Tėvynė mūsų

Dr. Gediminas MERKYS. CENTRINĖS VALDŽIOS PROFANACIJA: KAS SUSTABDYS IR KADA?

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

Praėjus 30 m. nuo nepriklausomybės paskelbimo, Lietuvos valstybė, tiksliau jos visa centrinė valdžia atsidūrė akivaizdžios profanacijos ir degradacijos būvyje. Seime permanentinis cirkas: parlamentarai viešai skutinėjasi, pusę metų nuiminėja Seimo pirmininką, nuožmiai kariauja asmeninius ir tarpgrupinius „pilietinius karus“. Prie mūsų valstybės statybos, panašu, jau kuris laikas nebedirba niekas.

Valdžios degradavimo paveikslą apvainikuoja neaiški trivaldystė valstybės vykdomojoje valdžioje – Vyriausybėje. Premjeras serga sunkia liga. Duok Dieve jam pasveikti, o visai jo šeimai, artimiesiems suteik stiprybės.

Sunkiai sergantį Vyriausybės vadovą pagal Prezidento neaiškiai sudėliotus ir nelabai teisėtus dekretus pakaitomis pavaduoja net du ministrai… Tuo pačiu metu „ant biuletenio“ esantis Premjeras nuolat blaškosi viešoje erdvėje, dalina interviu ir viešus komentarus, de facto uoliai, bet chaotiškai vykdo savo pareigas…. 

Sunkiai sergantį Vyriausybės vadovą, pagal Prezidento neaiškiai sudėliotus ir nelabai teisėtus dekretus, pakaitomis pavaduoja net du ministrai… Tuo pačiu metu „ant biuletenio“ esantis Premjeras nuolat blaškosi viešoje erdvėje, dalina interviu ir viešus komentarus, de facto uoliai, bet chaotiškai vykdo savo pareigas….

Sunkiai sergantis aukštas pareigūnas demokratinėje valstybėje neturėtų paversti įkaite labai svarbios kolegialios institucijos – Vyriausybės. Įkaitais dar verčiama ne tik visa valstybė, bet ir Premjero šeima, artimieji, tam tikra prasme įkaitais verčiami netgi jį gydantys medikai. Tai autokratinėse valstybėse vado liga yra slepiama. Žinia apie sunkią Premjero ligą buvo paviešinta, kas tikrai yra atsakinga, demokratiška ir valstybiška. Pasakius A, reikia ištarti ir B. Deja, toliau visi kiti šalie lyderiai, visuomenės moraliniai ir politiniai autoritetai, medijos įkišo galvą į smėlį, nelyginant strutis.

Problemos, krizė, apėmusi visas centrinės valdžios grandis, niekur nedings, pati savaime niekur neišgaruos… Civilizuoto ir atsakingo veikimo formulė labai aiški – kurį laiką gali būti formalus pavadavimas. Žinoma, tas pavadavimas turi būti skaidrus ir teisiškai išgrynintas, tikrai negali būti jokios sujauktos trivaldystės ir visiškai neaiškaus Premjero darbinio bei teisinio statuso.

Šiuo metu visi mūsų Vyriausybės oficialūs potvarkiai, pažadai, įsipareigojimai nėra tvarūs nei teisiškai, nei politiškai. Tą mato, tą supranta tiek mums draugiškos valstybės, tiek ir nelabai draugiškos. Ar tuo nebus bandoma pasinaudoti? Kas paneigs? Katastrofos paprastai įvyksta, kai atsitiktinai sutampa kelios nepalankios aplinkybės: nedidelis gedimas, apledėjimas, duobelė nusileidimo take, piloto klaidelė… Nei viena iš šių priežasčių, atskirai paėmus, nėra realiai pavojinga.

Kai įvyksta tų aplinkybių sutapimas (kongruencija), tada ir įvyksta katastrofa. Krizė Lietuvos vyriausybėje yra akivaizdi. Situacija LR Seime apgailėtina ir kelia pasibjaurėjimą. Patys Seimo nariai jau šaukiasi parlamento paleidimo ir naujų Seimo rinkimų. Kad parlamentarai patys šauktųsi paleidimo, taip vos kelis kartus per 30 metų tebuvo. Mūsų teisinė valdžia skęsta teisėjų, o kaip dabar aiškėja, ir aukštų policijos pareigūnų kriminale… Įtakingos užsienio valstybės pradėjo vynioti kamuoliuką ir ES regioninė administracija – vardu Lietuva – priversta valytis.

Panašu, kad nuo aukštų policijos pareigūnų ekonominio banditizmo. Niekas nieko nebeuždengs. Net S. Skvernelį, kuris viešai pareiškė, kad aukštas Kauno policijos pareigūnas – D.Ž. – nekaltas, kad ne ten ir ne to ieškoma Kas čia, jei ne vieno iš valstybės vadovų bandymas tiesiogiai kištis į procesinius veiksmus tarptautinėje korupcijos ir ekonominių nusikaltimų byloje? Juk apkalta už tai normalioje valstybėje.

Kaip mes, mūsų valstybė dabar atrodome? Juk bylą inicijavusių didžiųjų ES valstybių (Anglijos, Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos) reziduojantys diplomatai stebi situaciją, siunčia pranešimus savo vyriausybėms. Ką jie ten rašo? Kaip sunkiai sergantis „Marijos žemės“ premjeras, buvęs generalinis komisaras ir vidaus reikalų ministras, o dabar Premjeras su ligonlapiu ir neaiškiu teisiniu statusu, chaotiškai blaškosi, bando kištis į tarptautinio korupcijos tyrimo procesinius veiksmus? Sveikas protas sako: dabartinio generalinio komisaro L. Pernavo dabar jokiu būdu nebuvo galima atleisti. Tegul pirma išmėžia Augėjo arklides…

Mūsų Prezidentas – išsilavinęs, socialiai jautrus, rinkėjų gerbiamas ir mylimas, turintis kilnių tikslų, deja politiškai nepatyręs. Viešoje politikoje jis sukiojosi kelis dešimtmečius. Deja, didžiojoje politikoje jis dar visai žalias. Ir Prezidento patarėjų komanda didžiosios politikos išmanymo požiūriu silpna. Beviltiškai silpna. Pasaulyje bręsta nauja ekonominė krizė, geopolitika realiai, objektyviai įtempta. O Lietuva akyse slysta nuožulnia plokštuma.

Plokštumos kampas kasdien didėja, slydimas greitėja… Kas atsakys už pasekmes? Kokios jos bus? Kaip ilgai visa tai tęsis?

Gediminas MERKYS Profesorius, habilituotas daktaras

(“Darbininkų balsas”Nr. 12.)