Šis bei tas

Kraujagyslės

Written by admin · 1 min read

Kraujagyslių žmogaus organizme yra labai daug. Jomis galima 2,5 karto apjuosti Žemės rutulį. Ši gyvybės upė persmelkia visą mūsų kūną. Kraujagyslėmis nepaliaujamai vyksta medžiagų apykaita: į vieną pusę gabenamas audiniams būtinas deguonis, baltymai, riebalai, angliavandeniai, vitaminai, mikroelementai, atgal išplaunamos nuodingos medžiagų apykaitos ir kvėpavimo atliekos.

Tikrąjį žmogaus amžių nusako ne skaičius pase, o jo kraujagyslių būklė. Galima visiškai susidėvėti sulaukus trisdešimties ir išlikti darbingam šimto metų.

 

Jei kraujagyslės išsiplėtusios, žmogui susidėvėjimas negresia. Jeigu jos susiaurėjusios – šansų gyventi ilgai bus mažai.

Kokie didžiausi žmogaus priešai, kurie susiaurina kraujagysles ir sutrumpina gyvenimą?

Pirmas priešas – tabakas. Jo nuodingumas prilyginamas sinilo rūgščiai (kalio cianidui), nuo kurios lašo mirštama per 15 sekundžių. Sinilo rūgštis suriša hemoglobiną, kurio yra raudonuosiuose kraujo kūneliuose, pernešančiuose deguonį. Negaudamas deguonies organizmas greitai miršta.

Mirtinos sinilo rūgšties ir nikotino dozės yra vienodos: 0,08 g. Nikotino lašas užmuša arklį. Jeigu žmogus surūkytų iš eilės 25 cigaretes, jis mirtų. Laimei, tiek niekas nesurūko, todėl ir nepastebima aiškaus apsinuodijimo požymių. Tačiau nematomi simptomai vis dėlto egzistuoja.

Antras priešas – alkoholis. Tiesa, menkos jo dozės praplečia kraujagysles trumpam. Didesnės susiaurina.

Didžiausias alkoholio pavojus slypi tame, kad jis šalinamas iš organizmo per plaučius, o plaučiai tuo metu ima dirbti prastai, sutrinka dujų apykaita, organizme ima kauptis anglies dvideginis, trūkti deguonies. Organizmas nusilpsta ir ima sparčiai vysti. Be abejonės, nepataisoma bėda yra pripratimas prie alkoholio.

Jeigu pirmieji du priešai (tabakas ir alkoholis) susiaurina kraujagysles pamažu, tai trečiasis tai padaro žaibiškai.

Kas mūsų baisiausias priešas, žudantis žmones negailestingiau už vėžį, tuberkuliozę ir hipertoniją kartu paėmus? Tai – vadinamosios stresinės būsenos, tarp jų – ir niūri prislėgta nuotaika, skaudus įžeidimas, piktas pavydas, baimė…

Nuo pykčio, pavydo, nuoskaudos, kankinamų abejonių kraujagyslės staiga susitraukia, ypač dėl adrenalino pertekliaus kraujyje. Šis „emocinis nuodas“ valdingai prislegia sąmonę, sukelia smarkias dvasines audras.

Kraujagyslės susitraukia ne tik nuo baimės, pavydo, pykčio, bet ir nuo paprasto nepasitenkinimo ir nusivylimo.

Pagal interneto spaudą