Tėvynė mūsų

A.Patackas. Kai istorikas tampa kamerdineriu (atsakymas A.Bumblauskui)

Written by admin · 55 sec read

Neseniai „Kauno diena“ straipsnyje „Atmintina diena Vilniaus garsinimui kiršina Seimą ir istorikus“ (05.10) paskelbė, kad istorikas Alfredas Bumblauskas nepritaria Sausio 25-sios paskelbimu Vilniaus pagarsinimo (Gedimino laiškų) atmintina diena  ir šaiposi iš Seimo narių, kurie „dažniausiai neišmano istorijos”, ir kad „visa tai – vaidyba”.

 

Nutylėta šios istorijos priešistorė. Jau nuo 2007 m. istorijos mylėtojų draugija „Pilis“, kuriai priklauso daug žymių istorikų ir ja besidominčių inteligentų, rengia sausio 25 d. Vilniaus pagarsinimo šventę, rišdami ją su garsiaisiais Gedimino laiškais, todėl logiškas yra siūlymas šią dieną įforminti kaip Atminimo dieną ir keista, kad to nebuvo padaryta anksčiau. Tačiau šiemet Seimo lenkų frakcijos – LLRA atstovo Leonard Talmont iniciatyva buvo paskelbtas projektas būtent šią dieną –  sausio 25-ją – minėti kaip Tautinių bendrijų atminimo dieną, nors metuose yra 365 dienos.

Kokia bendrija dominuos ir naudosis šia diena, nesunku atspėti, nors lenkų to meto Lietuvoje galėjo būti nebent kaip karo belaisvių…

Keista ir tai, kad į šią „akciją“ įsivėlė Bumblauskas. Juk šis istorikas, kaip joks kitas, jau turi visus įmanomus aukščiausius Lenkijos apdovanojimus už savo prolenkišką veiklą. Reikia dar vieno? Kai dėl Seimo narių istorijos išmanymo ar neišmanymo, tai Bumblauskas pamiršta, kad Seimo nariai turi padėjėjus-ekspertus. Pvz., šio Seimo narių siūlymo (dėl Vilniaus pagarsinimo dienos) istorinį pagrindimą paruošė istorikas Tomas Baranauskas, Seimo nario A.Patacko visuomeninis padėjėjas – ekspertas.

Gerai, kai istorikas išmano istoriją. Žema, jei šis išmanymas akivaizdžiai tarnauja ne savo valstybei.

alkas.lt