuvos istorijoje dar nėra buvę tokios akcijos, kai su teise visiškai nesiskaitoma. Visi kalba tik apie būtinybę išlaikyti ryšį su užsienio lietuviais“, – piktinosi A.Vaišvila.
Pasak profesoriaus, Referendumo įstatyme tiesiai šviesiai pasakyta, kad negalima naudotis tarnybine padėtimi, siekiant paveikti referendumo rezultatus. O seimūnai, ketinantys balsuoti už rezoliuciją, kuria žmonės kviečiami ne tik ateiti balsuoti, bet ir balsuoti konkrečiai už dvigubą pilietybę, akivaizdžiai naudojasi tarnybine padėtimi.
Teisininkas pastebėjo: jei vienaip ar kitaip balsuoti ragintų koks nors gamyklos darbininkas, būtų viena. Tačiau visai kas kita, kai tai daro Seimas, netgi priimdamas atitinkamą teisės aktą. Tai, A.Vaišvilos įsitikinimu, yra tiesioginis įstatymo pažeidimas.
„Aišku, precedentas jau sukurtas. Prisiminkime referendumą dėl Lietuvos stojimo į ES. Juk tada Vyriausybė bei Seimas irgi visais lygiais agitavo ne tik ateiti balsuoti, bet ir balsuoti už Lietuvos narystę ES. Precedentas sukurtas, tačiau tai nereiškia, kad iš neteisės gali gimti teisė, todėl ir dabartinė agitacija yra akivaizdus pažeidimas. Jei valdžiai referendumas reikalingas, ji spjauna į bet kokius įstatymus.
Prisiminkime, netgi norėjo dvigubos pilietybės referendumą rengti dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka, nors buvo akivaizdu, kad tai – Konstitucijos pažeidimas, ką, beje, konstatavo ir Konstitucinis Teismas.
Palyginkime tai, kas vyksta dabar, su Žemės referendumu. Tada apie jį iš viso jokios informacijos iš valdžios pusės nebuvo“, – priminė A.Vaišvila.
Teisininko teigimu, tvarka visiems referendumams privalo būti vienoda, tačiau taip nėra.
„Ironizuojant galima sakyti, kad valdžia dvigubos pilietybės referendumą galėjo rengti metus, kol ateis reikiamas rinkėjų skaičius. Ir sakytų, kad viskas yra teisėta“, – stebėjosi teisės profesorius.
respublika.lt