Tėvynė mūsų

Į Vilniaus universitetą atvyksta V. D. Filipsas

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read

Vilijamas Danielis Filipsas (William Daniel Phillips) | ve.lt nuotr.

Spalio 2–5 d. Vilniuje viešės fizikos Nobelio premijos laimėtojas, Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinio standartų ir technologijų instituto nusipelnęs tyrėjas profesorius Vilijamas Danielis Filipsas (William Daniel Phillips).

Pasaulinio garso fizikas atvyksta į Vilniaus universitetą, kur jis susitiks su rektoriumi prof. Rimvydu Petrausku, fizikos fakulteto studentais ir mokslininkais, o spalio 4 d. 18.00 val. skaitys viešą, visiems atvirą paskaitą „Laikas, Einšteinas ir šalčiausi dalykai Visatoje“ („Time, Einstein and the Coolest Stuff in the Universe“).

V. D. Filipsas tiria atomų sąveikos su šviesa sukeltus reiškinius ir kvantinių žinių valdymą pavieniais atomų kubitais.

Profesorius išplėtojo atomų šaldymo ir kaupimo lazerio spinduliais būdus, sukūrė atomų pagavimo žemose temperatūrose būdą.

1988 m. jis atšaldė atomus iki temperatūros, kuri buvo šešis kartus žemesnė nei anksčiau numatyta teorinė riba.

1997 m. V. Filipsas kartu su kolegomis Klaudu Kohenu-Taqnudžiu (Claude Cohen-Tannoudji) ir Styvenu Ču (Steven Chu) gavo Nobelio premiją už atomų šaldymo ir kaupimo, pasitelkiant lazerio šviesą, būdų plėtojimą.

Minėti fizikų laimėjimai vėliau leido sukurti pirmąjį Bozė-Einšteino kondensatą – naują egzotinę medžiagos būseną, kurios egzistavimą dar prieš 70 metų numatė Albertas Einšteinas ir Indijos fizikas Satiendras Natas Bosas (Satyendra Nath Bose).

Vilniaus universitetas | vu.lt nuotr.
Vilniaus universitetas | vu.lt nuotr.

Labai žemose temperatūrose susiformuoja milžiniška (kolektyvinė) atomų banga – Bozė-Einšteino kondensatas, kurioje visi atomai yra tos pačios kvantinės būsenos.

Šios būsenos atomai yra tokie atšalę ir tokie lėti, kad iš tikrųjų susilieja ir elgiasi kaip vienas kvantinis kūnas, kuris yra daug didesnis už bet kurį atskirą atomą.

Vilijamas Danielis Filipsas – Jungtinių Amerikos Valstijų fizikas, Nobelio premijos laimėtojas, Amerikos menų ir mokslų akademijos, Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės mokslų akademijos narys.

V. Filipsas doktorantūros ir podoktorantūros studijas baigė Masačusetso technologijos institute.

1978 m. jis ėmė dirbti Nacionaliniame standartų ir technologijų institute (NIST) ir čia atliko apdovanojimus pelniusius tyrimus.

V. Filipsas yra NIST‘o nusipelnęs tyrėjas (angl. NIST Fellow) ir Merilando universiteto išskirtinis profesorius.

alkas.lt