Likdamas ištikimas bendrai Europos Sąjungos dvasiai norėčiau pasiūlyti savo idėją Lietuvai – lietuviškus Europos kodekso prieš vėžį komentarus. Feliksas Jankevičius apie vėžio prevenciją© DELFI montažas 12 rekomendacijų, kaip sumažinti riziką susirgti vėžiu. Susiję straipsniai: Bjauriausia liga, kurios niekas nėra girdėjęs: oda nusilupa nuo menkiausio prisilietimo (6) Furanai ir metilfuranai maiste – ar žinote, ką valgote? Įrodyta, kad beveik pusės mirčių nuo vėžio Europoje būtų išvengta, jei kiekvienas gyventojas nenumotų ranka į šias rekomendacijas:1. Nerūkykite. Nevartokite jokių tabako gaminių. F.J. Siūlau kiekvienam Lietuvos rūkaliui nustatyti sau dieną, kurią jis padės paskutinę cigaretę ir taip liausis ėjęs link ligos, o pasuks priešinga – sveikos gyvensenos kryptimi. Nepamirškime, kad Lietuvoje 2013 m. rūkė 40,6 proc. vyrų. Tai yra gerokai daugiau nei kitose ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Moterų rūkė 16,1 proc. Dabar didžiausia problema – nepilnamečiai rūkaliai. Rūko 26 proc. berniukų ir 13 proc. mergaičių.
2. Pasiekite, kad jūsų namuose nebūtų rūkoma. Palaikykite nuostatą nerūkyti jūsų darbo vietoje. F.J. Smilkstanti cigaretė skleidžia į aplinką daugiau kenksmingų medžiagų, nei jų įkvepia rūkantysis. Vis dažniau diagnozuojame plaučių vėžį nerūkantiems žmonėms. Prisiminkime, kad rūkydami kenkiame ne tik sau, bet ir savo artimiesiems. Jeigu rūko besilaukianti dukrelės moteris, ji pasmerkia ne tik ją, bet ir savo anūkus turėti sveikatos problemų. Pasirūpinkime ateinančių kartų sveikata dabar.
3. Imkitės veiksmų, kad jūsų kūno svoris būtų normalus. F.J. PSO sako, jog lietuviai yra labiausiai nutukę tarp posovietinių šalių gyventojų. Per didelį svorį turi 26,7 proc. moterų ir 23,7 vyrų. Nors ir gerbiame tradicinį lietuvišką kulinarinį paveldą, akivaizdu, jog privalome keisti kasdienės mitybos įpročius. Paskleiskime šūkį „Dažniau valgyk obuolius, o ne cepelinus!“
4. Būkite fiziškai aktyvūs kiekvieną dieną. Ribokite laiką, kurį praleidžiate sėdėdami. F.J. Išnaudokime kiekvieną galimybę judėti: paėjėkime iki darbo kuo didesnį atstumą pėsčiomis, venkime naudotis liftu, pasišnekėti su bendradarbiu nueikime iki jo darbo vietos, užuot naudojęsi telefonu. Labai svarbu fiziškai aktyviam išlikti visą gyvenimą.
5. Maitinkitės sveikai: valgykite daug viso grūdo produktų, ankštinių ir kitokių daržovių bei vaisių; ribokite kaloringo maisto (turinčio daug cukraus ir riebalų) vartojimą, venkite saldžių gėrimų; venkite apdorotos mėsos; ribokite raudonos mėsos ir sūraus maisto vartojimą. Vėžys© Shutterstock F.J. PSO rekomenduoja per dieną suvartoti 5 porcijas vaisių ir daržovių. Taip ne tik mažiname vėžio, bet ir kitų ligų riziką, atitoliname senatvę. Daržovės, vaisiai, jūros gėrybės, viso grūdo produktai – tai ne tik sveiki produktai. Jie įkvepia kūrybai virtuvėje. Pailsėję nuo nesveikų produktų skonio receptoriai labai greitai pajunta sveiko maisto patrauklumą, o akis įvertina jų žavesį. Parneškime namo pintinę daržovių ir paruoškime sveikatos šventę savo artimiesiems.
