pilietybe

VERTA PRISIMINTI: KT išaiškino dar kartą – po Kovo 11-osios užsienio pilietybę įgijusiems asmenims Konstitucija nesuteikia teisės į dvigubą pilietybę

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read

Konstitucinis Teismas | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.  Konstitucinis Teismas | Alkas.lt,A.Rasakevičiaus nuotr.(2013 03 13) 

Kovo 13 d. Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė išvadą, kad po Nepriklausomybės atkūrimo išvykusiems iš Lietuvos  ir įgijusiems užsienio pilietybę lietuviams negalima įstatymu išsaugoti Lietuvos pilietybės.

KT pakartojo jau anksčiau skelbtas savo išvadas, kad dvigubos pilietybės atvejai pagal Konstitucija gali būti tik retos išimtys, bet ne paplitęs reiškinys.

Į Konstitucinį Teismą kreipėsi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, prašydama išaiškinti, ar galima tik įstatymu nekeičiant Konstitucijos nustatyti, kad po Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. kovo 11 d. išvykę iš Lietuvos Respublikos gyventi į kitas valstybes ir įgiję tų valstybių pilietybę, kartu galėtų būti Lietuvos Respublikos piliečiai.

Prezidentė taip pat prašė išaiškinti minėtų KT nutarimų nuostatas, pagal  kurias Lietuvos Respublikos pilietybė užsienio valstybės piliečiui, asmeniui be pilietybės gali būti suteikta išimties tvarka, kai toks asmuo turi ypatingų nuopelnų Lietuvos valstybei ir yra integravęsis į Lietuvos visuomenę. Prašoma išaiškinti, ar tai reiškia, kad, nepadarius Konstitucijos pataisų, įstatymu gali būti nustatyti kiti pilietybės suteikimo išimties tvarka atvejai ir sąlygos.

Dėl Lietuvos pilietybės suteikimo išimties tvarka KT paaiškino, kad asmens, kuriam išimties tvarka teikiama pilietybė, nuopelnai Lietuvos valstybei turi nekelti jokių abejonių. KT taip pat nurodė, kad Lietuvos pilietybė išimties tvarka gali būti suteikiama tik tokiam asmeniui, kuris turi ypatingų nuopelnų valstybei ir yra integravęsis į visuomenę, ir, kad šių sąlygų negalima keisti įstatymu. Pasak KT tik reikalavimams dėl lietuvių kalbos mokėjimo ir nuolatinio gyvenimo gali būti numatomos išimtys.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Indrė Pukanasytė komentuodama KT nutarimą sakė, kad teismo išaiškinimas neduoda pagrindo išimties tvarka suteikti Lietuvos pilietybę amerikietei sportininkei Izabelai Tobias (Isabella Tobias). Ši sportininkė siekia Lietuvos pilietybės tam, kad kartu su savo porininku lietuviu Deividu Stagniūnu galėtų Lietuvai atstovauti Sočio olimpinėse žaidynėse.

Po KT sprendimo Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) atstovė Lietuvoje Vida Bandis pareiškė, kad šis KT sprendimas nuvylė ją ir visą pasaulio lietuvių bendruomenę. Ji sakė, kad po šio KT sprendimo PLB ketina siekti, kad būtų pakeistas dabartinis Referendumo įstatymas, siekiant lengvesnių sąlygų rengti referendumui. Jei tai pavyktų tuomet PLB bandytų siekti referendumo dėl platesnio dvigubos pilietybės įteisinimo.

Pasak PLB pirmininkės dviguba pilietybė užsienio lietuviams būtina tam, kad jie „neprastų realaus ryšio su savo Tėvyne.“