Šalis, kurioje gyvename

Lietuvos Nepriklausomybės šventė Čikagoje kupina įspūdingų naujovių

Written by Biciulystė Siūlo · 3 min read

konsulatas  gatveje  Šių metų kovo 12 d.  Čikagos lietuviai šventė savo tėvynės nepriklausomybę, ir tai buvo ypatinga diena – centrinėmis miesto gatvėmis vingiavo 30 metrų trispalvė, kuri vidurdienį įnešta į pagrindinę Čikagos laisvalaikio ir pramogų erdvę Navy Pier, kur aidint lietuvių liaudies muzikai, šokant tautiniais kostiumais pasipuošusiems šokėjams pradėtas jau šeštasis keturių valandų festivalis „Celebrate Lithuanian Independence“.

ant tilto veliava vaikai             11 val. ryto lietuviai rinkosi prie Lietuvos Respublikos generalinio konsulato Čikagoje pastato,  išskleidė 30 m. vėliavą ir nešini ja pajudėjo Navy Pier link. Beveik valandą trukusi eisena sulaukė aplinkinių dėmesio: akį traukė ryški trispalvė, ausiai neįprastai skambėjo lietuviškos dainos.

konsulas  pilis„Įspūdingo dydžio vėliavos Lietuvoje įvairių švenčių ar renginių metu nešamos miestų gatvėmis, o eisenoje žygiuojantys patiria ypatingą pasididžiavimo savo Tėvyne, jos istorija ir vienybės jausmą. Jau keletą metų svarsčiau, kad Čikaga, kur daugiau nei 100 metų gyvena ypač gausi ir galinga lietuvių bendruomenė, veikia daugybė organizacijų, parapijų, mokyklų, o šis miestas neretai yra tituluojamas lietuvių diasporos sostine, galėtų taip pat turėti savo vienybės vėliavą. Tikiu, kad ši vėliava taps dar vienu simboliu, bursiančiu čia gyvenančius lietuvius ir skatinsiančiu kiekvieną atrasti savo individualų kelią kaip prisidėti kuriant stiprią ir klestinčią Lietuvą“ – sakė  eisenos priekyje ėjęs, idėjos sumanytojas generalinis konsulas Čikagoje Marijus Gudynas.

vyciai  suktinis              Iškilmingai įnešus Lietuvos trispalvę šventės programa pradėta solistės Agnė Giedraitytės atliekamais Lietuvos ir JAV himnais, vėliau į renginio dalyvius kreipėsi generalinis konsulas Čikagoje Marijus Gudynas, nepriklausomybės proga visus sveikino itin garbingas svečias – lietuviškų šaknų turintis JAV senatorius Richard (Dick) Durbin. „Per daugelį metų aš ne vieną kartą lankiausi Lietuvoje ir stebėjau jos įspūdingą pažangą. Dabar ji puiki valstybė su nuostabiais žmonėmis, kurie vertina savo šeimas, tikėjimą ir laisvę, o šiandien aš švenčiu kartu su gausia Amerikos lietuvių bendruomene ir didžiuojuosi būdamas jos dalimi“– sakė senatorius D. Durbin.

vaikas  publika  Lietuvą ir lietuvius laiškais pasveikino ir Ilinojaus valstijos gubernatorius Bruce Rauner, Čikagos meras Rahm Emanuel bei Ilinojaus generalinė prokurorė Lisa Madigan.

             Gerą šventės nuotaiką užtikrino svečiai iš Indianapolio – kapela  „Biru Bar“ (vad. O. Balčiūnas), bei Čikagos lietuvių mylimi vaikų pop choras „Svajonė“ (vad. A. Šimkuvienė), tautinių šokių kolektyvai „Suktinis“ (vad. G. Elekšytė-Knieža),   „Lietuvos vyčiai“ (vad. L. Ringus), „Rusnė“ (vad. N. Černiauskienė), „Grandis“ (vad. D. Bilaišytė-DeMuth ir G. Grinkevičius) ir „Laumė“ (vad. V. Indriliūnas). Čikagos choras „Dainava“ (vad. D. Polikaitis) šiais metais koncertavo su renginio svečiais iš Lietuvos – Šiaulių miesto berniukų ir jaunuolių choru „Dagilėlis“ (vad. R. Adomaitis). Aštuoniasdešimties balsų jungtinis choras atliko puikią programą, sulaukusią nuoširdžių publikos ovacijų.

