Šalis, kurioje gyvename

Robertas Monkevičius. „Parler“ ir 1984

Written by Redakcija · 2 min read

roberto george orvel59ef88b04fa491123039a  Kai JAV prezidentas Donaldas Trump’as buvo užblokuotas visuose socialiniuose tinkluose, jo šalininkai pradėjo ieškoti alternatyvos „Twitter“ platformai.  D. Trump’as naudojosi necenzūruojamu „Parler“ tinklu, kuris labai greitai pateko į daugiau nei 4,5 milijono naujų vartotojų akiratį, tačiau netrukus buvo užblokuotas ir pašalintas iš „Google“, o vėliau ir iš „Apple App Store“.„Android“ išmaniųjų telefonų naudotojai turi galimybę atsisiųsti „Parler“ iš oficialios projekto svetainės (https://parler.com/auth/access), kurios, beje, negalima rasti per „Google“ paiešką. Šįryt tai buvo  įmanoma, bet dabar, deja, jau ne. 

Norint įdiegti programėlę į “Android”, išmaniojo telefono  saugos nustatymuose, turite leisti “atsisiųsti programas iš nepatikrintų šaltinių”. Tačiau “iPhone’uose”, jei programa anksčiau nebuvo įdiegta, jau nieko nebus galima atlikti. Programą “Apple” automatiškai pašalino be jūsų sutikimo.

Ateityje, vengiant priverstinio “iPhone” programų pašalinimo, reiktų pakeisti kai kuriuos nustatymus. Vėliau paaiškinsiu, kodėl. Nustatymai =>Ekrano laikas => Turinys ir privatumas => “iTunes Store” ir “App Store” => Programų pašalinimas Spustelėkite “NE”.

Settings => Screen time => Content and privacy => iTunes Store and App Store purchases => Removing applications Click “no”.

Faktas, kad pašalinus „Parler“ programėlę iš „Google“, „Apple“, „Amazon“, kurių AWS serveriais naudojasi „Parler“, buvo įspėti ir skyrė laiko iki sekmadienio pabaigos (gruodžio 10 d.) susirasti vietą kitur. „Parler“ paslauga bet kuriuo metu gali būti neprieinama. Darbo atnaujinimui kompanija turės ieškoti nepriklausomų serverių centrų.

Po tokių žinių, JAV prezidento Donaldo Trump’o šalininkai pradėjo masiškai registruotis nepriklausomame socialiniame tinkle „Gab.com“, kuris taip pat nebuvo pasiruošęs atlaikyti vartotojų antplūdžio ir dėl techninių kliūčių tapo neprieinamas. Šiuo metu https://gab.com pasiekiamas per WEB naršyklę. 

Įtaritina, kad šis priėjimas gali būti greitaiužblokuotas. Rusijos atstovas Jungtinėse Tautose pasiūlė D. Trump’ui persikelti į „Telegram“ platformą. „Telegram“ įkūrėjas Pavelas Durovas yra garsus tuo, kad niekada necenzūruoja skirtingų politinių pažiūrų autorių ir kanalų. Taip buvo per įvykius Hon Konge, tas pats atsitiko Baltarusijoje su “Nexta” kanalu ir kita opozicijos žiniasklaida.

Sukurtas kanalas Donaldo Trump’o vardu „Telegrame“ (https://t.me/trump) egzistuoja nuo 2018 metų. Tačiau, kad tai  oficiali Prezidento paskyra, duomenų nėra. Pasinaudojus jo vardu, kanalą „Telegrame“ galėjo sukurti bet kas.

Įdomu  ir tai, kad per visus tuos dvejus paskyros egzistavimo metus buvo ne daugiau kaip dešimt tūkstančių sekėjų, tai per pastarąsias porą dienų vienu metu jų išaugo virš 400 000 ir toliau sparčiai daugėja. (Berašant  strapsnį ši paskyra jau turi 412 198 sekėjus.)

Jei, panašiai kaip „Parler, Pavelas Durovas būtų raginamas ištrinti D. Trump’o sąskaitą, jis greičiausiai atsisakys. Toliau sektų tokios pats sankcijos kaip ir prieš „Parler“ – “Telegram” blokavimas programėlių Appe Store ir Google Play interneto svetainėse. Ir jei „Telegramo“ dar neturite įdiegę savo telefone, tuomet tai padaryti bus daug sunkiau. Naudodamiesi aukščiau pateiktomis instrukcijomis apie nustatymus, galite sustabdyti programėlės pašalinimą be Jūsų žinios iš “iPhone” telefono.

Na o „Telegramas“ dar kol kas pasiekiamas tiek per Apple, tiek per Google. Jį laisvai galima atsisiųsti. Net jei ir ten būtų užblokuotas, tuomet tai padaryti dar būtų įmanoma tiesiai iš jų oficialios svetainės https://telegram.org/

 Pasaulis nepastebimai panašėja į Orwel 1984. Vienintelis dalykas, kurio dabar trūksta, tai vaizdų su degančiomis knygomis gatvėse.

Nuo vasario „Wahtsapp“ programoje įsigalios nauja vartotojo sutartis, pagal kurią jiems bus suteikta teisė perduoti visus Jūsų duomenis į „Facebook“. Matyt, atėjo laikas atsikratyti socialinės žiniasklaidos programų išmaniuosiuose telefonuose. Galų gale, jos yra daugiau žalingos, nei naudingos. Ir, jei Jums tikrai labai reikia, socialiniais tinklais galite naudotis per internetines naršykles, tokias kaip Brave. 

Atėjo laikas rimtai pagalvoti apie tikrai nepriklausomus socialinius tinklus.

2021.01.10, sekmadienis