Tėvynė mūsų

Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie pokyčius

Written by Redakcija · 2 min read

Šią savaitę po labai ilgos pertraukos aplankiau vietą savo gimtajame mieste, kurioje pusryčiaudavau ištisus 15 metų. Tai buvo vieta, į kurią visada norėdavosi sugrįžti. Ir ne tik dėl skanaus maisto ir nuostabių tortų. Ši vieta buvo tapusi savotišku tam tikros Kauno senamiesčio gyventojų dalies pusryčių klubu. Malonios padavėjos taip gerai pažinojo mus, savo klientus, kad meniu mums jau net nenešdavo. O mes pažinojome vienas kitą ir žinodavome, kas ir kada čia ateina. Ir ypač žavėjo ta su niekuo nepalyginama aplinka: senoviškas medinis baras viduryje patalpos, retro stiliaus baldai ir neįtikėtinai skoningai parinkti ir puikiai prie interjero priderinti autoriniai paveikslai.

Visa tai buvo. Iki praėjusių metų rudens. Ši vieta, kaip ir daugelis tokių jaukių taškų ne viename Lietuvos mieste krito nelygioje kovoje su pseudopandemija ir valdžios idiotizmu. Tačiau Kauno senamiestis per gera vieta, kad patalpos būtų tuščios: čia įsikūrė tinklinė maitinimo įstaiga. Vietoje senų ir jaukių medinių grindų – operacinės vertos keraminės plytelės, vietoj nuostabių autorinių paveikslų ant sienų – neoninis šūkis anglų kalba….

Pokyčiai. Po pokyčių. Visose gyvenimo srityse. Jie staiga užgriuvo mus visus, atėjus į valdžią seniai joje nebuvusiems vienintelės teisingosios Lietuvoje politinės jėgos skaidruoliams ir atsivedusiems kartu neseniai vaikų darželį baigusius savo laisvuolius. Nors šita nyki kompanija valdžioje dar net neišbuvo trečdalio kadencijos, jausmas toks, kad šį idiotizmą mes stebime jau ne vieną dešimtmetį. Ir beveik kasdien girdimas žodis „pokyčiai”, kuris jau darosi panašus į keiksmažodį.

Jie prasidėjo dar tik formuojant vyriausybę. Buvo laikai, kai jai buvo keliami tikrai aukšti reikalavimai. Bet ką reiškia kompetencija ir reputacija, kai ateina pokyčių metas? Nieko. Esi nebaigusi aukštojo mokslo? Jokia čia problema – jautiesi puikiai, nes tau atsiskaitinėja profesoriai. Esi supainiojęs viešuosius ir privačius interesus? Jokia čia problema – parašai raštelį prezidentui, kad daugiau nevogsi ir dirbi toliau. Nesi sukūrusi nei verslo, nei bent vienos darbo vietos? Jokia čia problema – aiškini verslui, kad nutrūkę ryšiai su Kinija tėra dėmesio neverta problemėlė. Nusišneki kiekvieną kartą duodamas interviu? Jokia čia problema – ateina sena ryšių su visuomene vilkė į tavo komandą ir tu dingsti iš viešosios erdvės. Įkliuvai girta už vairo? Jokia čia problema – o kam nepasitaiko? Apart legendinės pavardės neturi jokio gebėjimo būti diplomatu ir susipyksti su visais kaimynais, su kuriais nespėjo susitikti sovietinė saugumietė? Jokia čia problema – įsistatai kiaulytės akytes ir sugalvoji terminą „vertybinė politika”.

Suformavus tokią vyriausybę pokyčiai netruko atsėlinti ir į seimą. Pasipylė nauji įstatymų projektai. Šeima – tai vyras ir moteris? Nejuokinkit voverių – šeima tai bet kas su bet kuo. Narkotikai ir jų platinimas – tai kriminalas? Nesąmonė, teismai ir taip užversti darbais. Mūsų merų neišrenka tiesioginiuose rinkimuose? Keičiam įstatymus. Įstatymų negana? Keičiam sąvokas: šeima – į „namų ūkis”, kolektyvas – į „socialinis burbulas”, gyventojai – į „populiacija”. Geri vaikai visada būdavo tie, kurie nepamiršta savo tėvų ir rodo jiems dėmesį? Nesąmonė – „geri vaikai nelanko savo tėvų”. Šitą kvailysčių, vadinamų pokyčiais sąrašą galima tęsti ilgai. O kiek dar „pokyčių” mūsų visų laukia….

Mūsų grynuosius pinigus jau neužilgo pakeis plastiko kortelės, mūsų dokumentus – skaitmeniniai kodai, mūsų tautybę – globalizmas, mūsų gyvą bendravimą – komunikacija mobiliojo ryšio priemonėmis. O mus visus pakeis zombiai išplautomis smegenimis, tikintys, kad dvidešimt pirmojo amžiaus pirmame ketvirtyje per rinkimus gali eilinį kartą sugesti balsus skaičiuojantys kompiuteriai, o jau rudenį sukurta n-toji eksperimentinės vakcinos dozė išgelbės pasaulį nuo eilinės sugalvotos ligos ir laboratorijoje už vakcinų gamintojų pinigus sukonstruoto viruso.

Vis tik man pats baisiausias pokytis yra tas, kad, skirtingai nuo dar visai neseno laiko mums pastoviai pateikiamas melas tampa įprastu dalyku. Meluoja visi – politikai, žiniasklaida, valstybių vadovai. Ir net mes patys dažnai meluojame sau, apsimesdami, kad nematome ir nesuprantame, kas, kodėl ir kokiu tikslu inicijuoja visus tuos pokyčius, kas už jų stovi ir kur jie mus nori nuvesti…

Pabaigai – šlakelis optimizmo: Erazmas Roterdamietis yra pasakęs, kad net ir pačiame blogiausiame likime yra galimybių laimingiems pokyčiams. Gal jis buvo teisus? respublika.lt