6. Ribokite bet kokios rūšies alkoholio vartojimą. Siekiant išvengti vėžio geriausia jo nevartoti visai. F.J. Pasieksime daugiau, jeigu įsiklausysime net ir į tuos draudimus, kurie iš pradžių mums gali pasirodyti nepriimtini ir neįprasti. Specialistai paskaičiavo, kad 3–4 procentų mirčių nuo vėžio galima būtų išvengti atsisakius alkoholio vartojimo. Alkoholis sustiprina kitų savanoriškai naudojamų kancerogenų – tabako, rūkyto ir skrudinto maisto – veikimą. Kiekvienas turime pasakyti „ne“ savanoriškam kancerogenų vartojimui.
7. Venkite per ilgai būti saulėje, ypač nuo to saugokite vaikus. Naudokitės apsaugos nuo saulės priemonėmis. Nesinaudokite soliariumais. F.J. Nors esame toje geografinėje platumoje, kur nebūna daug saulės, bet budrumo neturime prarasti. Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1800 naujų odos vėžio atvejų, susirgimų skaičius kasmet auga. Saulėtą dieną naudokime apsaugos nuo saulės priemones, venkime tiesioginių saulės spindulių, o niūrią dieną gerą nuotaiką kurkime savo šypsenomis.
8. Saugokitės vėžį sukeliančių medžiagų poveikio savo darbo vietoje vadovaudamiesi saugaus darbo instrukcijomis. F.J. Įvairios tarnybos imasi visų priemonių, kad profesinėje aplinkoje kontaktai su kancerogeniniais veiksniais būtų maksimaliai ribojami, darbuotojai informuojami apie galimus pavojus. Dažnai mums pakiša koją nežinojimas ir neatidumas. Rūpinkimės savo profesinės aplinkos sveikumu ir įspėkime kolegas.
9. Išsiaiškinkite, ar nesate veikiami natūraliai jūsų namuose susidarančios pernelyg didelės koncentracijos radono spinduliuotės. Imkitės priemonių jai sumažinti. F.J. Lietuvoje nėra daug teritorijų, kuriose radono kiekis viršyja normą, tačiau turime atminti kad visas jonizuojančios spinduliuotės poveikis kaupiasi ir sumuojasi gyvenimo eigoje. Pasidomėkite– iš kokių statybinių medžiagų pastatytas Jūsų būstas, kokioje vietovėje. Turėkime galvoje, kad į patalpas radono gali patekti iš grunto, statybinių medžiagų, šiek tiek iš oro ir labai minimaliai iš vandentiekio vandens ir gamtinių dujų.
10. Moterims: kūdikio žindymas mažina motinos riziką susirgti vėžiu, ypač krūties. Jei tik galite, žindykite savo kūdikį. Pakaitinė hormonoterapija (PHT) didina tam tikrų formų vėžio riziką. Ribokite PHT vartojimą. F.J. Jeigu moteriai, kas būtų labai natūralu, motinystė būtų savaime suprantamas prioritetas, daugumos minimų problemų išvengtume. Visuomenė, valstybė galėtų labai smarkiai prie to prisidėti stiprindama jaunų šeimų ekonominį stabilumą.
11. Suteikite galimybę savo vaikams dalyvauti skiepų programose: hepatito B – naujagimiams; žmogaus papilomos viruso (ŽPV) – mergaitėms. F.J. Vėžio prevencija persikelia į vis ankstesnį žmogaus gyvenimo laikotarpį. Nobelio premija įvertintas vokiečių mokslininko Haroldo zur Hauseno įrodytas ryšys tarp žmogaus papilomos viruso ir vėžio – tai ne paskutinis mokslininkų pasiekimas kovojant su šia liga.
12. Dalyvaukite vėžio profilaktikos programose: gimdos kaklelio vėžio (moterys); krūties vėžio (moterys); storosios žarnos vėžio (vyrai ir moterys). F.J. Tiek sveikatos politikai, tiek ir mes, onkologai praktikai, turime padaryti viską, kad minėtos profilaktinės programos Lietuvoje neduotų pagrindo būti vadinamos oportunistinėmis, o taptų optimistinėmis – gerai organizuotos, kaip tai siūloma ES šalims parengtose rekomendacijose. Investicija į vėžio prevenciją atsiperka keleriopai. Tai investicija į sveiką visuomenę. Na, o jei vėžys aptinkamas ankstyvų stadijų, 90 proc. atvejų – tai pagydoma liga.