             Šiais metais Crystal Gardens lietuvių skautų ir ateitininkų dėka puikavosi Gedimino bokšto dekoracija, prie jo budėjo šarvais vilkintis viduramžiškas riteris ir būrelis vaidilučių („Suktinio“ šokėjai), kurių apsuptyje norinčius profesionaliai fotografavo Nijolė Shuberg. Netoliese lankytojai turėjo galimybę susikurti savo nuotrauką vilkint pasirinktą lietuvišką tautinį kostiumą.

             Renginio metu tradiciškai šurmuliavo verslo, meno, tautodailės bei nepelno siekiančių lietuviškų organizacijų mugė, kurioje dalyvavo Lietuvių tautodailės institutas Čikagoje, Balzeko lietuvių kultūros muziejus, menininkai: Agnė Sabonis, Jolanta Koller, Audronė Babich, ir kiti. Parduotuvė „Monique Boutique“ siūlė lietuvių dizainerių sukurtų papuošalų, “AmberBay” – juvelyrinių dirbinių su gintaru, „Manilla“ – lietuviškos rankų darbo kosmetikos. Savo veiklą mugėje pristatė Čikagos apylinkių lietuvių Rotary klubas, JAV Lietuvių Bendruomenė, Nacionaliniai Amerikos lietuvių šlovės rūmai, Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjunga, filmo „Game Changer: Lithuania’s Nonviolent Revolution“ projektą – jo kūrėja Rima Gungor.

            Lietuvių Dailės Muziejaus galerijos “Siela” nariai tęsė meno projektą „Pražydusi trispalvė“ (aut. S. Kazimieraitienė), kuomet šventės dalyviai savo rankomis iš molio gamino mažas trimates plokšteles simbolinei trispalvei mozaikai, 2018 m., minint Respublikos 100-metį, visam laikui papuošiančiai Pasaulio lietuvių centrą. Čikagos, Gedimino, Maironio ir Rasos lituanistinės mokyklos mokytojos bei praktikantės kvietė mažuosius renginio dalyvius pačius pasigaminti lietuviškų suvenyrų, kurti įdomias trispalves bei sveikinimus Lietuvai, jiems padėjo ir Lietuvių skautų sąjungos nariai.

             Į šventę iš Vilniaus atvykusi „Kurk Lietuvai“ programos koordinatorė Agila Barzdienė, pasakojo, kaip JAV jauni profesionalai gali prisijungti prie strateginio lygmens darbą su aukščiausiais šalies vadovais siūlančios programos, ir turėti galimybę savo žiniomis bei idėjomis kurti modernią Lietuvą. 

                Šventėje dėmesio skirta ir lietuviškam kulinariniam paveldui – įmonė „Bravo Bites“ pristatė unikaliuosius šaltibarščius, mokė juos gaminti, dalino receptus, davė paragauti, restoranas „Kunigaikščių užeiga“ kaip ir kasmet siūlė įvairių lietuviškos virtuvės patiekalų bei sukūrė įspūdingą šakočių pristatymą, kurio puošmena tapo metro aukščio šakotis, vėliau padovanotas visiems renginio svečiams paskanauti.

             „Celebrate Lithuanian Independence“ surengė Lietuvos generalinis konsulatas Čikagoje bendradarbiaudamas su laisvalaikio centru Navy Pier, parėmė LR Užsienio reikalų ministerija. Nuoširdžiai dėkojame fotografei Sandrai Ščedrinai („Studio Light“), meno kolektyvams, atlikėjams, savanoriams, dalyviams ir visiems kitiems, prisidėjusiems prie šventės paruošimo bei įgyvendinimo. Tik daugybės žmonių laiko, talentų , nuoširdaus bei vieningo darbo dėka surengta dar viena ypatinga Lietuvos nepriklausomybės diena Čikagoje.             

 Nuotraukose šventės akimirkos (fot. Sandra Ščedrina)

Generalinio konsulato Čikagoje informacija